NEVIDZANY. Vo veku nedožitých osemdesiat rokov v pondelok 10. marca na Haiti zomrel saleziánsky kňaz a misionár Augustín Vrecko. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Miestom jeho posledného odpočinku sa zrejme stane jeho bývalá farnosť Bois de Lorence, ktorú založil a kde postavil murovaný kostol. Pochovaný tak bude medzi „svojimi" chudobnými, ako si počas života viackrát želal.
„Posledné pomazanie som mu udelil už keď sme ho prijali minulý pondelok. Myslím si, že jeho stav sa začal zhoršovať už pred minulotýždňovou mŕtvicou, ktorá bola následkom, nie príčinou jeho zhoršeného zdravotného stavu. Významnými faktormi boli určite zápal pľúc a ťažkosti s prehĺtaním," informoval prostredníctvom e-mailu kňaz a lekár Rick Frechette.
Augustín Vrecko pôsobil najskôr na Haiti v zapadnutej dedinke Bois de Lorence, kam neviedli žiadne cesty, neboli tam školy ani pitná voda, ľudia nepoznali zeleninu a báli sa miestnych šamanov. Augustín za dvadsať rokov spolu s dobrovoľníkmi postavil základnú školu a vyškolil učiteľov z miestnych ľudí. S domorodcami postavili viac-menej svojpomocne asi päťdesiat kilometrov ciest, kostol a prívod pitnej vody. V roku 2006 začal znovu organizovať pomoc pre Haiti. Založil s niekoľkými priateľmi neziskovú organizáciu Nádej pre Haiti.
Augustín Vrecko sa narodil v Nevidzanoch v okrese Prievidza v roku 1934. Vysokoškolské lesnícke štúdiá bol donútený komunistickým režimom prerušiť. V 50-tych rokoch minulého storočia sa mu podarilo utiecť cez hranicu na západ. Aby sa zachránil pred hladom v utečeneckom tábore v Nemecku, vstúpil do americkej armády a stal sa jej dôstojníkom.
Obdivoval prácu Saleziánov Dona Bosca v utečeneckých táboroch, preto neskôr vstúpil do ich spoločnosti. Po štúdiách teológie vo francúzskom Lyone bol vysvätený za kňaza a pôsobil v Belgicku.
V roku 1975 odišiel pracovať ako misionár medzi najchudobnejších roľníkov na vidiek na Haiti. Približne po 20-tich rokoch sa musel pre vážne zdravotné komplikácie vrátiť do Belgicka. Zabezpečoval štúdiá pre slovenských študentov na belgických univerzitách, aby tak pomohol „meniť hlavy Slovákom".
Haiti ho však priťahovalo i naďalej a preto sa do tejto chudobnej krajiny v roku 2007 vrátil. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi pracoval na rozvojovom projekte v dedinke L'Aguamith. Naposledy na Haiti odletel 21. februára, mesiac po vážnom lekárskom zákroku v Belgicku.