PRIEVIDZA. Vlastnícke vzťahy v Prievidzskom tepelnom hospodárstve sa onedlho zmenia. V súčasnosti má v spoločnosti 51-percentný podiel mesto Prievidza a 49-percentný spoločnosť VNG Slovakia, za ktorou stojí nemecká firma VNG.
Zahraničný subjekt už dávnejšie ponúkol na predaj svoje akcie. Prievidzská samospráva nevyužije na ne svoje predkupné právo a umožní, aby ich kúpili Hornonitrianske bane Prievidza.
Šesťstotisíc eur
Minulý týždeň prievidzskí mestskí poslanci súhlasili s predajom výmenníkových staníc a rozvodov tepla, ktoré patria mestu, Prievidzskému tepelnému hospodárstvu. Spoločnosť ich roky využíva, samospráva jej ich doteraz prenajímala. O predaji sa hovorilo už dlhšie, k jeho odsúhlaseniu došlo až teraz.
Primátorka Prievidze Katarína Macháčková (nezávislá) neskrývala spokojnosť s dohodnutým obchodom.
„Majetok sa opotrebováva, každý rok sa z neho časť vyraďuje, onedlho z neho nezostane nič,“ zdôraznila primátorka.
Doplnila, že o pár rokov by mesto nemalo z tohto majetku žiadne nájomné a ani by už nemalo čo predávať.
Teraz za jeho predaj získa 600-tisíc eur. Využité budú tento a prípadne aj v budúcich rokoch na kapitálové výdavky mesta, to znamená napríklad na zhodnotenie svojho hmotného či nehmotného majetku.
Jednohlasný súhlas
Poslanci v súvislosti s Prievidzským tepelným hospodárstvom prijali jednohlasne aj ďalšie dôležité rozhodnutie. Súhlasili, aby sa mesto vzdalo svojho predkupného práva na 49-percentný podiel akcií spoločnosti VNG Slovakia, ktorá ich ponúkla na predaj ešte vlani.
O ich kúpu prejavili záujem Hornonitrianske bane a samospráva ich v tom podporila.
„Zvážili sme našu ekonomickú kondíciu a v súčasnosti si nemôžeme dovoliť kúpiť podiel VNG Slovakia. Uvítali sme preto záujem Hornonitrianskych baní, ktoré sa v tepelnom hospodárstve stanú našimi partnermi. Vidíme v tom záruku dobrého fungovania spoločnosti,“ zhodnotila Macháčková.
V pondelok 2. júna na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo akcionári schválili predaj 49-percentného akcionárskeho podielu VNG Slovakia Hornonitrianskym baniam.
„Vstupom do teplárenskej spoločnosti sa potvrdzuje naše strategické smerovanie, teda zabezpečenie domácej ťažby hnedého uhlia na výrobu elektrickej energie a tepla,“ povedala hovorkyňa baní Adriana Siváková.
Pripomenula, že odberom tepla z centrálneho systému zásobovania Prievidzského tepelného hospodárstva je podporovaná zamestnanosť v regióne. Pri ťažbe uhlia, u výrobcu tepla a v obslužných činnostiach bude zachovaných päťsto pracovných miest.
„Obyvatelia regiónu sa budú môcť aj naďalej spoľahnúť na stabilné dodávky tepla za prijateľné ceny. Pretože ceny tepla u výrobcu ENO Zemianske Kostoľany a tiež distribútora – Prievidzské tepelné hospodárstvo, patria medzi najnižšie na Slovensku,“ zdôraznila Siváková.
Bane nie sú v dodávke tepla nováčikom. Už niekoľko rokov sú vlastníkom spoločnosti Handlovská energetika, ktorá zabezpečuje teplo pre Handlovčanov.
Horúco okolo tepla
Okolo Prievidzského tepelného hospodárstva bolo v minulosti horúco už viackrát. Najviac pred piatimi rokmi, keď vtedajšie vedenie mesta plánovalo predať firme VNG Slovakia 41 percent akcií zo svojho 51-percentného podielu. Získať mohlo viac ako 2,4 milióna eur.
Proti sa postavili niektorí opoziční poslanci, ale aj samotní Prievidžania obávajúci sa zvyšovania cien za teplo. Vznikla aj petícia proti predaju akcií, podpísalo ju viac ako osemtisíc ľudí. Aj pod tlakom podpisovej akcie poslanci predaj akcií zastavili.
Proti obchodu sa výrazne v roku 2009 postavili aj Hornonitrianske bane. Obávali sa, že väčšinový nemecký vlastník by mohol teplo dodávať inou formou ako z Elektrárne Nováky a tým by bane prišli o odberateľa uhlia. Argumentovali vtedy, že by o prácu mohlo prísť až päťsto baníkov.
Po terajších zmenách bude mať mesto Prievidza väčšinový 51-percentný podiel v tepelnom hospodárstve, Hornonitrianske bane budú vlastniť 49 percent akcií.