Žiaci debatovali o desaťročnom členstve Slovenska v Únii.
PRIEVIDZA. Členstvo v Európskej únii prinieslo Slovensku veľa výhod, zároveň však aj negatívum v podobe veľkých ekonomických a spoločenských rozdielov medzi členskými štátmi.
S takýmto hodnotením prišli žiaci z dvoch prievidzských škôl na tretej Študentskej konferencii v Prievidzi pod názvom Slovák v Európe. Ústrednou témou bolo desať rokov pôsobenia Slovenska v Únii.
Pozitívne europrojekty
Členstvo Slovenska v Európskej únii podľa Tomáša z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi Slovákom pomáha čiastočne.
„Napríklad vstup do eurozóny bol veľmi dobrý, keď ľudia cestujú, nemajú problém s akoukoľvek menou,“ povedal.
Oceňuje tiež „bezhraničný styk, ľudia nemusia mať pasy, stačí im cestovať na občiansky preukaz. A naozaj výhodami sú aj rôzne europrojekty. Sú tam však aj určité negatíva, neefektívne využívanie eurofondov alebo veľa z nich sa využije na neefektívne projekty.“
Mladí ľudia by sa podľa Tomáša mali o Úniu zaujímať. „Pomáhame si sebe a svojmu okoliu," podotkol.
Študent gymnázia považuje spájanie štátov za vhodné, chýba mu však rovnosť medzi nimi.
„Vieme, že v Nemecku potraviny stoja oveľa menej, ich kvalita je vyššia, zárobky sú tam neporovnateľné s našimi a takisto dôchodky. Pokiaľ má takáto inštitúcia existovať, tak by sa to malo vyrovnať a potom sa môžeme baviť o Európskej únii," uzavrel.
Rozdiely medzi štátmi
Ako prirodzený krok Slovenska v súvislosti s jeho minulosťou vníma jeho pôsobenie v únii študent Julián.
„Bolo to celkom fajn spoločenstvo, ktoré malo vytvárať možnosti pre voľný pohyb tovarov a osôb, ale čoraz viac sa centralizuje. Práve v tom vidím mínusy. Samozrejme, má aj veľké množstvo pozitív, medzi nimi vnímam najmä projekty pre mládež," povedal.
Podľa jeho slov sa mladí ľudia o Úniu musia zaujímať. „Pretože to priamo i nepriamo ovplyvňuje aj nás," poznamenal.
Gymnazista si myslí, že by Európska únia mala rešpektovať rozdiely medzi štátmi.
„Pokiaľ zavedieme celoeurópsku minimálnu mzdu, tak to zahubí v niektorých krajinách akúkoľvek ekonomickú činnosť. Pokiaľ sa k tomu chceme dopracovať postupne, stále to bude likvidovať chudobnejšie časti. Mali by sa rešpektovať rozdiely, nikdy nebudeme na tej istej úrovni ako Francúzsko alebo Anglicko, lebo sme mali iný vývoj," dodal.
Úspešné obdobie
Nikola zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi si myslí, že Slovensko je od vstupu do Únie na tom horšie ako iné európske štáty.
„Sú aj pozitíva, môžeme voľnejšie cestovať," povedala. Mladí ľudia by sa podľa nej o Úniu zaujímať mali, keďže v nej žijú a chcú žiť.
Organizátorom konferencie boli Krajské centrum Študentskej rady stredných škôl SR v Trenčíne a Žiacka školská rada pri Strednej odbornej škole obchodu a služieb v Prievidzi.
„Mladí ľudia nepoznajú podstatu Európskej únie, nevedia, prečo je Únia správnym spoločenstvom, v čom im pomáha, čo im dáva, aké možnosti im ponúka. Preto sme ako organizátori študentskej konferencie zvolili práve takúto tému, pretože desať rokov v Únii považujeme za úspešné obdobie Slovenka," priblížil účel konferencie predseda oboch rád Branislav Gigac.
Pokračoval, že konferencia bola viac zameraná na zvyšovanie záujmu mladých ľudí o veci verejné.
„Pretože aj Únia ponúka mladým ľuďom programy, prostredníctvom ktorých sa môžu vzdelávať, motivovať rovesníkov k záujmu o dianie vo svojom okolí," uzavrel.