PRIEVIDZA. Duatlonistka Dukly Banská Bystrica PETRA FAŠUNGOVÁ obsadila na majstrovstvách Európy v Holandsku tretie a na svetovom šampionáte v Španielsku piate miesto.
V holandskom Horste ste absolvovali majstrovstvá Európy v šprint duatlone. Ako si na tieto preteky spomínate?
- Boli nezabudnuteľné. Išla som na ne dobre pripravená a všetko prebiehalo podľa predstáv. Hoci sme boli len malá výprava (môj tréner s manželkou), nálada bola od začiatku cesty skvelá. Stále som pociťovala úplnú pohodu a kľud, dokonca aj v samotný deň preteku. Cítila som sa silná, čo sa nakoniec pozitívne prejavilo aj na samotnom výsledku, keď som získala bronzovú medailu.
Je to prvý cenný kov v kategórii elite, čo pre vás znamená?
- Momentálne je to pre mňa jeden z najväčších životných úspechov, aké som kedy dosiahla. Je to obraz výsledkov práce mňa a trénera Mareka Vojníka. Samozrejme aj moje pôsobenie v Dukle Banská Bystrica mi veľmi pomáha, pretože je tam o mňa dobre postarané.
Petra Fašungová s bronzom z majstrovstiev Európy. FOTO: ARCHÍV PF
Mohli by ste všetko detailne zmapovať?
- Štart bol neuveriteľne rýchly a na prvých troch kilometroch som si dokonca urobila osobný rekord (bežalo sa 5 km). Prvé tri ženy mi však po prvom behu mierne odskočili a zostala som na čele druhej skupinky. Na cyklistickej časti som tejto skupinke unikla a chytila som jednu z prvých troch žien, ktorá s prvými dvomi nevydržala tempo. Polovicu trate sme ťahali samé. Za nami sa však vytvorila väčšia skupinka žien s dvomi dobrými cyklistkami, ktoré ich na nás dotiahli. Tak som sa ocitla znova v druhej skupine. Pár kilometrov pred koncom cyklistickej časti, dve zo žien urobili únik, ktorý som zachytila, vytvorili sme si dostatočný náskok pred veľkou skupinkou a spoločne sme všetky tri vybehli na posledný bežecký úsek. Bola som lepšia bežkyňa ako oni a vytvorila som si dostatočný bežecký náskok a šťastná som si bežala po bronzovú medailu.
Cítili ste v kategórii žien zmenu oproti U23?
- Úplne vo všetkom. Hlavne v počte štartujúcich, vo väčšej konkurencií, ale hlavne v omnoho rýchlejšom tempe pretekania.
Pred majstrovstvami Európy ste nespávali doma, ale v hypoxickej miestnosti. Ako to prebiehalo?
- Na Dukle v Banskej Bystrici nám zriadili hypoxickú miestnosť. Je to izba, kde je simulovaný vzduch vysokohorského prostredia. Tým pádom sú tam väčšie nároky na organizmus, pretože tam má menej kyslíka, čo stimuluje prirodzenú tvorbu červených krviniek, čím lepšie okysličuje telo. Pred majstrovstvami Európy som tam spávala nepretržite 23 nocí.
Malo to efekt?
- Áno, myslím, že aj toto bol jeden z článkov, ktorý sa podieľal na mojom výkone.
A čo majstrovstvá sveta v krátkom duatlone, ktoré sa konali v španielskom Pontevedre. Ako to prebiehalo tam?
- Takisto boli jedným z najúžastnejších športových zážitkov, aký som kedy zažila. Moje piate miesto prekvapilo viacerých ľudí a popravde aj mňa. Trošku som sa obávala dlhšej vzdialenosti (10-40-5) a kopcovitého terénu. V tréningoch sme sa však snažili na to zamerať, čo sa takisto pozitívne prejavilo v pretekoch. Štart bol opäť veľmi rýchly a vedela som, že desať kilometrov v tomto tempe zatiaľ nedám. Tak som, rovnako ako v Horste, tvorila druhú skupinku. Na bicykli sme sa ocitli len tri, ale hneď po prvom okruhu (bolo ich osem) nás dostihol obrovský balík, s ktorým som aj prišla do depa. Na beh som vybehla medzi prvými a začala som stíhať Španielku, ktorá mi takisto sekundovala aj na prvom behu. Keď som ju po 2,5 kilometra predbehla a začala som sa jej vzďaľovať, ešte viac ma to motivovalo, pretože som videla ďalšiu ženu predo mnou. Nanešťastie, cieľ bol už veľmi blízko, a tak som ju predbehnúť nestihla. Nakoniec však z toho vyšiel najrýchlejší druhý bežecký úsek so všetkých. Po dobehu som bola dezorientovaná a vôbec som nevedela presné umiestnenie. Iba som vedela, že je to prvá desiatka, a tak som sa veľmi tešila. Keď mi však povedali, že som piata, tešila som sa ako nikdy, a to sa nedá ani opísať.
