Sobota, 16. december, 2017 | Meniny má Albína
Pridajte si svoje mesto

Jakub Krako: V Soči nás strážili ostreľovači

Dve medaily si zo zimných paralympijských hier v Soči priniesol rodák z Lazian trpiaci dystrofiou očnej sietnice spolu s navádzačom Martinom Motykom.

(Zdroj: ARCHÍV: JK)

PRIEVIDZA/LAZANY. Bezprostredne po príchode zo ZPH 2014 na Slovensko zhodnotil JAKUB KRAKO svoje vystúpenie na hrách exkluzívne pre MY Hornonitrianske noviny.

Fotografie zo stretnutia Jakuba Kraka so žiakmi v ZŠ na Ulici Šafárika v Prievidzi si pozrite tu.

Veľká česť vás čakala už na otvárajúcom ceremoniáli. Aký bol pocit neisť na ňom slovenskú vlajku?

- Niečo úžasné, bol to pre mňa vrchol reprezentácie. Táto skvelá správa mi dodala energiu do ďalšej práce a motivovala ma pred odchodom do Soči. Na štadióne Fisht bolo minimálne 60 000 tisíc ľudí, mával som domov rodine a usmieval som sa na celé Slovensko.

vlajkonosic0.jpg
ARCHÍV: JK

V Soči ste získali dve medaily, jednu zlatú a jednu striebornú. Dá sa hovoriť o úspešných hrách?

- S výsledkami pretekov, ktoré som zišiel, som spokojný. Prenasledovať ma však budú superkombinácia a slalom, ktoré som pre pády nedokončil.

Čo sa na trati stalo, prečo ste do cieľa s Martinom Motykom dvakrát nedošli?

- Najskôr som zobral „špicár“, nabral som bránku, po čom by už nemalo zmysel vrátiť sa na trať, pretože by som veľa stratil a nemal by som šancu. Po prvom kole v slalome sme boli druhí, pred druhým kolom strašne snežilo a trať nebola upravená ideálne, veď od šiesteho po druhého pretekára sme všetci popadali.

Čomu by ste pripísali zlé podmienky v druhom kole slalomu?

- Trate boli vždy pripravené ideálne, len spomínaný slalom bol horší. Ťažko povedať, či svoju prácu neodviedli organizátori, pretože snežilo a potom bolo dosť teplo, takmer 10 stupňov. Musím však priznať, že sme to aj my takticky nezvládli. Prvú pasáž som mal ísť opatrnejšie, preteky som mal rozbehnúť až od nejakej ôsmej bránky. Napálil som to však už od prvej a v tretej som vypadol.

Ako organizátori riešili fakt, že teploty sa pohybovali výrazne nad nulou?

- To je pravda, bolo tam dosť teplo, takže trate museli soliť. Tou chemickou reakciou sneh, ktorý navážali aj z okolitých zjazdoviek, stvrdol. Trate na pretekanie boli napriek tým nepriaznivým podmienkam super pripravené, jediný problém by som videl v tom, že sa nedalo rozjazdievať.

Dosť bolo toho negatívneho. Ako si s odstupom času spomínate na zlatú medailu v super G?

- Boli to hneď prvé preteky na ZPH, po prvom kole sme s Martinom okupovali štvrté miesto. Mal som trošku trému, ale išiel som do toho, hovoril som si, že dám dobrú jazdu a vyšlo to. Najväčšie emócie som prežíval dole v cieli, pretože najväčšia konkurencia išla až po nás. Prvý sa spustil Kanaďan Marcoux Mac, ktorý postupne šťahoval, no v cieli mal na nás predsa 19 stotín straty. Druhý išiel Američan Mark Bathum, na prvom medzičase strácal až 1,2 sekundy, no potom zrazu mal 30 stotín náskok. Zabalili sme to, mysleli sme si, že skončíme druhí, no keď zišiel Mark dole, mal 13 stotín stratu a zo zlata sme sa tešili práve my. Boli to tesné a kvalitné preteky.

A čo strieborný obrovský slalom, ako sa to vyvíjalo tam?

- Pociťoval som v ňom najväčšie tlaky, ktoré som si vyvíjal sám po zbabraných dvoch zjazdoch. Najlepšie som sa cítil práve v obrovskom slalome, takže som mal veľké očakávania. Na prvej jazde som pochybil, stratil som rýchlosť, čo sa odzrkadlilo na jazde. Záver bol plytký, takže som už nedokázal nič extrémne naprávať. Po prvom kole sme však napriek zaváhaniu boli druhí, na prvých sme však mali veľkú stratu. V druhej jazde sme chceli podať najlepší výkon, pretože to bola naša posledná jazda v Soči a domov sme chceli ísť s dobrými spomienkami. Podarilo sa, v druhom kole sme mali najrýchlejší čas a domov sme si okrem zlata niesli aj strieborné medaily.

sostriebrom5.jpg
ARCHÍV: JK

Ako to vyzeralo v paralympijskej dedine, bola niečím iná od Vancouveru, prípadne Turína?

