PRIEVIDZA. V bezbariérovosti sa Prievidza opäť posunula o kúsok ďalej. Vozičkárom či starším ľuďom prispôsobilo vstup do budovy, ale tiež výťahy a toalety Okresné správcovské bytové družstvo.
Od minulého týždňa sú už nové nájazdy na chodníky z priechodu pre chodcov pred okresným súdom a aj do budovy samotného súdu sa už vozičkári dostanú bez problémov.
Prekážky miznú
Pre ľudí, ktorí sú na vozíčkoch, sú rekonštrukcie z posledného obdobia dobrou správou.
„V Prievidzi, našťastie, ubúda prekážok, ktoré nám komplikujú pohyb,“ hodnotí 52-ročný Vojtech Švarc z Prievidze, ktorý je na invalidnom vozíku.
Rozprávali sme sa s ním aj pred piatimi rokmi. Už vtedy chválil, že okresné mesto robí veľa pre vozíčkarov. Vtedy ho trápilo, že nemal stomatológa s bezbariérovým prístupom do ambulancie.
„Situácia sa výrazne zlepšila, v Prievidzi sú najmenej traja zubári, ku ktorým sa ľahko dostane aj vozičkár,“ povedal.
V roku 2009 kritizoval aj Bojnickú cestu, predovšetkým niektoré odstupy medzi cestou a chodníkmi. Aj v tomto prípade podľa neho došlo k zlepšeniu, stále sú však úseky, ktoré robia vozičkárom problémy. A nielen na Bojnickej ceste.
„Sú v meste ešte chodníky, ktoré by bolo potrebné opraviť. Oceňujem, že radnica robí v tomto smere pokroky a chápem, že peňazí nie je toľko, aby bolo všetko okamžite opravené,“ zdôraznil Švarc a doplnil: „Napriek tomu by ma zaujímalo, ako mesto vyberá chodníky na rekonštrukcie, čo pri tom zohľadňuje. Na Ulici Hollého v centre mesta je vynovený chodník, pritom mne sa zdá, že nie je až tak využívaný a možno mohla jeho oprava počkať.“
Minulý týždeň ešte pred okresným súdom upravovali jeden z chodníkov.
Chodníky sú zničené
Vlani samospráva na Hollého ulici kompletne opravovala cestu a spolu s ňou aj chodník, ktorý dovtedy nebol bezbariérový.
Radnica pri výbere opravy konkrétnej cesty alebo chodníka vychádza z odporúčaní poslancov z jednotlivých volebných obvodov, ale aj z pripomienok obyvateľov.
„Všetky požiadavky zvažujeme, posudzujeme akútnosť konkrétnych úsekov aj ich vyťaženosť,“ vysvetlil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Za pravdu dal Vojtechovi Švarcovi, že stav chodníkov a ciest v Prievidzi nie je dobrý.
„Preto sme do tejto oblasti v minulom roku investovali viac ako milión eur,“ pripomenul hovorca.
Doplnil, že mesto čaká ešte veľa práce aj pri odstraňovaní bariér, ktoré sťažujú pohyb vozičkárom, ale aj starším ľuďom či mamičkám s kočiarmi. V ústrety im najnovšie vyšli pred okresným súdom, kde chýbali nábehy na chodníky z priechodu pre chodcov.
Radnica do úprav investovala takmer 2300 eur, o stavebné práce sa postarala Správa majetku mesta Prievidza.
Primátorka mesta Katarína Macháčková (nezávislá) je spokojná, že „jeden z najfrekventovanejších priechodov v Prievidzi je už bezbariérový.“ Pripomenula, že v jeho blízkosti sú dve dôležité inštitúcie, teda okresný súd a úrad práce.
Vyjdú za klientmi
Nielen chodníky pred okresným súdom boli dlho pre vozičkárov s prekážkami, ale aj samotná budova súdu im bola neprístupná. Potvrdil to aj nedávny prípad, keď mal na súd prísť muž na vozíku. Čakalo ho množstvo schodov, ktoré bez pomoci iných prekonať nemohol.
Dnes je už všetko inak. Zareagovalo ministerstvo spravodlivosti a poskytlo Okresnému súdu v Prievidzi peniaze na kúpu schodolezu.
„Zariadenie plní funkciu prostriedku na bezbariérový vstup pre hendikepovaných ľudí. Cena schodolezu je 5500 eur,“ informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
V súčasnosti zákon prikazuje pri výstavbe budov myslieť aj na vozičkárov. V minulosti to tak nebolo, preto aj budova pošty v centre Prievidze nie je bezbariérová.
O tento problém sme sa zaujímali už viackrát. Vedenie Slovenskej pošty najskôr informovalo, že vybudovanie bezbariérového vstupu chystá. Po viac ako roku od týchto plánov ustúpilo pre finančné a technické dôvody.
Podľa hovorkyne Slovenskej pošty Stanislavy Pondelovej je Pošta 1 v Prievidzi „stavebne riešená tak, že dodatočne zriadiť bezbariérový vstup bez rozsiahlej prestavby nie je technicky možné. Rovnako nie je možné využiť ani hydraulickú plošinu s dostatočným manipulačným priestorom.“
Pre prievidzskú poštu, ale aj niektoré ďalšie, pripravuje Slovenská pošta špeciálny režim obsluhy.
„Na budovu umiestnime informačnú tabuľku pre hendikepovaných klientov, na ktorej bude uvedený telefonický kontakt na príslušnú poštu. Stačí, ak klient na toto číslo zavolá a zamestnanci pošty ho prídu na miesto obslúžiť,“ vysvetlila Pondelová.
Doplnila, že zamestnanci pošty maximálne vyjdú v ústrety hendikepovaným ľuďom prípadne aj mamičkám s kočiarmi.