Na majstrovstvách sveta obsadila duatlonistka piate miesto. FOTO: ARCHÍV PF
Aký je rozdiel medzi krátkym a dlhým duatlonom?
- Krátky predstavuje vzdialenosti desať kilometrov beh, štyridsať bicykel a zas päť kilometrov beh. Dlhý duatlon začína od vzdialenosti pätnásť, potom šesťdesiat kilometrov na bicykli a opäť 7,5 kilometra beh. Pred krátkym duatlonom je ešte šprint duatlon – 5–20-2,5 kilometra.
Ako sa vám podarilo vytvoriť osobný rekord na 10 000 metrov?
- Štartovala som na majstrovstvách Česka na 10 000-metrovej dráhe. Vedela som, že sa tam zíde najväčšia česká ženská konkurencia, a tak som to vyslovene išla skúsiť, pretože som sa cítila na osobák. Zlepšila som si čas o jednu minútu.
A čo začiatkom júna na dráhe v Banskej Bystrici, rekord na 1500-metrovej trati?
- Rovnako ako v Česku na 10 000 metrov som sa išla pokúsiť o osobák. Vedela som, že na štarte sa zíde najväčšia slovenská konkurencia, a tak som si išla porovnať sily. Rovnako ako na desinu, ani na 1 500 metrov sme nič špeciálne netrénovali a šli sme to vyslovene z duatlonových tréningov. S osobákom som veľmi spokojná, pretože napriek tomu, že veľa bicyklujem, viem byť ešte relatívne rýchla.
Duatlon nie je olympijsky šport, nechystáte sa presedlať na triatlon?
- Nie, s triatlonom začínať už nebudem. Jedine v budúcnosti, keď už budem mať rodinu, tak na hobby úrovni.
Stačí vám úspech na Slovensku, alebo to pre vás nič neznamená?
- Úspech na Slovensku mi nikdy nestačil, ale zároveň nemôžem tvrdiť, že pre mňa nič neznamená. Každý titul má svoju cenu. Hlavný rozdiel je však v tom, ako tieto tituly berie aj verejnosť, a ako je potom športovec podporovaný. Pokiaľ mu na stene visia stovky medailí z majstrovstiev Slovenska a športovec sa športom neuživí, tak potom aj pre neho samotného ich dôležitosť a cena klesá.
Čo vám dala Dukla Banská Bystrica a prestup do nej?
- Na Dukle momentálne pôsobím na dohodu, ktorú sme uzatvárali ešte, keď som bola študentka na FTVŠ UK v Bratislave. Teraz mám už po štátniciach a úspešnom ukončení vysokej školy, a tak sa v blízkej dobe bude riešiť moje ďalšie pôsobenie. Dukla mi zatiaľ dáva podmienky a ako také istoty vykonávať šport.
Ako prebiehalo vaše štúdium?
- Na fakulte som mala od prvého ročníka individuálny plán, čo znamenalo, že päťdesiat percent môžem vymeškať. Prvé tri roky, som aj napriek tomu veľa nevymeškávala. V MGR štúdiu sa však aj moje športové pôsobenie dostalo na trochu vyššiu úroveň, a tak som bola nútená veľakrát hodiny vynechať. Negatívne sa to však nikdy neprejavilo a ja som pred necelým mesiacom zoštátnicovala.
Môžete zhodnotiť sezónu?
- Sezónu 2014 zatiaľ hodnotím najpozitívnejšie z mojich doterajších sezón. Zašla som si tu životné preteky a aj zdravotne to držím, na ako takej úrovni.
Petra Fašungová s trénerom. FOTO: ARCHÍV PF
A čo ďalšie ciele v novej sezóne. Budú tie najvyššie?
- Ešte ma v sezóne 2014 v auguste čakajú majstrovstvá Európy v krátkom duatlone v Rakúsku a jeseň by som rada ukončila ďalším osobákom, tentokrát na polmaratónskej trati. Ciele do roka 2015 sú preto ešte veľmi ďaleko, veď momentálne je sezóna stále v plnom prúde.