BOJNICE. Počas operácie kolena bol Vojtech Švarc z Prievidze hospitalizovaný v bojnickej nemocnici necelé tri dni. Dôvod bol na prvý pohľad banálny, ale pre muža, ktorý sa pohybuje na invalidnom vozíku, mimoriadne dôležitý. Na toalety na ortopedickom oddelení sa nedokázal dostať.
Nemocnicu upozornil na chýbajúcu bezbariérovosť a ľady sa pohli. V druhom polroku tohto roku sa niektoré sociálne zariadenia dočkajú úprav.
Najhorší zážitok
Vojtech Švarc bol hospitalizovaný v bojnickej nemocnici ešte pred dvomi rokmi. Už vtedy si uvedomoval, že zdravotnícke zariadenia sa boria s nedostatkom peňazí, no napriek tomu v dotazníku o spokojnosti s hospitalizáciou odporučil, aby sa nemocnica zamyslela nad úpravou toaliet.
„Som zvedavý, či sa za dva roky niečo zmenilo k lepšiemu,“ povedal 52-ročný vozičkár.
Ležal na ortopedickom oddelení, pretože mu operovali koleno. Vopred sa bol pozrieť, či ho tam čakajú nejaké prekážky. Najväčšou bariérou boli pre neho toalety.
„V nijakom prípade som sa ako vozičkár nemohol použiť WC. Viem sa dostať na vozík po kolenách, ale vtedy som mal operované koleno, takže to možné nebolo,“ posťažoval sa Švarc.
Nemal problém s malou potrebou, s tou si dokázal poradiť, horšie to bolo s veľkou potrebou. Rozhodol sa pre netradičné riešenie situácie.
„Dohodol som sa s lekármi, že prídem do nemocnice večer pred operáciou. Domov som išiel hneď na druhý deň po zákroku. V nemocnici som nič nejedol, aby som nemusel použiť toaletu. Raz som to síce skúsil, ale spadol som, museli ma dvíhať sestričky,“ prezradil Prievidžan.
Priznáva, že to bola jeho najhoršia skúsenosť na vozíku. Inú alternatívu mu v nemocnici neponúkli. Rozhodol sa preto pre kratšiu hospitalizáciu.
„Ako muž si viem poradiť na vozíku aspoň s malou potrebou. Ale čo ženy? Na vozíku sa môže ocitnúť ktokoľvek, na bezbariérovosť by sa preto malo myslieť aj na toaletách. A zvlášť v nemocnici,“ podotkol Švarc.
V bojnickej nemocnici toalety vozičkári využiť nemôžu.
Nechcené dedičstvo
„S bezbariérovosťou v našom zdravotníckom zariadení spokojný nie som,“ vyhlásil riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský.
Nie je to však podľa neho problém len nemocnice, ale celej spoločnosti na Slovensku, pretože roky nevenovala pozornosť prekážkam, ktoré majú vozičkári.
„Je to nechcené dedičstvo z čias, keď urbanizmus a architektúra verejných priestorov a budov zabúdala na skupinu hendikepovaných ľudí,“ pripomenul.
Stavebné a technické parametre bojnickej nemocnice vznikli ešte koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. Budovy sú preto prispôsobené vtedy platným normám. Vstupy na lôžkové či ambulantné oddelenia sú bezbariérové.
Horšie to podľa Belanského bolo a je s toaletami, „ktoré by mali byť bezbariérové. Veď kde inde ako v nemocnici sa predpokladá pohyb ľudí na vozíku?“
Problém si vedenie nemocnice uvedomuje už roky, k náprave doteraz nedošlo pre nedostatok peňazí.
„Dlhoročná finančná podvýživa lôžkových zariadení na celom Slovensku spôsobovala a spôsobuje, že vedenia nemocníc stanovujú priority. Najskôr zabezpečiť z dostupných zdrojov zdravotnú starostlivosť, lieky, zdravotnícky materiál, nevyhnutnú obnovu techniky, mzdy pre zamestnancov a až na konci je zveľaďovanie a modernizácia priestorov,“ vysvetlil riaditeľ.
Výsledkom je podľa neho neuspokojivý stav priestorov a bežného zariadenia nemocnice.
„Situácia nás neteší, lebo aj keď vieme, že pacienta operuje zručný chirurg s pomocou modernej prístrojovej techniky, veľmi citlivo vníma svoje okolie. Či leží na dobrej posteli, všíma si čistotu priestorov, udržiavanie sanity v kúpeľniach a na toaletách,“ zdôraznil riaditeľ.
Technické prekážky
Napriek tomu nemocnica postupne modernizuje kúpeľne a sociálne zariadenia. Objavujú sa však technické prekážky, ako je umiestnenie rozvodov vody, kanalizácie a ďalších sietí.
„S týmto stavom sa však nemienime uspokojiť a v druhom polroku tohto roku plánujeme úpravu priestorov toaliet, ktoré sú pri urgentnom príjme, respektíve pri centrálnych príjmových ambulanciách,“ avizuje Belanský.
Doplnil, že sú najčastejšie využívané a predstavujú často prvý kontakt pacienta s nemocnicou. Plánovaná úprava bude spĺňať aj podmienku bezbariérového prístupu pre ľudí na invalidnom vozíku.
Upravia čakáreň
Okrem úpravy niektorých toaliet plánuje bojnická nemocnica ešte v tomto roku zmodernizovať vstupnú časť a čakáreň centrálnych príjmových ambulancií.
„V zime sa priestory čakárne takmer nedajú vykúriť a preto tepelná nepohoda v čakárni je zdrojom nespokojnosti pacientov. Stavebnou úpravou a montážou automatického dverného systému zlepšíme nielen komfort pacientov, ale zároveň aj energetickú bilanciu hlavnej budovy nemocnice,“ vysvetlil riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský.
(mak)