Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Kultúrne združenia a osobnosti si prevzali ocenenia

Počas slávnostného večera Kultúra 2013 ocenili ľudí a organizácie z okresov Prievidza a Partizánske za minulý rok.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner.Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry získal aj ľudový umelec z Handlovej Ján Procner. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

PRIEVIDZA. Koncom februára sa v prievidzskom dome kultúry konala tradičná slávnosť pre všetkých, čo robia niečo prospešné pre kultúrny a spoločenský život v regióne. Organizátormi večera Kultúra 2013 bolo K 2000 – združenie na podporu kultúry hornej Nitry, ktoré tvoria hlavne veľké kultúrne inštitúcie zriadené Trenčianskym samosprávnym krajom (Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi, Hornonitrianske múzeum a Hornonitrianska knižnica), regionálne združenia obcí i subjektov cestovného ruchu, Okresná rada Matice Slovenskej a Kultúrne a spoločenské stredisko Prievidza.

Rôzne typy ocenení si prevzalo takmer päťdesiat jednotlivcov aj kolektívov.

Cenu Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry udelili: Júliusovi Roháčovi, vedúcemu Dychovej hudby NCHZ Nováky – za osobitný podiel na uchovávaní tradícií a rozvoji dychovej hudby na hornej Nitre, Jánovi Procnerovi, ľudovému umelcovi z Handlovej - za osobitný podiel na rozvoji ľudového umenia a remesla na hornej Nitre, Kvetoslave Borákovej, recitátorke, divadelníčke z Prievidze - za osobitný podiel na rozvoji umeleckého prednesu a divadla na hornej Nitre, Eliške Hrbíkovej, vedúcej DFS Malý Vtáčnik, folkloristke z Prievidze – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní kultúrneho dedičstva regiónu v oblasti folklóru, Viere Boronkayovej, divadelníčke a manažérke Divadla A a divadla Shanti Prievidza – za osobitný podiel na rozvoji amatérskeho divadla na hornej Nitre, Helene Dadíkovej, dlhoročnej kultúrno-osvetovej pracovníčke a aktivistke – za osobitný podiel na rozvoji kultúrno-osvetovej činnosti hornej Nitry, s osobitným zreteľom na hudbu a spev, Rudolfovi Podobovi, primátorovi mesta Handlová – za osobitný podiel na uchovávaní a oživovaní baníckych tradícií mesta Handlová a regiónu v rôznych formách kultúrno-osvetovej činnosti, Tanečnému súboru Mimikry, Bojnice – za osobitný podiel v rozvoji scénického tanca na hornej Nitre, Akordeónovému súboru Akordeonika pri ZUŠ Bojnice – za mimoriadny podiel na rozvoji hudby špecifickými hudobnými formami a výchovu desiatok nových hudobníkov – akordeonistov.

Cenu riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti kultúrno-osvetovej činnosti udelili: Kolektívu tvorcov hudobno-dramatického predstavenia Pinocchio - hudba a text Ľudo Kuruc, scenár, réžia Katarína Dupkalová, Helene Galbavej – za tvorivý dramaturgický plán novozriadenej Karpaty Art Gallery v Handlovej v roku 2013, Kolektívu tvorcov Štátneho archívu v Nitre, pobočka Bojnice - za realizáciu výstavy o histórii mesta Prievidza Memoria Prividiae Antiquae.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti múzejných činností a pamiatok udelili: Art galérii mesta Prievidza - za prípravu a realizáciu výstavy Štrompachovci - sága rodu výtvarníkov.

Cenu riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za tvorivý čin roka v oblasti knižnično-informačných činnosti udelili: Kolektívu zamestnancov Hornonitrianskej knižnice - za prípravu a realizáciu celoslovenského podujatia Dni detskej knihy 2013.

Cenu Okresnej rady Matice slovenskej v Prievidzi za uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva národa udelili: Mariánovi Ondášovi, publicistovi – za dlhoročné šírenie informácií o hodnotách kultúrneho dedičstva hornej Nitry príťažlivými formami publicistiky, Ľudovítovi Košíkovi, recitátorovi a kultúrnemu aktivistovi z Chynorian – za významný podiel na sprostredkovávaní hodnôt slovenskej literatúry a poézie príťažlivými formami hovoreného slova, Lýdii Ondrejkovej, dlhoročnej predsedníčke a členke MO MS Prievidza – za mimoriadne aktivity zamerané na oživenie matičného hnutia a publikačnú činnosť, Šimonovi Srnovi, dlhoročnému členovi i predsedovi MO MS v Novákoch.

