Nevyužívané budovy stredných škôl sa kraju nedarí predať

Na bývalé učilište v Pravenci bolo vyhlásených už pätnásť ponukových konaní. Ani jedno nebolo úspešné.

Budova školy na Ulici Falešníka v Prievidzi je už rok nevyužívaná.Budova školy na Ulici Falešníka v Prievidzi je už rok nevyužívaná. (Zdroj: MARIÁN KUCMAN)

HORNÁ NITRA. Pre klesajúci počet žiakov zaniklo v posledných rokoch v okrese Prievidza niekoľko stredných škôl, ďalšie sa spojili či presťahovali.

Pozreli sme sa, ako skončili budovy, v ktorých sa prestalo vyučovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer všetky stredné školy na hornej Nitre patria pod Trenčiansky kraj, ktorý je aj vlastníkom budov škôl. Tie, ktoré zostanú prázdne, môže ďalej využívať na iné účely, prenajímať, alebo zastupiteľstvo rozhodne o ich prebytočnosti a sú ponúknuté na predaj.

Na Ulici Falešníka v Prievidzi je už rok prázdna budova niekdajšieho učilišťa a odbornej školy. Žiaci sa presťahovali do školy na Ulici T. Vansovej.

Už pri prvých náznakoch o rušení či sťahovaní školy sa objavovali informácie, že ide o biznis. O budovu na Ulici Falešníka má vraj niekto eminentný záujem. Zdá sa, že tieto teórie správne neboli. Budova je od augusta minulého roka vedená ako prebytočný majetok kraja. Na jej predaj vyhlásili už tri ponukové konania.

„Neprihlásil sa však žiadny záujemca,“ informovala Jana Paulínyová z Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Viac ako päť rokov je prebytočným majetkom aj komplex stavieb bývalého nábytkárskeho učilišťa v Pravenci. Škola totiž pred rokmi zanikla, žiakov a niektoré odbory preradili do školy na Ulici T. Vansovej v Prievidzi.

„Od roku 2009 kraj vyhlásil na predaj budov v Pravenci až pätnásť ponukových konaní. Ani v tomto prípade sa žiadny kupec neprihlásil,“ objasnila Paulínyová.

V Kľačne prenajímali

Lepšie dopadla Škola v prírode v Kľačne, ktorú krajský poslanci zrušili v minulom roku. Areál aj budovu kraj prenajal súkromnej spoločnosti.

„Všetko je v súlade so zásadami hospodárenia a nakladania s majetkom kraja. Nájomca dokonca v Kľačne zabezpečuje pôvodné účelové aktivity, na ktoré bola škola v prírode zriadená,“ vysvetlila Paulínyová.

V rámci racionalizácie samosprávny kraj ruší od začiatku nového školského roka vyučovanie v budove na Ulici chemikov v Novákoch, žiaci tunajšej spojenej školy budú využívať už len priestory na Rastislavovej ulici.

Podobne v Handlovej sa gymnázium sťahuje z doterajšej budovy na Novomestského ulici do areálu Strednej odbornej školy Handlová na Lipovej ulici.

Čo bude s uvoľnenými budovami, zatiaľ kraj nevie. O ich prebytočnosti, a teda možnosti predaja, krajské zastupiteľstvo ešte nerozhodovalo.

Rovnako nie je známe, koľko kraj stojí udržiavanie prebytočného majetku.

„Tieto náklady v súčasnosti kompletizujeme,“ dodala Paulínyová.

Bývalá poliklinika v Prievidzi

Trenčianskemu samosprávnemu kraju okrem budov stredných škôl patrí napríklad aj niekdajšia prievidzská poliklinika. Veľká časť jej priestorov je prázdna od otvorenia Unikliky.

Krajskí poslanci o bývalej poliklinike už viackrát diskutovali, no o jej budúcnosti nikdy nerozhodli. Asi pred piatimi rokmi sa hovorilo o jej prebudovaní na domov dôchodcov, tento zámer podporovali aj predstavitelia obcí a miest regiónu. Projekt však stroskotal.

Čo bude s budovou polikliniky, nie je jasné ani dnes. Časť z nej je využívaná. Podľa informácií z vedenia kraja o prebytočnosti tohto nehnuteľného majetku nebolo rozhodnuté.

(mak)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 532
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 885
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 585
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 666
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 468
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 666
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Vodič prežil silný náraz do stromu.


Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Stroj hostí sa zasekol tri minúty pred koncom. Stav série je 1:1


Ilustračná fotografia.

Mužovi hrozí až osemročné väzenie.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu