Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Kultúrne združenia a osobnosti si prevzali ocenenia

Počas slávnostného večera Kultúra 2013 ocenili ľudí a organizácie z okresov Prievidza a Partizánske za minulý rok.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner.Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

PRIEVIDZA. Koncom februára sa v prievidzskom dome kultúry konala tradičná slávnosť pre všetkých, čo robia niečo prospešné pre kultúrny a spoločenský život v regióne. Organizátormi večera Kultúra 2013 bolo K 2000 – združenie na podporu kultúry hornej Nitry, ktoré tvoria hlavne veľké kultúrne inštitúcie zriadené Trenčianskym samosprávnym krajom (Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Hornonitrianske múzeum a Hornonitrianska knižnica), regionálne združenia obcí i subjektov cestovného ruchu, Okresná rada Matice Slovenskej a Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza.

Rôzne typy ocenení si prevzalo takmer päťdesiat jednotlivcov aj kolektívov.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry udelili: Júliusovi Roháčovi, vedúcemu Dychovej hudby NCHZ Nováky – za osobitný podiel na uchovávaní tradícií a rozvoji dychovej hudby na hornej Nitre, Jánovi Procnerovi, ľudovému umelcovi z Handlovej - za osobitný podiel na rozvoji ľudového umenia a remesla na hornej Nitre, Kvetoslave Borákovej, recitátorke, divadelníčke z Prievidze - za osobitný podiel na rozvoji umeleckého prednesu a divadla na hornej Nitre, Eliške Hrbíkovej, vedúcej DFS Malý Vtáčnik, folkloristke z Prievidze – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní kultúrneho dedičstva regiónu v oblasti folklóru, Viere Boronkayovej, divadelníčke a manažérke Divadla A a divadla Shanti Prievidza – za osobitný podiel na rozvoji amatérskeho divadla na hornej Nitre, Helene Dadíkovej, dlhoročnej kultúrno-osvetovej pracovníčke a aktivistke – za osobitný podiel na rozvoji kultúrno-osvetovej činnosti hornej Nitry, s osobitným zreteľom na hudbu a spev, Rudolfovi Podobovi, primátorovi mesta Handlová – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní baníckych tradícií mesta Handlová a regiónu v rôznych formách kultúrno-osvetovej činnosti, Tanečnému súboru Mimikry, Bojnice – za osobitný podiel v rozvoji scénického tanca na hornej Nitre, Akordeónovému súboru Akordeonika pri ZUŠ Bojnice – za mimoriadny podiel na rozvoji hudby špecifickými hudobnými formami a výchovu desiatok nových hudobníkov – akordeonistov.

Cenu riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti kultúrno-osvetovej činnosti udelili: Kolektívu tvorcov hudobno-dramatického predstavenia Pinocchio - hudba a text Ľudo Kuruc, scenár, réžia Katarína Dupkalová, Helene Galbavej – za tvorivý dramaturgický plán novozriadenej Karpaty Art Gallery v Handlovej v roku 2013, Kolektívu tvorcov Štátneho archívu v Nitre, pobočka Bojnice - za realizáciu výstavy o histórii mesta Prievidza Memoria Prividiae Antiquae.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti múzejných činností a pamiatok udelili: Art galérii mesta Prievidza - za prípravu a realizáciu výstavy Štrompachovci - sága rodu výtvarníkov.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti knižnično-informačných činnosti udelili: Kolektívu zamestnancov Hornonitrianskej knižnice - za prípravu a realizáciu celoslovenského podujatia Dni detskej knihy 2013.

Cenu Okresnej rady Matice slovenskej v Prievidzi za uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva národa udelili: Mariánovi Ondášovi, publicistovi – za dlhoročné šírenie informácií o hodnotách kultúrneho dedičstva hornej Nitry príťažlivými formami publicistiky, Ľudovítovi Košíkovi, recitátorovi a kultúrnemu aktivistovi z Chynorian – za významný podiel na sprostredkovávaní hodnôt slovenskej literatúry a poézie príťažlivými formami hovoreného slova, Lýdii Ondrejkovej, dlhoročnej predsedníčke a členke MO MS Prievidza – za mimoriadne aktivity zamerané na oživenie matičného hnutia a publikačnú činnosť, Šimonovi Srnovi, dlhoročnému členovi i predsedovi MO MS v Novákoch.

Pamätný list riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za dlhoročnú kultúrnoosvetovú činnosť udelili: Hildegarde Radovskej, predsedníčke Karpatsko-nemeckého spolku v Handlovej – životné jubileum 80 rokov, Jolane Hlatkej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum – 75 rokov, Markovi Bartolenovi, ľudovému umelcovi z Kamenca pod Vtáčnikom – životné jubileum 70 rokov, Dušanovi Hanesovi, ľudovému umelcovi z Nitrianskych Sučian – životné jubileum 70 rokov, Rastislavovi Haronikovi, keramikárovi, zberateľovi z Nitrianskeho Pravna – Vyšehradné – životné jubileum 65 rokov, Elene Kopčanovej, kultúrno-osvetovej pracovníčke z Valaskej Belej– životné jubileum 60 rokov, Jaroslavovi Krpatovi, neprofesionálnemu výtvarníkovi z Prievidze – životné jubileum 60 rokov, Erike Cipovovej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum 50 rokov, Margite Hrabovskej, vedúcej TS Mimikry Bojnice – životné jubileum 50 rokov, Folklórnemu súboru Fašiangovník Malinová - 30. výročie vzniku, Speváckej skupine Borinka Zemianske Kostoľany – 15. výročie vzniku.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za dlhoročnú múzejnú činnosť udelili: Lukášovi Grešnerovi, fotografovi - za dlhoročnú činnosť v oblasti umeleckej dokumentácie významných pamiatok kultúrneho dedičstva.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za dlhoročnú knižnično-informačnú a literárnu činnosť udelili: Antonovi Balážovi, spisovateľovi, rodákovi z obce Lehota pod Vtáčnikom - za dlhoročnú literárnu činnosť – životné jubileum 70 rokov, Jane Hankovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi - životné jubileum 55 rokov, Marte Pálešovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi – životné jubileum 50 rokov.

