PRIEVIDZA. Súčasťou vzdelávania v Odbornom učilišti v Prievidzi, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným hendikepom, je aj projektové vyučovanie. Pedagógovia sa do neho snažia zapojiť čo najviac žiakov nielen medzi ročníkmi, ale aj učebnými odbormi.
Mlieko – áno či nie? Takýto názov mala téma zatiaľ posledného projektového vyučovania. Žiaci z odborov záhradníctvo a obchodná prevádzka pod vedením učiteliek Márie Kollárovej a Ivety Štubňovej navštívili najskôr súkromnú poľnohospodársku farmu. Na nej chlapci a dievčatá získali nové vedomosti nielen o prírode, ale názorne videli výrobu mliečnych výrobkov či chov a ustajnenie hospodárskych zvierat.
Projektové vyučovanie pokračovalo prednáškou s pracovníkmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza.
Zameraná bola na význam mlieka vo výžive, obsah látok, úpravách mlieka, o alternatívnych možnostiach mlieka pre chorých ľudí. Súčasťou prednášky bola tiež výstava rôznych druhov mliečnych výrobkov.
V záverečnej časti projektového vyučovania využili žiaci získané vedomosti. V priestoroch školy budúci kuchári aj poľnohospodári pripravili bryndzové a tvarohové halušky, nátierky na slano aj na sladko a podávali rôzne druhy syrov.
Na degustácii sa mohli zúčastniť všetci žiaci odborného učilišťa a dozvedieť sa čo najviac o mlieku.
Používaním inovačných prvkov vo výchove a vzdelávaní chce vedenie školy postupne obmedziť tradičné formy vyučovania a zmeniť ich na moderné.
Autor: Antónia Herková