Najčastejšou príčinou infikovania nebezpečným vírusom je aj v našom regióne sexuálny kontakt.
BOJNICE. Od roku 2006 do roku 2013 bolo v Prievidzskom okrese evidovaných jedenásť HIV pozitívnych ľudí. Oproti iným slovenských regiónom je to porovnateľné číslo, pričom najväčší výskyt vírusu HIV je dlhodobo v Bratislave.
Najrizikovejšou skupinou v prípade tohto ochorenia sú ľudia od dvadsaťpäť do dvadsaťdeväť rokov.
Náš okres nevyčnieva
O víruse HIV a chorobe AIDS sa hovorí už roky. Na hornej Nitre táto téma rezonuje v poslednom období po medializácii prípadu 32-ročnej ženy, ktorá cez internet ponúkala sexuálne služby napriek tomu, že je HIV pozitívna. V Prievidzskom okrese však nie je jediná.
„Od roku 2006 do minulého roku evidujeme v našom regióne jedenásť prípadov HIV pozitívnych ľudí,“ informoval Marián Jakubis, vedúci oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza.
Doplnil, že od roku 1985 do vlaňajšieho roka bolo na celom Slovensku registrovaných 483 prípadov HIV infekcie.
Podľa Jakubisa Prievidzský okres s jedenástimi HIV pozitívnymi ľuďmi v porovnaní s inými regiónmi Slovenska nijako nevyčnieva.
„Najväčší výskyt vírusu HIV je zaznamenávaný v bratislavskom regióne. Môžu za to nežiaduce javy veľkých aglomerácií, ako je prostitúcia, promiskuita či drogy,“ zdôraznil Jakubis.
Počet infikovaných HIV vyjadrujú odborníci aj takzvanou kumulatívnou incidenciou.
„V Bratislavskom kraji je dlhodobo najvyššia kumulatívna incidencia, to znamená 36,9 na 100-tisíc obyvateľov. Pre porovnanie, v okrese Prievidza, ktorý je súčasťou Trenčianskeho kraja, sa kumulatívna incidencia pohybuje na priemerných hodnotách 7,6 na 100-tisíc obyvateľov. Tendencia v okrese Prievidza sa teda javí ako stabilizovaná,“ doplnil Jakubis.
Odporúčajú vernosť
Rovnako ako v iných regiónoch, aj na hornej Nitre je najčastejšou príčinou infikovania HIV sexuálny kontakt, a to heterosexuálny aj homosexuálny.
„V evidovaných prípadoch je to prevažne homosexuálny prenos,“ upozornil Jakubis.
V poslednom období je podľa neho prenos HIV infekcie častý aj medzi narkomanmi, ktorí spoločne používajú ihly.
Najrizikovejšou skupinou, ktorej hrozí nakazenie vírusom HIV, sú ľudia od dvadsaťpäť do dvadsaťdeväť rokov.
Úrad verejného zdravotníctva má viaceré odporúčania, ktoré môžu znížiť riziko vzniku a šírenia HIV infekcie. Je to predovšetkým partnerská vernosť, bezpečný sex, dostupnosť a používanie prezervatívov, ale napríklad aj podpora opatrení, ktoré by viedli k bezpečnej aplikácii drog u ľudí, ktorých sú na nich závislí.
„Dôležité sú tiež preventívne aktivity medzi mladými ľuďmi či zabezpečenie dostupného, dobrovoľného, bezplatného a anonymného poradenstva a testovania na HIV protilátky,“ dodal Jakubis.