PRIEVIDZA. Novým prísediacim na Okresnom súde v Prievidzi sa stal Gabriel Čauder. Do tejto funkcie ho schválilo prievidzské mestské zastupiteľstvo, ktoré o to požiadalo vedenie súdu.
Prievidžan sa do sudcovského talára neoblečie prvý raz, kedysi už pôsobil na Krajskom súde v Banskej Bystrici.
Nemohol študovať
V mladosti sa Gabriel Čauder túžil stať sudcom. Na vysokú školu ho však neprijali, pretože pre vtedajšiu vládnucu stranu bol kádrovo neprijateľný. Jeho otec vlastnil hotel a v rodine mal viacerých kňazov.
„Pracoval som v zdravotníctve dlhých štyridsať rokov,“ prezradil Čauder.
Jeho túžba stať sa sudcom sa však nakoniec naplnila, keď sa stal prísediacim na súde. Napriek tomu, že žil v Prievidzi, pôsobil v 90-tych rokoch na Krajskom súde v Banskej Bystrici.
„Pridelili ma k trestnému právu, venoval som sa teda aj vraždám. Musel som si túto problematiku naštudovať. Nebolo to vždy príjemné sedieť oproti vrahom alebo tým, ktorí sa o vraždu pokúsili,“ priznal 73-ročný Prievidžan, ktorý doteraz spomína na silný moment, keď si prvý raz obliekol talár a splnil si tým dávny sen.
Doteraz si spomína na prípad dvoch bratov. Jeden mal sedemnásť a druhý osemnásť rokov. Napriek tomu, že sa im otec snažil dať všetko, čo najviac ich zabezpečiť, rozhodli sa ho zabiť elektrickým prúdom.
„Tento prípad ma dosť zasiahol. Spomínam si, že súd ich odsúdil, no odvolali sa. A pokiaľ viem, mali ujsť do zahraničia. Ako to s nimi nakoniec skončilo, netuším,“ povedal Čauder.
Pripomenul, že „kedysi boli sudcovia z ľudu, teraz sú prísediaci. Môžeme ku každému prípadu povedať svoj názor, prikloniť sa k vyššiemu či nižšiemu trestu. Sudcovia z povolania pracujú na profesionálnej úrovni, možno sú niekedy tvrdší, inokedy zas nie. Našou úlohou je posúdiť to aj z ľudského hľadiska.“
Kritizuje dlhé súdy
Čauder sa na každý prípad vopred pripravuje, dostáva k nemu podklady. V súčasnosti očakáva, kam bude na súde zaradený. Tvrdí, že nech to bude kdekoľvek, na prácu sa teší.
„Vždy je to niečo nové. Som rád medzi ľuďmi. Neobávam sa, že ak sa na lavicu obžalovaných posadí niekto, koho poznám, že by som bol neobjektívny. Už som to zažil. Ak niekto urobil niečo zlé a vina sa mu preukáže, musí pykať,“ zdôraznil.
Nepáči sa mu, že mnohé súdne procesy trvajú dlhé roky. Hnevá ho tiež, že niekoľkonásobní vrahovia sa vo väzniciach učia, nepracujú, sú z nich takmer hrdinovia.
Prísediacich na súdy volia mestské zastupiteľstvá v obvode súdu z kandidátov spomedzi obyvateľov. Zvolený kandidát nesmie byť súdne trestaný.
Kto môže byť prísediaci na súde
Za prísediaceho môže byť zastupiteľstvom zvolený človek, ktorý:- V deň zvolenia dosiahol vek najmenej tridsať rokov.
- Je spôsobilý na právne úkony a zdravotne spôsobilý na výkon funkcie prísediaceho.
- Je bezúhonný a jeho morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu prísediaceho bude riadne vykonávať.
- Má trvalý pobyt na území Slovenska.
- Súhlasí so svojou voľbou k určitému súdu.
(mak)