Piatok, 22. marec, 2019 | Meniny má Beňadik

Handlovčania so Spišiakmi potvrdili úlohu favorita

V dohrávanom stretnutí 21. kola si basketbalisti Handlovej poradili s poslednou Spišskou Novou Vsou 75:57.

(Zdroj: PETER JAŠKO)

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

Dohrávka 21. kola:

MBK Handlová – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 75:57 (46:28)

Body za Handlovú: Veličkovič 15(2), Havier 13(3), Židzik 13(1), J.Vojtek 12, Djurišič 7(1), Ridzoň 5(1), Štorcel 5(1), P.Vojtek 3, Mátych 2 Tréner Ľ. Smačko

Body za Spišskú: Hovaňák 16 (2), Baldovský 13(3), Osvald 11(3), Znanec 8(1), Šomšák 3(1), Sokolov 2, Krajňák 2, Macejko 2 Tréner M. Černický

Štvrtiny: 25:16, 21:12, 14:9, 15:20, Fauly: 20 – 15, TH: 14/10 – 14/7, Trojky: 21/9 – 20/10, Technická chyba: P. Vojtek, Rozhodovali: Tomašovič, Matejčík, Doušek, 300 divákov

Na palubovke handlovského Baníka sa dohrával duel 21.kola basketbalovej Slovaksport.tv extraligy mužov, medzi domácim MBK a spišskonovoveským AC LB. Stretnutie bolo ešte 28.decembra uplynulého kalendárneho roku odložené, z dôvodu poruchy vykurovacieho telesa v handlovskej športovej hale.

Spišiaci pricestovali do Handlovej stretnutie v podstate už iba odohrať, pretože ich šance na postup do vyraďovacích bojov zhasli dve kolá pred dnešnou dohrávkou. Naopak domáci sa stále bijú o šieste miesto v tabuľke a tak nemohli v tomto meraní síl nič podceniť. Situáciu im ale komplikovala absencia pivota Vuletiča a až traja hráči základnej päťky nastúpili so zdravotnými ťažkosťami. Hostia prišli na hornú Nitru taktiež bez svojej najväčšej opory, amerického rozohrávača Daniela Barnesa, ktorý už na súpiske východniarov nefiguruje.

Podľa toho sa stretnutie od úvodných sekúnd vyvíjalo a poloprázdna športová hala bola svedkom jasnej dominancie domáceho celku. V prvých minútach dokázali zverenci trénera Černického Handlovčanom vzdorovať, no tí si do konca úvodnej desaťminútovky, vytvorili deväťbodové vedenie 25:16. V druhom dejstve náskok baníkov postupne narastal a ani v tejto časti čo i len náznak drámy nepripustili. Na polčasovú prestávku odchádzali tímy za stavu 46:28.

Tretia štvrtina síce nepriniesla oku lahodiaci basketbal, no na palubovke sa prestriedali lavičky oboch celkov a pred poslednou periódou svietil na ukazovateli stav 60:37. V záverečnej desaťminútovke Spišiaci prehrávali už 26-bodovým rozdielom 39:65, no sympatickým a bojovným prejavom mladých odchovancov spišskonovoveského basketbalu, sa dokázali tesne v závere Handlovčanom opäť priblížiť na pätnásť bodov.

Posledné slovo mal však domáci pivot Ivan Židzik, ktorý trojkou spečatil konečný stav na 75:57. Veľkým pozitívom tohto stretnutia bol fakt, že záverečnú päťminútovku dohrávali až deviati Slováci a takýto pohľad sa v prebiehajúcom extraligovom ročníku divákom naskytol po prvý raz.

Ľudovít Smačko, tréner MBK Hnadlová: „V prvom polčase sme boli maximálne koncentrovaní a súper nám v ňom nastrieľal iba 28 bodov. S rovnakou taktikou sme vstupovali aj do druhej polovice, no nedarilo sa nám na dobrý defenzívny výkon nadviazať. Tréner Černický poslal na palubovku mladých hráčov, ktorí pôsobili omnoho kompaktnejšie a hrali jeden pre druhého. Namiesto toho, aby sme našich fanúšikov potešili záverečnou exhibíciou, začali sme produkovať nepochopiteľné chyby a náš statický prejav východniari trestali. Podarilo sa im nelichotivý stav skorigovať na pätnásť bodov. Napriek tomu sme si dôležité víťazstvo s prehľadom ustrážili.“

Milan Černický, tréner 04 AC LB: „Našim dnešným cieľom bolo odohrať stretnutie so cťou, čo sa nám najmä vďaka druhému polčasu podarilo. Snažil som sa dať príležitosť mladým hráčom z lavičky, ktorí podali možno ešte lepší výkon ako základná päťka. Naše postupové šance do blížiaceho sa play off boli pred týmto zápasom už dávno pochované a práve podobné duely majú dávať priestor hráčom, ktorí inokedy príliš minutáže nedostávajú. Som rád, že ma moji zverenci nesklamali a ja im za dnešný výkon ďakujem.“