PRIEVIDZA. Pučiavka, teda bôbová kaša, je typickým prievidzským jedlom. Jeho hlavnou ingredienciou je bôb. Podľa neho sa v okresnom meste nazýva viacero spolkov a organizácií.
Varenie bôbových špecialít
Pozrite si fotogalériu >>
Bôb za trest
Kedysi sa bôb v našich domácnostiach varil a v záhradkách sadil oveľa viac ako dnes. Bôb má bohatú tradíciu, patrí medzi najstaršie druhy zeleniny.
Prvé zmienky o konzumovaní bôbu sú už v najstarších písomnostiach, vrátane Biblie. Aj v Malej Ázii bol bôb veľmi rozšírený, aj keď nie veľmi doceňovaný pre svoju chuť. Dokazuje to fakt, že odsúdenca trestali aj tým, že sa musel 390 dní živiť iba chlebom z mletých bôbov. Prirodzene, odsúdenec tento trest prežil pri plnom zdraví, pretože sudcovia vtedy nemohli vedieť, že bôb obsahuje základne živiny dôležité pre ľudský organizmus. Bôb má 23 – 25 percent bielkovín, 43 – 50 percent škrobu, málo tuku - iba 1,26 percent, vitamíny B, C či minerálne látky.
Pokrm chudobných
Názory, odkiaľ bôb pochádza, sa rôznia. Jedni tvrdia, že zo Strednej Ázie, iní z krajín pri Stredozemnom mori. Faktom je, že o divom bôbe sa vedelo už v časoch Plínia. Bôb konzumovali už v dobe kamennej a archeologické vykopávky predmetov z doby bronzovej a železnej svedčia o jeho veľkej popularite.
Slávny nemecký archeológ Schliemann, ktorý objavil a „vykopal“ Tróju, našiel aj skamenené semená bôbu. Objavili ich aj v egyptských hrobkách. V stredoveku bôb pestovali hlavne na múku. Zo suchých zŕn mleli múku, z ktorej piekli posúchy a chlieb. Bôb však bol vždy pokrmom skôr chudobných.
Napučať a rozpučiť
V súčasnosti sa bôb na múku v Európe nevyužíva. Konzumuje sa iba ako čerstvá zelenina. Z bobovej múky sa pečie ešte chlieb v niektorých afrických a ázijských krajinách.
Škoda, že sa u nás bôb nedoceňuje v kuchyni. Práve vďaka strukovinám, a teda aj bôbu, by sa mohlo v našom stravovaní lacno zvýšiť množstvo ľahko stráviteľných bielkovín.
Kedysi sa v ľudovej strave strukoviny oveľa viac využívali ako dnes, a to nielen fazuľa, ale aj bôb, hrach a cícer. Strukoviny naši predkovia zahusťovali kyslým mliekom alebo sladkou kýškou. Obidve sú bohaté na dokonalé bielkoviny a premieňali tak nedokonalé bielkoviny v strukovinách na pokrm rovnocenný mäsu. Na to by sme si mali aj dnes spomenúť.
Kedysi, v časoch starého Ríma, povedal lekár Galenos: „Kto chce byť zdravý, nesmie sa vyhýbať pokrmom, ktorými sa živí jednoduchý ľud!“
Prievidzská bôbová kaša – pučiavka získala svoj názov podľa samotného bôbu, ale aj vďaka spôsobu prípravy. Bôb totiž musí najskôr napučať a pri čistení ho treba rozpučiť.
Recepty z Bôbu
Bôbová kaša - Pučiavka
Na 8 - 10 porcií potrebujeme:
· 250 g sušeného bôbu
· 100 g cibule
· 200 g zemiakov
· 2 strúčiky cesnaku
· 2 1 lyžice hladkej múky 650 na zahustenie
· soľ
· biele korenie
· údenú slaninu na oškvarky a do zápražky
Postup: Bôb namočíme do studenej vody na 48 hodín. Vody dáme viac, lebo bôb svoj objem namáčaním zväčší. Po 24 hodinách môžeme vodu vymeniť. Potom bôb olúpeme a dáme do osolenej vody variť. Asi po 40 minútach pridáme nadrobno nakrájané očistené zemiaky a varíme do zmäknutia. Cibuľu ošúpeme, nakrájame na drobné kúsky a opečieme na masti, ktorú sme medzi tým získali vyškvarením údenej (môže byť aj surová) slaninky. Urobíme si zásmažku. Všetko pridáme do uvareného bôbu a dobre rozmixujeme na jemnú kašu. Podľa potreby pridáme trochu masti (alebo masla), korenie a soľ. Podávame s oškvarkami z vyškvarenej slaninky. Bobovú kašu môžeme použiť ako prílohu k upečenej pečienke či klobáske.
Bôbová polievka
Polievka sa varí ako všetky zeleninové polievky. Obzvlášť je veľmi chutná polievka z bôbu uvarená na kyslo.
Potrebujeme:
· 150 g čerstvého zeleného bôbu
· 40 g mrkvy
· 60 g zeleru
· 40 g údenej slaninky
· 30 g hladkej múky
· 1 menšiu cibuľu
· 1 strúčik cesnaku
· voda
· soľ
· zelerová vňať
Klub Bôbarov Prievidza
Autor: Milan Paluš