PRIEVIDZA. Z tridsaťjeden na dvadsaťpäť klesne pre ďalšie volebné obdobie počet poslancov v Prievidzi. Súčasné zastupiteľstvo bolo prinútené schváliť zmenu, pretože Prievidza má pod 50-tisíc obyvateľov, a teda zo zákona môže mať len od 15 do 25 poslancov.
Kým na počte poslancov sa zastupiteľstvo dohodlo bez väčších pripomienok, väčšiu diskusiu vyvolalo, či Hradec, Veľká a Malá Lehôtka budú mať v mestskom parlamente naďalej po jednom zástupcovi.
Dobiaš nabádal k odvahe
Vždy v dostatočnom časovom predstihu pred komunálnymi voľbami zastupiteľstvá schvaľujú počty poslancov a rozdelenie volebných obvodov pre ďalšie štvorročné obdobie. Prievidza mala doteraz 31 poslancov, čo bola horná hranica pre mestá, ktoré majú od 50 do 100-tisíc obyvateľov. Napriek tomu, že už v roku 2010 mala Prievidza len tesne nad 50-tisíc obyvateľov, vtedajšie zastupiteľstvo schválilo až 31 poslancov, teda najvyššiu možnú hranicu.
„Vtedy nebola na stole otázka znižovania počtu poslancov, tá bola nastolená až teraz, to je zásadný rozdiel,“ povedal Michal Dobiaš (nezávislý), ktorý je už dlhoročným mestským poslancom.
Zdôraznil, že v súčasnosti sa mesto potrebuje pozerať dopredu a nie do minulosti.
Práve Dobiaš nabádal kolegov v zastupiteľstve k odvahe, aby zásadnejšie znížili počet poslancov na pätnásť, prípadne na devätnásť.
„Sledoval som prácu nielen súčasného, ale aj minulých zastupiteľstiev. Mesto potrebuje väčšiu konkurencieschopnosť, efektivitu práce poslancov, ale aj finančnú úsporu,“ vysvetlil svoj návrh Dobiaš.
Mesto ušetrí
Dvadsaťpäťčlenné zastupiteľstvo pre ďalšie obdobie navrhli samotní poslanci. Napriek tomu, že na pracovných rokovaniach diskutovali aj o nižších počtoch, väčšina sa nakoniec priklonila k dvadsaťpäťke.
Radnica sa v tejto otázke zaujímala aj o názor politológa Martina Klusa.
„Znižovanie počtu poslancov by podľa neho nemalo byť rapídne, skôr postupné,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Zoštíhlené zastupiteľstvo prinesie aj peňažné úspory. Ďureje však pripomína, že prievidzskí poslanci majú oproti kolegom napríklad z Popradu či Martina oveľa nižšie odmeny, takže úspory výrazné nebudú.
„Za hodinu rokovania dostáva prievidzský poslanec desať eur. Mesačne je to približne 50 až 80 eur. Znamená to, že v ďalších štyroch rokoch, keď bude o šesť poslancov menej, by mohlo mesto ušetriť približne 10-tisíc eur,“ vypočítal hovorca.
Sú ako starostovia
Mestské časti Hradec, Veľká a Malá Lehôtka mali v posledných rokoch vždy po jednom poslancovi. Objavili sa však návrhy, aby sa tri obvody zlúčili do jedného, prípadne do dvoch. V zastupiteľstve by tak mali menej poslancov.
Za zachovanie troch obvodov s tromi zástupcami v mestskom parlamente sa vyslovili viacerí poslanci. Július Urík (nezávislý) a Eleonóra Porubcová (KDH) pripomínali, že obyvatelia každej časti majú svoje špecifické problémy, ktorým treba osobitne venovať pozornosť.
Katarína Čičmancová (nezávislá), ktorá je poslankyňou za Malú Lehôtku zdôraznila, že ľudia ich vnímajú ako starostov na dedinách a nevnímali by pozitívne, ak by o zástupcov v zastupiteľstve prišli.
Objavila sa dokonca myšlienka, že by samostatným obvodom mohli byť Necpaly, ktoré sú v súčasnosti zaradené do centra mesta. Takéto zmeny však nie je podľa politológa Klusa vhodné robiť tesne pred komunálnymi voľbami.
Pre jednotlivé volebné obvody sa počty poslancov odvodzujú od počtu obyvateľov.
Nové počty poslancov v Prievidzi
Volebný obvod 1 (Staré mesto, Žabník, Necpaly) – 12 031 obyvateľov – 6 poslancov (doteraz 8)
Volebný obvod 2 (Sídlisko Píly) – 9 705 obyvateľov – 5 poslancov (6)
Volebný obvod 3 (Nové Mesto, Zapotôčky) – 13 298 obyvateľov - 6 poslancov (8)
Volebný obvod 4 (Kopanice) – 9 638 obyvateľov – 5 poslancov (6)
Volebný obvod 5 (Veľká Lehôtka) – 899 obyvateľov - 1 poslanec (1)
Volebný obvod 6 (Malá Lehôtka) – 410 obyvateľov - 1 poslanec (1)
Volebný obvod 7 (Hradec) - 736 obyvateľov - 1 poslanec (1)