- Áno, komplex bol oplotený, strážili nás ostreľovači, ktorí boli na každých 100 metroch. Behali tam vojaci so samopalmi, no boli tam kvôli našej bezpečnosti, takže to vo mne žiadne stresy nevyvolávalo. Vo Vancouveri a Turíne neboli, v Rusku boli kvôli nepokojom a strachu z útokov. Organizácia však bola na vysokej úrovni, zvládli to nad štandard, na plné obrátky tam makali aj dobrovoľníci.

Čo také špecifické v Soči ešte bolo?

- Všetko zadarmo, človek mohol prísť k automatu a zadarmo mu vypadne kola. Jedáleň bola super, mohol si jesť čo chceš a koľko chceš, aj o tretej v noci. V Soči mali aj známe rýchle občerstvenie, tiež sa samozrejme neplatilo. Bolo tam kreatívne centrum, kde si športovci maľovali matriošky. Videl som aj radiátor pri strope, zásuvky boli tiež moc vysoko. V médiách sa hovorilo aj o spoločných záchodoch, tie som však v Soči nespozoroval.

Aký bol váš program, keď ste nepretekali?

- Väčšinu času som trávil v kaukazskom stredisku Roza Chutor, keď som mal voľný čas, bol som v herni, no nešlo o žiadny hazard, iba o zábavu. Boli sme sa pozrieť v Soči na zápas Slovákov v curlingu, no šťastie sme im nepriniesli, pretože prehrali s Veľkou Britániou. Mali sme kaderníčku, takže sme všetci mali špecifické účesy. Na iné aktivity však už čas nevyšiel, keď som mal voľno, väčšinou som trénoval.

Slováci získali v Soči spoločne sedem cenných kovov. Vládla vo výprave spokojnosť?

- Áno, boli sme spokojní, spolu sme získali tri zlaté, dve strieborné a dve bronzové. V Kanade sme pred štyrmi rokmi získali síce viac, no ťažko je to porovnávať, pretože čo sa týka konkurencie, tá išla hore. Tým, že sme nedoniesli toľko medailí, je aspoň vidieť, že sa aj iní zlepšujú.

Ako hodnotíte celkovo svoje vystúpenie na ZPH v Soči?

- Išiel som tam s cieľom spraviť čo najlepší výsledok a získať medailu. Keď sa mi podarilo obhájiť zlato v super G, bol som veľmi rád. Potom, keď prišli slalomy, špeciálny a superkombinačný, trocha nám to pokazilo radosť, pretože sme mali na dosah aj ďalší cenný kov. V obrovskom som tiež čakal dobrý výsledok, pretože sa mi daril v celej sezóne. Hoci to prvé kolo nebolo najlepšie, veď som strácal 2,4 sekundy na prvého, mal som však náskok troch sekúnd na tretieho, čo sa nám podarilo udržať.

Ako by ste porovnali trate vo Vancouveri a Soči?

- V Kanade, čo sa týka zjazdoviek, každá brána bola rozdielna, trate boli členité. V Rusku boli relatívne konštantné, ale tie zlomy medzi plytkým a strmým svahom boli neuveriteľne rozdielne.

Aký je váš ďalší program?

- Teraz si chcem poriadne oddýchnuť, doriešiť školské povinnosti a potom znova trénovať. Najskôr na sucho, asi na Remate, v apríli, alebo v máji pôjdeme lyžovať do rakúskych Álp. Sezóna mi začína až v decembri, chcem však stále napredovať a zlepšovať sa, vrcholom budúcej sezóny budú februárové majstrovstvá sveta v Kanade.

A čo Pchjongčchang, myslíte už aj na ten?

- Ťažko povedať, štyri roky je dlhá doba, stať sa môže hocičo. Na Južnú Kóreu začnem myslieť až v priebehu budúcej sezóny, výsledky zo Soči budú pre mňa veľkou motiváciou aj do týchto hier.