Ďakovný list Združenia miest a obcí hornej Nitry za úspešnú prezentáciu hornej Nitry udelili: Urbanovi Obertovi, Pravenec – za 3. miesto na 10. medzinárodnej súťaži Tradičná hračka 2013 v Bielsku-Bialej za kolekciu hračiek, Ľubici Maliarikovej ml., Bojnice – cena na celoštátnej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2013, Petrovi Maděránkovi – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Martine Suvákovej – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Milanovi Markovi – 3. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Vande Mesiarikovej a Branislavovi Gilanovi – 1. miesto v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Martinovi Valentovi – cena v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Bojnickej kapele – za víťazstvo na celoštátnej súťaži malých dychových hudieb – Majster Slovenska za rok 2013, Divadlu „A“ a Divadlu Shanti o. z. Prievidzi – 60 rokov nepretržitej činnosti, víťazstvo na celoštátnej prehliadke s inscenáciou Farebné príbehy starej povaly a 2. miesto na celoštátnej prehliadke Exit Levoča 2013, Kolektívu tvorcov divadelnej hry Pozdravy zo starobinca - FS Košovan a DS Stanislava Chrena v Kanianke a ďalším tvorcom a realizátorom (dramaturgia: A. Lomnická, réžia: V. Marsinová) - za titul laureáta na III. ročníku celoštátnej prehliadky seniorského divadla Festival Stanislava Chrena, Tanečnému súboru Fantastic Prievidza – za 2. miesto na celoslovenskej súťaži Top Dancing v Topoľčanoch, umiestnenia a ocenenia na celoslovenských tanečných súťažiach Senecká dúha v Senci, HaT Cap v Bratislave a Move on v Žiline.

Cenu Občianskeho združenia K-2000 za netradičné kultúrne projekty udelili: Kolektívu tvorcov experimentálneho filmu Medzi vrstvami, pod režijným vedením Vandy Mesiarikovej (kamera Branislav Gilan, hudba Dead Janitora), Tvorcom a realizátorom iniciatívy Parkotvor, zameranej na oživenie jedného z mestských parkov v Prievidzi.

Cenu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice za mimoriadny podiel na rozvoji cestovného ruchu udelili: Sylvii Maliarikovej – za dlhoročné úsilie v zhodnocovaní a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu a osobitný podiel na založení a aktivitách oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra – Bojnice, Jánovi Cipovovi – za dlhoročnú aktívnu a tvorivú prácu na hospodárskom povznesení regiónu hornej Nitry, podporu nových produktov cestovného ruchu a aktívny podiel obce Lehota pod Vtáčnikom na činnosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 368
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 13 325
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 322
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 458
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 301
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 856
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 931
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 814
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 724
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 782
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Na pokračovanie Vážskej cyklomagistrály chce krajská samospráva využiť eurofondy

Trenčiansky samosprávny kraj plánuje v tomto roku vybudovať štvrtý z ôsmich úsekov Vážskej cyklomagistrály.

Pribudlo vyše sto úmrtí

Vo štvrtok potvrdili 2 729 pozitívne testovaných osôb na koronavírus, v Trenčianskom kraji 275.

Stredisko pietnych služieb v Prievidzi zaznamenalo nárast úmrtí pre pandémiu

Správa cintorínov má k dispozícii dom smútku po kompletnej rekonštrukcii na mestskom cintoríne s dvoma chladiacimi boxmi s kapacitou 14 tiel.

Ilustračné foto.

V nemocnici zaviedli objednávkový systém na testovanie

V decembri handlovskí zdravotníci uskutočnili takmer 5 500 sterov.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia sa k sankciám za porušenie lockdownu v Nitre nevyjadruje

Kto nemá potrebné doklady, otočia ho a nevpustia do mesta.

Vráble zintenzívnia boj s pandémiou, majú veľa hospitalizovaných v Nitre

Radnica požiadala dobrovoľných hasičov, aby vydezinfikovali autobusové zastávky.

Pohrebné auto zrazilo cyklistu. Neprežil

Nehoda sa stala medzi Telincami a Vrábľami.

Majiteľ pohrebníctva: Nárast úmrtí je taký veľký, aký si za 20 rokov praxe nepamätám

Ivan Fontáni, majiteľ pohrebných služieb Silencia v Martine potvrdil, že úmrtnosť za november a december vzrástla oproti minulému roku o 70%. Nie všetci sú však „covidoví zosnulí“. Chladiace boxy si musia prenajímať v okolitých obciach.

Už ste čítali?