HORNÁ NITRA. Domy kultúry v Handlovej a Novákoch potrebujú veľké investície do obnovy. Postavené boli už pred viac ako päťdesiatimi rokmi a odvtedy veľkými rekonštrukciami neprešli.
Lepšie sú na tom kultúrne stánky v Prievidzi a Bojniciach. Hlavný dom kultúry v okresnom meste prešiel rozsiahlou modernizáciou v roku 1999, bojnické kultúrne centrum má tento rok tridsaťsedem rokov a je v dobrom stave. Prievidzská radnica však musí investovať do menších kultúrnych domov v troch mestských častiach.
Projekt pripravili
Handlovský dom kultúry dokončili v roku 1961. V osemdesiatych rokoch minulého storočia v ňom došlo k niekoľkým opravám a úpravám, zrekonštruovali spoločenské miestnosti na prvom poschodí.
„Zvonku však zásadné zmeny vykonané neboli,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Pripomenula, že ešte v roku 2006 sa mestu podarilo získať peniaze z mimorozpočtových zdrojov na vypracovanie kompletnej projektovej dokumentácie na rekonštrukciu domu kultúry. Vtedy bola modernizácia vyčíslená na približne štyri milióny eur.
Radnica baníckeho mesta si uvedomuje, že rekonštrukcia kultúrneho stánku je nutná nielen pre spríjemnenie prostredia, v ktorom sa konajú podujatia, ale aj pre šetrenie prevádzkových nákladov.
„V súčasnosti pripravujeme renováciu priestorov knižnice, ktorá je súčasťou domu kultúry,“ doplnila Paulínyová.
Využívajú vlastné zdroje
O dva roky starší ako handlovský je novácky dom kultúry. Za posledných päť rokov Kultúrne centrum mesta Nováky investovalo z vlastných zdrojov peniaze na obnovu vstupu do budovy, teda schodov a fasády, v nevyužitých priestoroch v suteréne vytvorili galériu Nova.
„So Spolkom priateľov bane Nováky sme zriadili miestnosť baníckych tradícií. Do hlavnej sály sme tiež kúpili zvukovú a svetelnú techniku, podarilo sa nám vytvoriť desať nových parkovacích miest,“ informovala riaditeľka Kultúrneho centra mesta Nováky Dana Horná s tým, že vlani zmodernizovali bufet a kuchynku.
Napriek tejto snahe si novácky dom kultúry vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá by komplexne vyriešila problémy vysokých nákladov na vykurovanie.
„Potrebujeme nové rozvody tepla, výmenu okien, zateplenie a obnovu fasády, ale aj modernizáciu vnútorného zariadenia,“ vymenovala Horná.
Peniaze sa budú usilovať získať z rôznych projektov a európskych fondov. Veria, že budú úspešní podobne, ako v prípade digitalizácie kina vo veľkej sále, na ktorú prispel Audiovizuálny fond.
„Rozpočet mesta na tento rok je uzavretý. Verím však, že po komunálnych voľbách novozvolené mestské zastupiteľstvo pochopí potrebu dôstojnej kultúrnej inštitúcie v meste a vyčlení peniaze na rekonštrukciu domu kultúry. Po vyše päťdesiatich rokoch fungovania si to zaslúži,“ dodala Horná.
Trápia ich fasády a strechy
Bojnický dom kultúry dokončili v roku 1977, v ďalších rokoch k nemu pribudla prístavba a kongresová sála. Mesto má kultúrny dom aj v dubnickej časti. Ten bol postavený ešte v roku 1940, no v roku 1970 ho prebudovali.
„Obe stavby už síce majú desiatky rokov, no sú plne funkčné. Podľa našich možností do nich postupne investujeme peniaze,“ povedal viceprimátor Bojníc Zdenko Priehoda.
V posledných rokoch v dome kultúry v centre mesta obnovili svetelnú techniku, vymenili zvukovú, nové majú plynové rozvody a kotolne, zmodernizovali kancelárske priestory, či nakúpili stoly a stoličky. V dubnickom „kulturáku“ opravili plochú strechu, vymenili plynové vykurovacie telesá, okná a dvere.
Obe stavby by podľa Priehodu potrebovali rekonštrukciu fasád, sociálnych zariadení a striech.
Opráv sa dočká Hradec
Prievidzská samospráva môže byť spokojná so stavom dvoch svojich domov kultúry. Hlavný, ktorý je na sídlisku Píly, kompletne zmodernizovali v roku 1999. Postupne v ňom vykonávajú len drobné opravy. Podobne je na tom dom kultúry v Necpaloch, na ktorého rekonštrukciu prispela v roku 2008 vláda sumou 200-tisíc eur.
Horšie sú na tom tri kultúrne stánky v mestských častiach Hradec, Malá a Veľká Lehôtka.
„Už v minulom roku sme sa sústredili na ich opravy a doplnenie inventáru. Vo Veľkej Lehôtke sme napríklad rekonštruovali javisko, znížili strop a vymenili okná. Tie sme menili aj v Hradci. Do kultúrneho domu v Malej Lehôtke sme zaviedli plyn, vymenili bojler a sporáky,“ spomenul hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Zdôraznil, že stav kultúrnych stánkov, ktoré patria Prievidzi, je dobrý, no samospráva si uvedomuje, že musí neustále investovať do ich opráv. V najbližšom období sa väčšej obnovy dočkajú v Hradci. Múry tunajšieho kultúrneho domu sú totiž navlhnuté, preto chystajú novú izoláciu a omietky.
„Do všetkých kultúrnych domov postupne dopĺňame wifi siete na internet,“ uzavrel hovorca.