radsot.jpg
ARCHÍV: JK

MEDAILOVÉ VYSTÚPENIA JAKUBA KRAKA

Super G mužov - zrakovo postihnutí: 1. Jakub Krako - navádzač Martin Motyka (SR) 1:20,58 min, 2. Mark Bathum - Cade Yamamoto (USA) +0,13, 3. Mac Marcoux - Robin Femy (Kan.) +0,19,... 8. Michal Beladič - Filip Motyka +8,72, 9. Radomír Dudáš - Michal Červeň) +10,93,... Miroslav Haraus - Maroš Hudík a Marek Kubačka - Natália Karpišová (všetci SR) nedokončili

obrovský slalom - zrakovo postihnutí: 1. Mac Marcoux (Kan.) 2:29,62 min., 2. Jakub KRAKO (SR) +2,04 s (1:18,41-1:13,25), 3. Valerij Redkozubov (Rus.) +3,95 (1:19,91-1:13,66), ..., 8. Marek KUBAČKA +12,90 (1:24,69-1:17,83), 10. Radomír DUDÁŠ +13,80 (1:23,31- 1:20,11), 11. Michal BELADIČ +17,44 (1:26,95-1:20,11), Miroslav HARAUS (všetci SR) nedokončil 2. kolo

Šport

 


  1. Skrat v bojnickej nemocnici: Pacient napadol piatich ľudí 5 569
  2. Dráma v Prievidzi: Dôchodca sa pokúsil o vraždu spolubývajúceho. Bodal ho nožom (+FOTO) 1 897
  3. Handlovského rapera prichytili s drogami 1 033
  4. Nevideli ste ho? Polícia hľadá Štefana (59) zo Zemianskych Kostolian (+FOTO) 836
  5. Po nehode museli muža z auta vystrihnúť hasiči 310
  6. Rodiny v núdzi dostanú v Handlovej prekvapenie 233
  7. VIDEO: Prievidzským námestím zneli koledy, spievajúci vypili 43 litrov punču a čaju (+FOTO) 211
  8. Bojnický kračún pripomenie Vianoce i sviatok zimného slnovratu 176
  9. Nováky rozospievali folkloristi i dôchodcovia (+FOTO) 159
  10. Handlová prelomila prekliatie, bodovala aj Prievidza 106

Najčítanejšie správy

Prievidza

Skrat v bojnickej nemocnici: Pacient napadol piatich ľudí

Následne na to ušiel, pričom ho ešte v areáli nemocnice chytila polícia. Tá incident vyšetruje.

Dráma v Prievidzi: Dôchodca sa pokúsil o vraždu spolubývajúceho. Bodal ho nožom (+FOTO)

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Trenčína obvinil 75-ročného Mariana z Prievidze z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu.

Handlovského rapera prichytili s drogami

Známemu hudobníkovi hrozí desať rokov za mrežami.

Nevideli ste ho? Polícia hľadá Štefana (59) zo Zemianskych Kostolian (+FOTO)

Polícia z Partizánskeho žiada občanov o pomoc pri pátraní po nezvestnej osobe.

Po nehode museli muža z auta vystrihnúť hasiči

Dopravná nehoda zastavila premávku v dedine.

Blízke regióny

Skrat v bojnickej nemocnici: Pacient napadol piatich ľudí

Následne na to ušiel, pričom ho ešte v areáli nemocnice chytila polícia. Tá incident vyšetruje.

Od nového roku sa v martinskej nemocnici parkuje bezplatne, ale nie všetci

Zdarma budú môcť parkovať len pacienti a ich sprievod. Ostatní si zaplatia podľa stanoveného cenníka.

Dráma v Prievidzi: Dôchodca sa pokúsil o vraždu spolubývajúceho. Bodal ho nožom (+FOTO)

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Trenčína obvinil 75-ročného Mariana z Prievidze z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu.

Krčmy v centre Trenčína môžu byť otvorené takmer nonstop

Cieľom úpravy nariadenia mesta je zrovnoprávnenie podnikateľského prostredia. Obyvatelia centra mesta spísali proti zmene petíciu, tvrdia, že im zhorší kvalitu života.

Vodička prešla do protismeru, náraz do kamióna neprežila

Dnes popoludní sa v katastri obce Dolné Naštice sa stala dopravná nehoda, pri ktorej zahynula 58-ročná žena.

Všetky správy

Trnavskí policajti postrelili dvoch mužov, jeden zraneniam podľahol

Podozriví narazili do dvoch policajných áut, keď sa snažili ujsť.

Polícia v Opoji zastrelila Jána Golisa, mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby je 42-ročný Ján Golis, známy z kauzy bankomatovej mafie. Druhým je 34-ročný Martin Krajčovic, ktorý figuroval v rovnakom prípade.

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

Rok 1996: Smrť Remiáša. Zločin, o ktorom mafiáni nechcú hovoriť

Róbert Remiáš bol kamarátom korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa. Robil mu spojku, keď sa skrýval v zahraničí. Jeho smrť je tabu.

Jej telo dostalo záchvat hnusu. Salma Hayek vraví, že Weinstein sa jej vyhrážal zabitím

Pri filme Frida ju donútil k sexuálnej scéne s kolegyňou.