PRIEVIDZA. Radnica okresného mesta neplánuje rozmiestniť v uliciach viac kontajnerov na triedený odpad. Dožadujú sa ich ľudia, podľa ktorých sú preplnené hlavne niektoré nádoby na plasty.
Vedenie mesta tvrdí, že problém je v zlom triedení, pretože niektorí obyvatelia PET fľaše či iné obaly pred vhodením do kontajnerov nestláčajú.
Častejšie vývozy nebudú
Nádoby na plasty, sklo a papier sú v Prievidzi vyvážané raz za týždeň. Kovy a viacvrstvové kombinované materiály sú z kontajnerov vysýpané jedenkrát za štrnásť dní. Až dvakrát za týždeň sú vyprázdňované nádoby na zmesový komunálny odpad v častiach hromadnej bytovej výstavby.
„Periodicitu vývozov nie je možné zvýšiť, je naviazaná na rozpočet mesta,“ povedala referentka pre komunálne odpadové hospodárstvo Mestského úradu v Prievidzi Monika Majdanová.
Častejšieho vývozu sa dožadujú obyvatelia niektorých častí okresného mesta, podľa ktorých majú preplnené hlavne nádoby na plasty.
Majdanová však pripomína, že problémom nie je malá kapacita nádob, ale zlý spôsob triedenia.
„Ľudia nestláčajú PET fľaše a ďalšie obaly. Za preplnenými nádobami sú aj tí, ktorí ich nesmú využívať, teda právnické osoby a podnikatelia. Tí ich musia likvidovať na vlastné náklady a nevhadzovať ich do nádob rozmiestnených po meste pre obyvateľov,“ upozornila Majdanová.
Nesmú vznikať skládky
Mladý Prievidžan chcel nedávno vhodiť dve plastové fľaše do kontajnera, ktorý je na ne určený. Nie však na ulici, kde má trvalý pobyt.
„Z okna paneláku ma okríkla pani, že nemám čo dávať fľaše do ich kontajnera, keď tam nebývam. Mala pravdu?“ pýta sa Prievidžan.
Nádoby na triedený odpad sú prideľované ku každému stanovisku kontajnerov na zmesový komunálny odpad. Tie sú zas viazané na počet trvalo bývajúcich obyvateľov v danej spádovej oblasti.
„Systém pridelenia nádob je pre celé územie mesta jednotný. Znamená to, že kapacita umiestnených nádob je v čase vývozu rovnaká,“ vysvetlila Majdanová.
Odpad produkovaný v mieste trvalého bydliska by teda podľa nej mal byť prednostne umiestňovaný do nádob pridelených na určené stanovisko. Je to z dôvodu kapacity kontajnerov, aby na jednom mieste nedochádzalo k ich prepĺňaniu a inde by boli prázdne.
„Vhodenie odpadu do nádoby aj v inej spádovej oblasti však nie je sankcionované, pokiaľ nevedie ku vzniku skládok,“ objasnila Majdanová.
Platí to aj o návštevníkoch mesta, ktorí môžu vhadzovať odpady do nádob, ktoré sú na to určené. Problémom by však už bolo, ak by obyvateľ napríklad niektorej obce triedil celý mesiac odpad a potom by ho priviezol do Prievidze a vhodil do kontajnerov.
Záleží na lokalite
Odpadky vhadzujú ľudia aj do košov, ktoré sú rozmiestnené po celom meste. Aj tie sú podľa Prievidžanov občas plné, napríklad v blízkosti lavičiek.
Na vývoz odpadkových košov je vypracovaný harmonogram. V závislosti od lokality sú vyvážané dvakrát, trikrát alebo päťkrát za týždeň. Aj v tomto prípade väčšia periodicita nie je možná vzhľadom na možnosti rozpočtu mesta.