Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Kultúrne združenia a osobnosti si prevzali ocenenia

Počas slávnostného večera Kultúra 2013 ocenili ľudí a organizácie z okresov Prievidza a Partizánske za minulý rok.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner.Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

PRIEVIDZA. Koncom februára sa v prievidzskom dome kultúry konala tradičná slávnosť pre všetkých, čo robia niečo prospešné pre kultúrny a spoločenský život v regióne. Organizátormi večera Kultúra 2013 bolo K 2000 – združenie na podporu kultúry hornej Nitry, ktoré tvoria hlavne veľké kultúrne inštitúcie zriadené Trenčianskym samosprávnym krajom (Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Hornonitrianske múzeum a Hornonitrianska knižnica), regionálne združenia obcí i subjektov cestovného ruchu, Okresná rada Matice Slovenskej a Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza.

Rôzne typy ocenení si prevzalo takmer päťdesiat jednotlivcov aj kolektívov.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry udelili: Júliusovi Roháčovi, vedúcemu Dychovej hudby NCHZ Nováky – za osobitný podiel na uchovávaní tradícií a rozvoji dychovej hudby na hornej Nitre, Jánovi Procnerovi, ľudovému umelcovi z Handlovej - za osobitný podiel na rozvoji ľudového umenia a remesla na hornej Nitre, Kvetoslave Borákovej, recitátorke, divadelníčke z Prievidze - za osobitný podiel na rozvoji umeleckého prednesu a divadla na hornej Nitre, Eliške Hrbíkovej, vedúcej DFS Malý Vtáčnik, folkloristke z Prievidze – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní kultúrneho dedičstva regiónu v oblasti folklóru, Viere Boronkayovej, divadelníčke a manažérke Divadla A a divadla Shanti Prievidza – za osobitný podiel na rozvoji amatérskeho divadla na hornej Nitre, Helene Dadíkovej, dlhoročnej kultúrno-osvetovej pracovníčke a aktivistke – za osobitný podiel na rozvoji kultúrno-osvetovej činnosti hornej Nitry, s osobitným zreteľom na hudbu a spev, Rudolfovi Podobovi, primátorovi mesta Handlová – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní baníckych tradícií mesta Handlová a regiónu v rôznych formách kultúrno-osvetovej činnosti, Tanečnému súboru Mimikry, Bojnice – za osobitný podiel v rozvoji scénického tanca na hornej Nitre, Akordeónovému súboru Akordeonika pri ZUŠ Bojnice – za mimoriadny podiel na rozvoji hudby špecifickými hudobnými formami a výchovu desiatok nových hudobníkov – akordeonistov.

Cenu riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti kultúrno-osvetovej činnosti udelili: Kolektívu tvorcov hudobno-dramatického predstavenia Pinocchio - hudba a text Ľudo Kuruc, scenár, réžia Katarína Dupkalová, Helene Galbavej – za tvorivý dramaturgický plán novozriadenej Karpaty Art Gallery v Handlovej v roku 2013, Kolektívu tvorcov Štátneho archívu v Nitre, pobočka Bojnice - za realizáciu výstavy o histórii mesta Prievidza Memoria Prividiae Antiquae.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti múzejných činností a pamiatok udelili: Art galérii mesta Prievidza - za prípravu a realizáciu výstavy Štrompachovci - sága rodu výtvarníkov.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti knižnično-informačných činnosti udelili: Kolektívu zamestnancov Hornonitrianskej knižnice - za prípravu a realizáciu celoslovenského podujatia Dni detskej knihy 2013.

Cenu Okresnej rady Matice slovenskej v Prievidzi za uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva národa udelili: Mariánovi Ondášovi, publicistovi – za dlhoročné šírenie informácií o hodnotách kultúrneho dedičstva hornej Nitry príťažlivými formami publicistiky, Ľudovítovi Košíkovi, recitátorovi a kultúrnemu aktivistovi z Chynorian – za významný podiel na sprostredkovávaní hodnôt slovenskej literatúry a poézie príťažlivými formami hovoreného slova, Lýdii Ondrejkovej, dlhoročnej predsedníčke a členke MO MS Prievidza – za mimoriadne aktivity zamerané na oživenie matičného hnutia a publikačnú činnosť, Šimonovi Srnovi, dlhoročnému členovi i predsedovi MO MS v Novákoch.

