LIEŠŤANY. Pred preliezačkami a pieskoviskom dali v Liešťanoch prednosť bylinkovej špirále či vtáčím búdkam. Deti tunajšej materskej školy vďaka tomu budú spoznávať hravou formou prírodu. Veľa poučného v novovybudovanom areáli nájdu aj žiaci základnej školy.
Zaujímavosťou je, že za oživením spustnutého priestoru pri materskej škole sú rodičia detí.
Deti v Liešťanoch majú k dispozícii aj mravenisku, do ktorého môžu vstúpiť
Pozrite si fotogalériu >>
Inšpirácie z internetu
Miesto, ktoré bolo dlho v dezolátnom stave, túžili učiteľky materskej školy zmeniť. S nápadom, ako na to, prišla Zlatica Vrecková, členka Združenia rodičov a priateľov školy.
„Preliezačky a pieskovisko deti majú, chcela som priniesť niečo prírodné, vidiecke,“ povedala Vrecková.
Inšpirácie hľadala na internete. Ekologické kútiky našla hlavne pri nemeckých a českých školách či škôlkach. Vytvorila projekt Záhrady zvedavých mravčekov.
„Prihlásila som ho do partnerského programu spoločnosti SPP s názvom SPPoločne. V konkurencii sedemsto projektov sme uspeli a získali 5920 eur,“ pochválila sa Vrecková.
Peniaze išli na nákup materiálu, o prácu sa postarali dobrovoľníci z radov rodičov a organizácií.
V Záhrade zvedavých mravčekov je napríklad mravenisko, do ktorého môžu deti vstúpiť, nechýba jazierko, vtáčie búdky, špirála, v ktorej rastú bylinky, ale aj hotel pre hmyz.
„Je to úkryt pre malé chrobáčiky a hmyz, osamelé včielky alebo osy,“ vysvetlila Vrecková.
Ekozáhrada je síce vybudovaná, no to neznamená, že sa nebude meniť. Podľa Vreckovej „ide o živý organizmus. Deti sa budú starať o bylinky, alebo v zime budú prikrmovať vtáčiky.“
Nový priestor budú môcť využívať aj žiaci základnej školy, pretože sa môžu tiež veľa dozvedieť, napríklad o drevinách alebo rastlinách.
Neporiadok za plotom
Záhrada zvedavých mravčekov vznikla v prírodnom prostredí a z prírodných materiálov. Deťom ponúka priestor aj na pohybové aktivity.
„Máme doskočisko s pieskom, na ktorom môžu deti prekonávať rekordy niektorých zvieratiek,“ priblížila Katarína Hlôšková, poverená riadením Základnej školy s materskou školou v Liešťanoch.
Pripomenula, že v areáli sú aj stoly a lavice na sedenie z dreva, ktoré budú môcť využívať aj rodičia a konať sa tu môžu aj menšie podujatia.
Aktivitu dobrovoľníkov z Liešťan chválil aj starosta obce Ľubomír Noska. Dnes totiž podľa neho nie je bežné, aby ľudia svoj voľný čas venovali v prospech verejne prospešných projektov.
„Ekozáhrada je nádherná. Žiaľ, za jej plotom je potok, do ktorého niektorí ľudia vyhadzujú biologický alebo stavebný odpad. To je zlá vizitka dospelých. Deti teda zo svojej záhrady budú vidieť aj to, ako by to v prírode nemalo vyzerať,“ dodal starosta.
Úspech v zbere PET fliaš
Základná škola s materskou školou v Liešťanoch skončila na siedmom mieste v súťaži istého obchodného reťazca, v rámci ktorej bolo nutné vyzbierať čo najviac PET fliaš. Do hry sa zapojilo 468 škôl z celého Slovenska. V Liešťanoch vyzbierali 110 894 PET fliaš, čo znamená 10-tisíc eur na vybudovanie multifunkčného ihriska.
(mak)