PRIEVIDZA. Na zimných paralympijských hrách (7. - 16. marca) sa v tomto roku očakáva rekordná účasť 700 športovcov z vyše 50-tich krajín, ktorí budú bojovať o 72 medailových kolekcií.
Vrchol reprezentácie
Slovenským vlajkonosičom na slávnostnom otváracom ceremoniáli zimných paralympijských hier bude v piatok 7. marca zjazdový lyžiar Jakub Krako.
„Dozvedel som sa to od otca. Je to niečo úžasné, niesť zástavu bude pre mňa vrcholom reprezentácie,“ zareagoval Krako.
Zjazdový lyžiar, ktorý trpí dystrofiou očnej sietnice, bude na tohtoročných hrách obhajovať tri zlaté medaily z Vancouveru 2010.
„Táto skvelá správa mi dodala energiu do ďalšej práce a motivovala ma pred blížiacimi sa hrami. Bude to pre mňa istý stupeň zodpovednosti, pretože vystúpim na pódium ako prvý. Na štadióne Fisht bude minimálne 60 000 tisíc ľudí, na čo sa neuveriteľne teším, budem domov mávať rodine a usmievať sa na celé Slovensko,“ dodal.
Výprava už zložila sľub u prezidenta, do dejiska hier odlieta v pondelok 3. marca z Videne spolu s Rakúskom. Zástavu preberie rodák z Lazian po telesne postihnutej zjazdárke Ivete Chlebovej.
„Predpokladám, že tie prípravy na slávnostný ceremoniál prebehnú až v dejisku hier. Neviem, čo ma čaká, no niesť vlajku bude pre mňa veľkou cťou a určite sa mi tento zážitok zapíše do života ako niečo neopísateľné, na čo určite nezabudnem,“ pokračuje.
Na XI. zimných paralympijských hrách v Soči bude štartovať 21 slovenských športovcov a 21 členov sprievodu a realizačných tímov, spolu 42-členná výprava. V prípade Kraka to budú tretie hry, premiérový zjazd absolvuje už 8. marca.
Jakub Krako skladá sľub u prezidenta. FOTO: ARCHÍV: JK
Krako: Konkurencia je neuveriteľne vysoká
„Rád by som nadviazal na hry v Kanade, no konkurencia je neuveriteľne vysoká. Nechcem nič sľubovať, budem sa snažiť a pokúsim sa podať, čo najlepší výkon. Budeme tam dvadsiati konkurenti, takže šanca je teda jedna k dvadsiatim. Rozhodovať môžu stotiny, a tak treba dúfať, že mi pomôže aj šťastie,“ uzavrel Krako tesne pred odletom na paralympijske hry do Soči.
Zľava: Paralympionik Jakub Krako, štátny tajomník ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií František Palko, generálny riaditeľ Slovenskej pošty Tomáš Drucker a autor známky Karol Felix počas prezentácie oficiálneho maskota a známky slovenskej výpravy paralympionikov pred Paralympiádou v Soči. FOTO: SITA/Ján Slovák
Zloženie Slovenského paralympijského družstva (SPD) schválilo v hoteli Double Tree by Hilton Valné zhromaždenie Slovenského paralympijského výboru (SPV).
„Do Soči pocestujeme s ambíciami obhájiť štvrté miesto v hodnotení krajín z Vancouveru 2010, kde sa Slovensko zaradilo medzi veľmoci, keď sme získali šesť zlatých, dve strieborné a tri bronzové medaily,“ uviedol predseda Ján Riapoš.
Slovensko bude mať v Soči zastúpenie v súťažiach v bežeckom lyžovaní a biatlone, v zjazdovom lyžovaní a po prvý raz v histórii v curlingu na vozíku a parasnoubordingu.
„Na ZPH sa očakáva rekordná účasť 700 športovcov z vyše 50-tich krajín, hendikepovaní reprezentanti budú bojovať o 72 kolekcií medailí. Najviac ich odovzdajú v zjazdovom lyžovaní -30, bežeckom lyžovaní - 20, biatlone - 18, hokeji na sánkach - 1, curlingu - 1 a parasnowbordingu - 1,“ informoval vedúci SPD Samuel Roško.
Program Jakuba Kraka na ZPH v Soči 2014 (7.-16. marca):
7.3 – otvárajúci ceremoniál, 8.3. – zjazd, 9.3 – super G, 10.3 - voľný deň, 11.3 – superkombinácia, 12.3 – voľný deň, 13.3- večerný slalom, 14.3 voľný deň, 15.3 – obrovský slalom, 16.3 – záverečný ceremoniál
VIDEO: Zlato Kraka v superkombinácii - Vancouver 2010:
Nominácia SR na ZPH v Soči (7. - 16. marca):
Bežecké lyžovanie a biatlon: Vladimír Gajdičiar (ŠK Kinex Bytča). Vladimír Gogolák, vedúci tímu, tréner. Martin Bialek, technický personál.
Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš, skip - kapitán tímu, Dušan Pitoňák, Branislav Jakubec, Monika Kunkelová, Alena Kánová. Realizačný tím: Milan Kališ, vedúci, František Pitoňák, tréner, Milan Bubeník, Pavol Pitoňák, členovia realizačného tímu.
Parasnoubording: Marek Hlavina (ŠKZP Pegas Remata), tréner Pavol Matiaško.
Zjazdové lyžovanie - telesne postihnutí, stojaci: Petra Smaržová (ŠK Kinex Bytča), Martin France (ŠKZP Pegas Remata) - zrakovo postihnutí: Henrieta Farkašová (ŠK Kinex Bytča), navádzačka Natália Šubrtová. Michal Beladič (ŠKZP Pegas Remata), navádzač Filip Motyka. Radomír Dudáš (ŠK Kinex Bytča), navádzač Michal Červeň. Miroslav Haraus (ŠK Kinex Bytča), navádzač Maroš Hudík. Jakub Krako (ŠKZP Pegas Remata), navádzač Martin Motyka. Marek Kubačka (ŠK Kinex Bytča), navádzač Natália Karpišová. Náhradník: Norbert Holík (ŠK Lučivná), navádzač Ľuboš Bošeľa. Realizačný tím: Ivan Bražina, vedúci, Branislav Mažgút, tréner reprezentácie, Peter Matiaško, tréner reprezentácie, Tomáš Bartalský, asistent trénerov, Jozef Ledvák, servisman. Vedenie Slovenského paralympijského družstva: Samuel Roško, vedúci, Maroš Čambal, zástupca vedúceho, Peter Janík, atašé, Stanislav Ščepán, tlačový atašé. Podporný tím: Tomáš Varga, administrátor, Pavel Bílik, administrátor. Zdravotný personál: Juraj Panák, lekár, Jakub Benč, masér, Stanislav Kliman, fyzioterapeut.