PRIEVIDZA. V horských oblastiach na hornej Nitre nie sú medvede hnedé enormne premnožené. Žije ich tam stabilne okolo štyridsať až šesťdesiat. Sú však poznatky, že medveď si svoje teritórium už rozširuje smerom na juh, nové dospelé jedince si hľadajú miesto pre život v iných lokalitách.
Zatúlal sa do viníc
„Medveď sa objavil tam, kde sa doteraz nevyskytoval,“ tvrdí zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Vladimír Slobodník z Prievidze.
Podľa neho sú medvede napríklad v pohorí Tribeč pri Topoľčanoch, pri Nitre, v okrese Levice.
„V okolí Levíc sa pohyboval po poliach a ukrýval sa vo viniciach. A to je už nielen atypické, ale aj nebezpečné, pretože tamojší ľudia, hubári či poľovníci nie sú na túto šelmu zvyknutí a pripravení," upozornil Slobodník.
Reagoval tým na tvrdenie poľovníkov, ale aj verejnosti, že medvede sú na hornej Nitre premnožené. Podľa jeho názoru však predsa len je na čase regulácia ich počtu odstrelom. Medveď hnedý je však z pohľadu európskej legislatívy prísne chránený druh, nemožno ho loviť bez zdokumentovania škôd po ňom v predchádzajúcom roku. Môže sa tak stať, ak ide o zviera, ktoré pácha škody, rozláme úle alebo strhne ovce či napadne človeka.
„Takéto prípady poľovníci alebo ľudia musia okamžite nahlásiť pracovníkom Štátnej ochrany prírody, ktorí do dvadsaťštyri hodín pripravia dokumentáciu. Na to nielen postihnutí, ale tiež poľovníci i lesníci často zabúdajú," pripomína Slobodník.
Dodáva, že na hornej Nitre dostali poľovníci posledný raz povolenie na odstrel medveďa v roku 2008.
Chýbal im sneh
Spoločne s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi pripravil Slobodník sériu prednášok a besied o medveďovi hnedom na hornej Nitre. Verejnosť aj školská mládež má o ne značný záujem. V chránenej krajinnej oblasti je Slobodník koordinátorom projektu, na základe ktorého zamestnanci Štátnych lesov, ochrancovia prírody a poľovníci už tri roky zbierajú údaje o počte a pohybe nielen medveďov, ale aj rysov, vlkov a mačiek divých. Má teda v tomto odbore dostatok poznatkov.
U medveďov zbierajú aj vzorky trusu, z ktorých na Technickej univerzite vo Zvolene analyzujú ich DNA. Podľa toho sa dá zistiť, či náhodou nejde u viacerých vzoriek o toho istého jedinca, aj aká je medzi nimi príbuznosť a ďalšie údaje.
Na besedách dostáva často otázky, ako medvede prežili tohtoročnú, nezvyčajne miernu zimu. Paradoxne mohla byť pre mláďatá nebezpečná. Spomína príhodu, keď na Silvestra počas poľovačky na diviaky, lovci nad Kľačnom v plytkej úžľabine objavili dve, ešte holé medvedie mláďatá. Boli sotva vo veľkosti dospelej veveričky. Len si ich odfotografovali a rýchlo zutekali, pretože nablízku určite musela byť aj ich matka. Slobodník prípad vysvetľuje nedostatkom snehu na hornej Nitre. Medvede si nemali z čoho vytvoriť chránený brloh. „Našťastie očakávané silné mrazy v januári aj vo februári neprišli. Mladým medvedíkom postačovalo, že ich pred zimou ochránila medvedica svojím teplom a materinským mliekom," dodal skúsený zoológ.