Pamätný list riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi za dlhoročnú kultúrnoosvetovú činnosť udelili: Hildegarde Radovskej, predsedníčke Karpatsko-nemeckého spolku v Handlovej – životné jubileum 80 rokov, Jolane Hlatkej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum – 75 rokov, Markovi Bartolenovi, ľudovému umelcovi z Kamenca pod Vtáčnikom – životné jubileum 70 rokov, Dušanovi Hanesovi, ľudovému umelcovi z Nitrianskych Sučian – životné jubileum 70 rokov, Rastislavovi Haronikovi, keramikárovi, zberateľovi z Nitrianskeho Pravna – Vyšehradné – životné jubileum 65 rokov, Elene Kopčanovej, kultúrno-osvetovej pracovníčke z Valaskej Belej– životné jubileum 60 rokov, Jaroslavovi Krpatovi, neprofesionálnemu výtvarníkovi z Prievidze – životné jubileum 60 rokov, Erike Cipovovej, dlhoročnej členke ZPOZ Lehota pod Vtáčnikom – životné jubileum 50 rokov, Margite Hrabovskej, vedúcej TS Mimikry Bojnice – životné jubileum 50 rokov, Folklórnemu súboru Fašiangovník Malinová - 30. výročie vzniku, Speváckej skupine Borinka Zemianske Kostoľany – 15. výročie vzniku.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi za dlhoročnú múzejnú činnosť udelili: Lukášovi Grešnerovi, fotografovi - za dlhoročnú činnosť v oblasti umeleckej dokumentácie významných pamiatok kultúrneho dedičstva.

Pamätný list riaditeľky Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi za dlhoročnú knižnično-informačnú a literárnu činnosť udelili: Antonovi Balážovi, spisovateľovi, rodákovi z obce Lehota pod Vtáčnikom - za dlhoročnú literárnu činnosť – životné jubileum 70 rokov, Jane Hankovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi - životné jubileum 55 rokov, Marte Pálešovej, dlhoročnej pracovníčke Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi – životné jubileum 50 rokov.

Ďakovný list Združenia miest a obcí hornej Nitry za úspešnú prezentáciu hornej Nitry udelili: Urbanovi Obertovi, Pravenec – za 3. miesto na 10. medzinárodnej súťaži Tradičná hračka 2013 v Bielsku-Bialej za kolekciu hračiek, Ľubici Maliarikovej ml., Bojnice – cena na celoštátnej súťaži neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2013, Petrovi Maděránkovi – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Martine Suvákovej – 2. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Milanovi Markovi – 3. miesto v celoštátnom kole súťaže AMFO 2013, Vande Mesiarikovej a Branislavovi Gilanovi – 1. miesto v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Martinovi Valentovi – cena v celoštátnom kole súťaže Cineama 2013, Bojnickej kapele – za víťazstvo na celoštátnej súťaži malých dychových hudieb – Majster Slovenska za rok 2013, Divadlu „A“ a Divadlu Shanti o. z. Prievidzi – 60 rokov nepretržitej činnosti, víťazstvo na celoštátnej prehliadke s inscenáciou Farebné príbehy starej povaly a 2. miesto na celoštátnej prehliadke Exit Levoča 2013, Kolektívu tvorcov divadelnej hry Pozdravy zo starobinca - FS Košovan a DS Stanislava Chrena v Kanianke a ďalším tvorcom a realizátorom (dramaturgia: A. Lomnická, réžia: V. Marsinová) - za titul laureáta na III. ročníku celoštátnej prehliadky seniorského divadla Festival Stanislava Chrena, Tanečnému súboru Fantastic Prievidza – za 2. miesto na celoslovenskej súťaži Top Dancing v Topoľčanoch, umiestnenia a ocenenia na celoslovenských tanečných súťažiach Senecká dúha v Senci, HaT Cap v Bratislave a Move on v Žiline.

Cenu Občianskeho združenia K-2000 za netradičné kultúrne projekty udelili: Kolektívu tvorcov experimentálneho filmu Medzi vrstvami, pod režijným vedením Vandy Mesiarikovej (kamera Branislav Gilan, hudba Dead Janitora), Tvorcom a realizátorom iniciatívy Parkotvor, zameranej na oživenie jedného z mestských parkov v Prievidzi.

Cenu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice za mimoriadny podiel na rozvoji cestovného ruchu udelili: Sylvii Maliarikovej – za dlhoročné úsilie v zhodnocovaní a propagácii prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu a osobitný podiel na založení a aktivitách oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra – Bojnice, Jánovi Cipovovi – za dlhoročnú aktívnu a tvorivú prácu na hospodárskom povznesení regiónu hornej Nitry, podporu nových produktov cestovného ruchu a aktívny podiel obce Lehota pod Vtáčnikom na činnosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 3. Zázračná škola so zelenou strechou
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 644
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 718
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 786
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 523
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 252
 6. Po Slovensku na motorke 6 193
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 5 765
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 277
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 218
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 3 696
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustrašné foto.

Mobilný očkovací tím príde do Handlovej 21. júna.


TASR 7 h
Ilustrašné foto.

Mobilný očkovací tím príde do Handlovej 21. júna.


TASR 7 h

Ľahkoatletický štadión na Ulici S. Chalupku v Prievidzi prejde rekonštrukciou. Samospráva v týchto dňoch uzatvorila zmluvu so spracovateľom projektovej dokumentácie.


TASR 8 h
Milan Javorčík v drese Prievidze.

V posledných sezónach dosahoval VK OSMOS Prievidza veľké úspechy a bol výkladnou skriňou slovenského volejbalu. Od minulej sezóny je však na prudkom zostupe a dnes vedenie pracuje na jeho záchrane.


Dávid Dudáš 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


11 h

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


17. jún

Počet kolízií elektrokolobežiek s chodcami v Trnave stúpol, pribudli aj vážne zranenia.


17. jún

Zásahový tím evidoval o výskyte medvedice v dedine vyše 70 hlásení a sťažností.


17. jún

Už ste čítali?