Pamätný list riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za dlhoročnú kultúrnoosvetovú činnosť udelili: Hildegarde Radovskej, predsedníčke Karpatsko-nemeckého spolku v Handlovej – životné jubileum 80 rokov, Jolane Hlatkej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum – 75 rokov, Markovi Bartolenovi, ľudovému umelcovi z Kamenca pod Vtáčnikom – životné jubileum 70 rokov, Dušanovi Hanesovi, ľudovému umelcovi z Nitrianskych Sučian – životné jubileum 70 rokov, Rastislavovi Haronikovi, keramikárovi, zberateľovi z Nitrianskeho Pravna – Vyšehradné – životné jubileum 65 rokov, Elene Kopčanovej, kultúrno-osvetovej pracovníčke z Valaskej Belej– životné jubileum 60 rokov, Jaroslavovi Krpatovi, neprofesionálnemu výtvarníkovi z Prievidze – životné jubileum 60 rokov, Erike Cipovovej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum 50 rokov, Margite Hrabovskej, vedúcej TS Mimikry Bojnice – životné jubileum 50 rokov, Folklórnemu súboru Fašiangovník Malinová - 30. výročie vzniku, Speváckej skupine Borinka Zemianske Kostoľany – 15. výročie vzniku.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za dlhoročnú múzejnú činnosť udelili: Lukášovi Grešnerovi, fotografovi - za dlhoročnú činnosť v oblasti umeleckej dokumentácie významných pamiatok kultúrneho dedičstva.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za dlhoročnú knižnično-informačnú a literárnu činnosť udelili: Antonovi Balážovi, spisovateľovi, rodákovi z obce Lehota pod Vtáčnikom - za dlhoročnú literárnu činnosť – životné jubileum 70 rokov, Jane Hankovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi - životné jubileum 55 rokov, Marte Pálešovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi – životné jubileum 50 rokov.

Ďakovný list Združenia miest a obcí hornej Nitry za úspešnú prezentáciu hornej Nitry udelili: Urbanovi Obertovi, Pravenec – za 3. miesto na 10. medzinárodnej súťaži Tradičná hračka 2013 v Bielsku-Bialej za kolekciu hračiek, Ľubici Maliarikovej ml., Bojnice – cena na celoštátnej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2013, Petrovi Maděránkovi – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Martine Suvákovej – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Milanovi Markovi – 3. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Vande Mesiarikovej a Branislavovi Gilanovi – 1. miesto v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Martinovi Valentovi – cena v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Bojnickej kapele – za víťazstvo na celoštátnej súťaži malých dychových hudieb – Majster Slovenska za rok 2013, Divadlu „A“ a Divadlu Shanti o. z. Prievidzi – 60 rokov nepretržitej činnosti, víťazstvo na celoštátnej prehliadke s inscenáciou Farebné príbehy starej povaly a 2. miesto na celoštátnej prehliadke Exit Levoča 2013, Kolektívu tvorcov divadelnej hry Pozdravy zo starobinca - FS Košovan a DS Stanislava Chrena v Kanianke a ďalším tvorcom a realizátorom (dramaturgia: A. Lomnická, réžia: V. Marsinová) - za titul laureáta na III. ročníku celoštátnej prehliadky seniorského divadla Festival Stanislava Chrena, Tanečnému súboru Fantastic Prievidza – za 2. miesto na celoslovenskej súťaži Top Dancing v Topoľčanoch, umiestnenia a ocenenia na celoslovenských tanečných súťažiach Senecká dúha v Senci, HaT Cap v Bratislave a Move on v Žiline.

Cenu Občianskeho združenia K-2000 za netradičné kultúrne projekty udelili: Kolektívu tvorcov experimentálneho filmu Medzi vrstvami, pod režijným vedením Vandy Mesiarikovej (kamera Branislav Gilan, hudba Dead Janitora), Tvorcom a realizátorom iniciatívy Parkotvor, zameranej na oživenie jedného z mestských parkov v Prievidzi.

Cenu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice za mimoriadny podiel na rozvoji cestovného ruchu udelili: Sylvii Maliarikovej – za dlhoročné úsilie v zhodnocovaní a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu a osobitný podiel na založení a aktivitách oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra – Bojnice, Jánovi Cipovovi – za dlhoročnú aktívnu a tvorivú prácu na hospodárskom povznesení regiónu hornej Nitry, podporu nových produktov cestovného ruchu a aktívny podiel obce Lehota pod Vtáčnikom na činnosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 628
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 533
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 372
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 600
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 383
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 058
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 835
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 715

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 2. Štefan Vidlár: Hodová story
 3. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 4. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 6. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 7. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 8. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 478
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 238
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 356
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 225
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 609
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 980
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 394
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 112
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Maja a Gula v novom výbehu.

Bojnické slonice počas víkendu oslávia 40. narodeniny.


16 h
Ilustračné foto.

V prvej fáze by mohlo vzniknúť 50 až 70 pracovných miest.


TASR 18 h

Všetko sa raz musí skončiť a aj Teličákovci sa vrátili domov. Prinášame vám priblíženie ich posledných dvoch dní na cestách.


Ján Teličák 19 h
Prievidzské Námestie slobody.

Polovica augusta v Prievidzi bude opäť patriť tradičnému hodovaniu.


TASR 8. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Lukáš sa zo stanovačky nevrátil, zomrel po páde zo skaly.


23 h

39-ročný muž je nezvestný od včerajšieho rána.


(tn) 21 h

Bariéru medzi autami a posedením na okraji cesty bude tvoriť mobilná zeleň.


16 h

O post župana zabojuje Jaroslav Baška, Peter Máťoš a Anton Kysel.


8. aug

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 2. Štefan Vidlár: Hodová story
 3. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 4. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 6. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 7. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 8. Martina Paulenová: Naše deti nepoznajú televíziu ani YouTube
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 478
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 238
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 356
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 225
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 609
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 980
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 394
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 112
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu