HORNÁ NITRA. Pravdepodobne od septembra budúceho roka sa do rozvrhov hodín v základných školách vráti povinne pracovné vyučovanie.
Problémom však môže byť vybavenie škôl pre tento staronový predmet. Niekde už totiž zrušili školské dielne či políčka s pôdou.
Koš je bez dielne
Rezort školstva zatiaľ hovorí len o zámere zaradiť do štátneho vzdelávacieho programu povinné pracovné vyučovanie. Zmena je však pripravená na schválenie.
„Do platnosti by mohla vstúpiť najskôr 1. septembra 2015,“ informoval hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Podľa neho nové štátne vzdelávacie programy budú zverejnené v dostatočnom časovom odstupe, aby sa školy vedeli na ne materiálne a personálne zabezpečiť.
Aj v niektorých hornonitrianskych školách to môže byť problém. Napríklad v Základnej škole v Koši nemajú dielne ani políčko na pestovateľské práce.
„V súčasnosti sme tiež bez kvalifikovaného pedagóga pre pracovné vyučovanie,“ povedala riaditeľka školy Iveta Bohňová.
Zaradenie pracovného vyučovania ako povinného predmetu do rozvrhov považuje za pozitívum, ale len v prípade, ak bude dostatok kvalifikovaných učiteľov a potrebné technické a materiálne zabezpečenie.
Lepšie ako v Koši sú na tom v škole v Diviakoch nad Nitricou, kde majú veľký areál s políčkom, arborétom a trávnatými oddychovými zónami.
„Priestor na dielne je menší, ale vzhľadom na klesajúce počty žiakov postačuje,“ myslí si riaditeľka školy Gabriela Paulďurová. V škole majú na pracovné vyučovanie aj kvalifikovaných učiteľov.
Políčka musia obnoviť
Dielne majú stále aj v Základnej škole na Ulici Dobšinského v Prievidzi.
„Nezrušili sme ich. Vybavenie je však morálne zastarané, ale pracovné stoly sa ešte dajú použiť. Postupne dokúpime potrebné náradie podľa daných učebných osnov. Dúfam, že nebudú odtrhnuté od praxe,“ vyjadrila želanie riaditeľka školy Jana Polakovičová.
Vo všetkých základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Prievidze sú dielne, ale s rôznym technicko-materiálnym vybavením.
„V areáloch škôl sú priestory na pokusné políčka, zriadené ale nie sú,“ informovala vedúca odboru školstva a starostlivosti o občana Mestského úradu v Prievidzi Vlasta Miklasová.
Doplnila, že „školy zatiaľ nedisponujú informáciami, aké budú požiadavky na zavedenie alebo rozšírenie vyučovania tohto staronového predmetu a ako rýchlo sa budú vedieť postarať o nákup nových učebných pomôcok.“
V troch handlovských školách zostali zachované dielne pre pracovné vyučovanie. Bude potrebné ich však vybaviť novým náradím.
„V škole na Školskej ulici si svojpomocne začali budovať políčka a plánujú pokračovať v ich obnove,“ povedala Anna Kmeťová z oddelenia masmediálnej politiky a sekretariátov Mestského úradu v Handlovej.
Priestor na pestovanie plodín budú musieť obnoviť v školách na Mierovom námestí aj na Morovnianskej ceste.
Zámer školy vítajú
Napriek tomu, že obnovenie pracovného vyučovania ako povinného predmetu bude väčšinu škôl niečo stáť, ich vedenia tento krok vítajú.
„Určite si to nepredstavujeme ako kedysi, že na jednom políčku bude dvadsaťpäť žiakov, čo bol len chaos. Malo by ísť o výsadbu do debničiek, ošetrovanie okrasných drevín v areáli školy, kompostovanie, hrabanie trávy, ale aj prišívanie gombíkov, uvarenie jedla či pribitie klinca. To by plnilo úlohu zážitkového učenia a tiež by pomohlo k poznaniu pracovných predmetov,“ zdôraznila Polakovičová.
Pracovné vyučovanie môže podľa Paulďurovej zvýšiť záujem deviatakov o remeselné povolania.
„Predmety Svet práce a Svet techniky po jednej hodine v siedmom a ôsmom ročníku, ako je to v našej škole, na rozvíjanie manuálnych zručností nestačí,“ zdôraznila.
Dodala, že „deklarovaný problém škôl, ktoré zrušili dielne u nás nenastal. Práve naopak, po trikrát sa nám podarilo byť úspešní v rôznych projektoch, ktorými sme inovovali vyučovanie pracovnej výchovy a budovali pozitívny vzťah k manuálnej práci u našich žiakov.“
Čo plánuje ministerstvo školstva
Zaradením pracovného vyučovania medzi povinné predmety chce rezort školstva reagovať na požiadavku z programového vyhlásenia vlády, z ktorého vyplýva posilnenie matematiky, informatiky a prírodovedných predmetov, pracovného vyučovania spolu s výtvarnou a hudobnou výchovou z základných školách .
„Najmä pracovné vyučovanie na prvom stupni a predmet technika na druhom stupni plánujeme výrazne posilniť, a to jednou hodinou do každého ročníka druhého stupňa. Zámerom je zlepšiť úroveň manuálnych zručností i pracovných návykov, a tak zvýšiť záujem žiakov základných škôl o odborné vzdelávanie,“ povedal hovorca Ministerstva školstva Michal Kaliňák.
(mak)