HORNÁ NITRA. V boji s čiernymi skládkami by samosprávy viac využívali aj fotopasce, chýbajú im však na ne peniaze.
Spoliehajú sa preto hlavne na hlásenia od obyvateľov, prípadne na náhodu. Občas totiž medzi vyhodenými odpadkami sú aj predmety s menami a adresami.
Podrobnosti neprezradia
V obci Košeca v Ilavskom okrese majú tri fotopasce už dva roky. Miesta, kde sú, vedenie obce neprezrádza, presúvajú ich však podľa potreby.
„Priamo sa nám zatiaľ na čiernej skládke nikoho usvedčiť nepodarilo, nedokážeme totiž pokryť celý niekoľkohektárový kataster,“ povedal pre denník Sme starosta Košece Radomír Brtáň.
Podstatný je však podľa neho psychologický aspekt, to znamená, že ľudia o fotopasciach vedia, preto si dávajú pozor.
Problém s čiernymi skládkami majú aj mestá a obce na hornej Nitre. Jednu fotopascu využíva od minulého roku prievidzská mestská polícia.
„Jej využitie nie je len pri odhaľovaní skládok, ale aj pri ochrane majetku. Bližšie informácie však zverejňovať nebudeme,“ povedal Vít Zajac z mestskej polície.
V Prievidzi by privítali aj viac fotopascí, podľa hovorcu mesta Michala Ďurejeho sú však drahé.
Zberný dvor obchádzajú
O čiernych skládkach sa radnica okresného mesta dozvedá najčastejšie od obyvateľov. Vypátrať jej pôvodcu je však už zložitejšie, v mnohých prípadoch nemožné.
„Niekedy však dokážu mestskí policajti objasniť aj existujúce skládky. Napríklad, ak niekto vyhodí odpadky, kde sú aj podpísané školské zošity,“ poznamenal Ďureje.
Hovorí, že nové čierne skládky stále vznikajú aj napriek tomu, že obyvatelia môžu odpad bezplatne priviezť do zberného dvora. Je ich však menej ako v minulosti, pretože samospráva pravidelne rozmiestňuje po meste veľkoobjemové kontajnery.
Najčastejšie skládky vznikajú na odľahlých miestach, napríklad na ceste Pod skalou, Pod banskou na uliciach Sadovej, Šumperskej, Traťovej, Nad Terasami, v lesoparku a na Košovskej ceste.
„Po Novom roku spoločnosť T+T vyčistila všetky nahlásené čierne skládky v Prievidzi,“ upozornil Ďureje.
Nemajú peniaze
V Handlovej uvažovali o umiestnení fotopasce v časti Nová Lehota na odpočívadlách.
„Tento projekt však nie je krytý v rozpočte, preto ho musíme odsunúť do budúcnosti,“ informovala hovorkyňa Handlovej Anna Kmeťová.
Posledné dva až štyri roky v baníckom meste čierne skládky mesto odstraňuje, no na rovnakých miestach neustále vznikajú nové.
„Zväčša je to v takzvaných 'slepých lokalitách', ktoré nepokrýva kamerový systém,“ vysvetlila Kmeťová.
Najviac odpadkov majú v Handlovej v smere na Žiar nad Hronom, neodhadzujú ich tam však Handlovčania. Skládky sú aj za radovými garážami či pri vstupoch do záhradkárskych osád.
„Samostatnou kapitolou je banícka kolónia, ktorá je v podstate plošnou skládkou,“ dodala Kmeťová.
Menej ako v minulosti majú čiernych skládok v Nitrianskom Rudne. „Nemáme v súčasnosti žiadne miesto, kde by ľudia vo veľkom zhromažďovali odpad. Pokiaľ sa čierna skládka objaví, je väčšinou malá. Rýchlo sa postaráme o jej odstránenie,“ povedal starosta obce Jozef Pršo.
Dodal, že vďaka tomuto priaznivému trendu o nákupe fotopascí vôbec neuvažujú.