PRIEVIDZA. Celkovo osem filmov zo slovenskej prírody má na konte Prievidžan, ktorý svoj život zasvätil práci s kamerou. Ako nadšenec začal filmovať prírodu najskôr popri práci, no neskôr jej už venoval všetok svoj čas a zo zamestnania odišiel.
Srdcovou záležitosťou sú medvede
Pôvodne filmoval len hornú Nitru, no postupne začal objavovať aj iné kúty Slovenska. Vo svojej tvorbe sa venuje prírode, zvieratám, poľovníctvu a najnovšie aj detským témam.
Scenáre tvoril väčšinou až po nafilmovaní, keďže dopredu nevedel, čo ho v lese čaká. V poslednom čase sa však snaží námet pripravovať vopred, aby mali filmy aj náučný charakter. Venuje sa v nich napríklad technikám vábenia, odhadovaniu veku jelenej zveri podľa parožia, starostlivosti o lesnú zver, jej typickému správaniu a podobne.
Srdcovou záležitosťou Jána Kuchárika sú medvede a jelene, filmuje ich najradšej. Do nebezpečných situácií sa dostáva, ako však vysvetlil, dôležité je vedieť, ako sa v lese v blízkosti šelmy správať.
„Najväčšie riziko vzniká pri odchode z miesta filmovania, keď je šero. Ideálne je, keď ma medveď vôbec nespozoruje. Ak aj áno, väčšinou ujde. Počas filmovania treba byť ticho, pri odchode dodržiavať známe odporúčania správania sa v lese,“ vysvetlil Prievidžan.
Filmy ako darčeky
Filmovanie je o čakaní na ten správny záber, treba však mať aj šťastie. „Napríklad túto zimu som nič nenafilmoval. Nebolo snehu a zver mala v lesoch dostatok bukvíc, neschádzali preto nižšie, kde by som ich mohol zachytiť,“ posťažoval sa.
Zbieranie materiálu na jeden film trvá približne dva roky, keď sa darí, aj menej. Najvzácnejšie zábery sú pre neho zo súboja jeleňov, ku ktorým sa dostal aj vlastným pričinením. Pri nakrúcaní vyplašil jeleňa, ten ušiel do teritória iného samca a začali sa biť.
Po nafilmovaní si Kuchárik vymyslí príbeh, ktorý potom s tímom spolupracovníkov dotiahne do definitívnej podoby. V jeho filmoch nechýba ani hudba či komentáre, v poslednom diele sa dokonca objavili aj dabingoví herci.
Spolupracuje s poľovníckymi združeniami a milovníkmi prírody, ktorí sú jeho častými zákazníkmi. Jeho filmy sa často dostanú do sveta ako darček, pamiatka na Slovensko pre zahraničných návštevníkov.
Pre surovinu necestuje
Cestovať pre filmovanie do zahraničia ho neláka. „Keď si dnes zapnete televíziu, častejšie tam uvidíte exotické zvieratá ako tie naše. Je to škoda, lebo mnohé slovenské deti ani len netušia, ako vyzerá napríklad jazvec. Nepoznajú zvieratá, ktoré im žijú doslova za domom v lese,“ vysvetlil.
Posledný film Jána Kuchárika s názvom Zvieratkovo je vyskladaný zo záberov, ktoré nakrútil za šesť rokov a sú vhodné pre deti. Ide najmä o mláďatá, huby či rastliny. Sprievodnou postavou je jelenček Samko, ktorý behá po lese od jari do zimy a predstavuje svojich kamarátov z ríše zvierat aj rastlín. Všetkých pozýva na spoločný maškarný ples. Scenár napísal Peter Košičár.
S filmom Zvieratkovo vyhral Ján Kuchárik medzinárodný festival poľovníckych filmov. Foto: ARCHÍV JK
„Film prezentujem v školách na hornej Nitre, dostal som už pozvánky aj na niekoľko besiedok,“ potešil sa Prievidžan, ktorý zožal s filmom Zvieratkovo aj jeden skvelý úspech.
Na medzinárodnom filmovom festivale poľovníckych filmov, ktorý sa koná raz ročne v Leviciach, v kategórii dokumentárny a náučno-metodický film vyhral prvé miesto. Zároveň sa stal aj absolútnym víťazom devätnásteho ročníka festivalu.
„Bola tam silná konkurencia, úspech preto považujem za veľký. Je to aj záväzok, aby som udržiaval kvalitu svojich diel a prinášal do nich stále nové nápady. Diváci sú stále náročnejší, musím sa im prispôsobiť,“ vysvetlil Kuchárik.
Momentálne pracuje na filme o činnosti poľovníkov počas roka v revíri. Plánuje aj pokračovanie Zvieratkova, kde by mali vystupovať aj deti.