HORNÁ NITRA. Obce a mestá môžu od tohto roku niektoré svoje územia vyhlásiť za chránené. Umožňuje im to novelizovaný zákon o ochrane prírody a krajiny.
Samosprávy na hornej Nitre však zatiaľ všeobecne záväzné nariadenia, ktoré by určili chránené územia, nechystajú. Do budúcnosti to ale nevylučujú.
Venujú sa pamätihodnostiam
Handlová už niekoľko rokov venuje mimoriadnu pozornosť pamätihodnostiam v meste. Sú medzi nimi aj prírodné či kombinované diela prírody a človeka.
„Pamätihodnosti majú lokálny, kultúrny a historický význam, sú evidované v miestnych zoznamoch a ich výber je výlučne v kompetencii samosprávy,“ vysvetlila hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová s tým, že mnohé handlovské pamätihodnosti majú veľký význam aj pre zachovanie a ochranu prírody.
V Handlovej si chránia napríklad mokraďové pole pod Veľkým Gričom, sutinové pole s treťohornými nálezmi, kde uhoľný sloj vychádza na povrch, či stromy sekvoja vo farskej záhrade v Novej Lehote.
„Staráme sa aj o umelo zaplavený povrchový lom uhlia z tridsiatych rokov minulého storočia, ktorý sa volá Konštantín. S ochranárskymi združeniami venujeme pozornosť tiež sopečným pohoriam Pfaffengerg, Veľký a Malý Grič, s Handlovským baníckom spolkom zas ochraňujeme prvé uhoľné polia,“ vymenovala Paulínyová.
Podľa nej je to dôkaz, že Handlová sa stará o významné lokality v meste, aj keď nie sú zatiaľ vyhlásené za chránené územia.
Nevylúčila však, že pri tvorbe nového programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta v oblasti cestovného ruchu sa vedenie mesta bude zaoberať aj prijatím nariadenia o chránených územiach mesta.
„V taktom prípade sa na túto problematiku budeme určite pýtať aj obyvateľov,“ ubezpečila Paulínyová.
Novinku zatiaľ nevyužijú
V súčasnosti neuvažujú o vyhlasovaní chránených oblastí ani v Bojniciach.
„Pripravujeme však komplexnú aktualizáciu územného plánu mesta. Ak sa objavia nápady, podnety či potreba určitú lokalitu chrániť, tak to bude zahrnuté do procesu aktualizácie územného plánu,“ povedal zástupca primátora Bojníc Zdenko Priehoda, s tým, že požiadavky a pripomienky budú môcť dávať aj Bojničania.
Všeobecne záväzné nariadenie o chránených územiach momentálne nechystá prievidzská radnica. Do budúcnosti to však nevylučuje. Zatiaľ v Prievidzi nie sú ani vytipované lokality, ktoré by mohli byť chránené.
„V prípade, že sa tejto problematike budeme venovať, určite budeme uvažovať o mestskom parku, parku Skotňa alebo časti Lesoparku,“ spomenul hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Odporúča, aby sa o ochranu a zveľaďovanie lokalít v meste zaujímali obyvatelia tak, ako to bolo aj v prípade akcie Parkotvor.
„Pri tomto projekte to bola verejnosť, ktorá navrhla využitie parku Skotňa,“ doplnil Ďureje.
Chránené územia miest a obcí
Lokalitu, väčšinou s výmerou do sto hektárov, s kultúrnym, vedeckým, ekologickým, estetickým alebo krajinotvorným významom môže obec vyhlásiť všeobecne záväzným nariadením za obecné alebo mestské chránené územie.
Môže byť na pozemku obce, alebo na inej parcele po dohode s jej vlastníkom alebo správcom. Obce môžu vyhlásiť aj spoločné chránené územie, ak je na susediacich katastrálnych územiach.
Podmienky ochrany chráneného územia, starostlivosť oň, určenie zákazov alebo obmedzení činností na ňom obec zapracuje do všeobecne záväzného nariadenia.
Autor článku