HANDLOVÁ. Sprejeri, ak tvoria so súhlasom majiteľa stavby, majú v Handlovej zelenú. Podporuje ich aj mesto a názor na sprejerov sa mení postupne aj medzi obyvateľmi.
V aktivitách by mladí umelci mali pokračovať aj v budúcnosti, pretože chcú, aby bola Handlová ešte viac pestrofarebná.
Prenajali si zastávky
Banícke mesto sa začalo meniť na farebné pred dvomi rokmi počas dní dobrovoľníctva. S projektom Skrášlime si vstupy a výstupy z mesta prišla poslankyňa mestského zastupiteľstva Jarmila Podobová.
Samospráva vtedy nakúpila farby, brúsny papier či kefy, aby mali dobrovoľníci s čím pracovať. Ruku k dielu priložili žiaci škôl, poslanci, primátor mesta, pracovníci mestského úradu, obyvatelia. Výsledkom bol upravený park v centre mesta, vyčistený lesopark, okolie pamätníkov, ale hlavne namaľované zábradlia, detské ihriská či fasáda železničnej stanice.
Takmer šesťdesiat dobrovoľníkov pracovalo na skrášlení dvanástich zastávok mestskej hromadnej dopravy.
Tri zastávky majú dodnes osvojené študenti Strednej odbornej školy v Handlovej, dve gymnazisti, jednu Detský a mládežnícky parlament v Handlovej, dve skrášlili zástupcovia neziskovej organizácie Jazmín. Svoju zastávku majú aj zamestnanci mesta a jednu, bodkovanú, zdobil handlovský rodák Laci Strike.
Ponúkli rôzne štýly
Skrášľovanie Handlovej dňami dobrovoľníctva pred dvomi rokmi neskončilo.
„V meste je veľa múrov, ktoré ožili vďaka grafity a sú výtvorom Marka Jurenku a iniciatívy mladých ľudí. Chytili sa príležitosti a ponúkli aj iné štýly,“ povedala hovorkyňa Handlovej Anna Kmeťová.
Poznamenala, že uhol pohľadu obyvateľov baníckeho mesta na grafity a sprejerov sa pozitívne mení.
„Ak sa grafity robí so súhlasom majiteľa objektu alebo mesta, ide o jedinečný umelecký obraz, ktorý pomáha spoluvytvárať mesto. A to naše je pestrofarebné vďaka mladým ľuďom,“ zdôraznila Kmeťová.