Handlová zdolala Spišiakov, Prievidza neuspela v Leviciach

Basketbalisti Handlovej si poradili s poslednou Spišskou Novou Vsou. Menej sa darilo Prievidzi, ktorá po zbabranej poslednej štvrtine podľahla Leviciam.

(Zdroj: PETER JAŠKO)

V 30. kole si basketbalisti Handlovej poradili s poslednou Spišskou Novou Vsou. Menej sa darilo Prievidzi, ktorá po zbabranej poslednej štvrtine podľahla Leviciam.

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

30. kolo:

Spišská Nová Ves – MBK Handlová 62:64 (20:15, 18:16, 12:17, 12:16)

BK 04 AC LB: Strzelecki 14, Barnes 14, Baldovský 11, Hovaňák 10, Sokolov 0 (Znanec 8, Sek 5, Brutovský 0, Š. Bečarik 0). Tréner: M. Černický.

MBK BANÍK: Vuletič 16, Mrviš 14, Gudzič 6, Štorcel 4, Veličkovič 3 (J. Vojtek 12, Haviar 5, Djurišič 4, Ridzoň 0). Tréner: Ľ. Smačko.

TH: 24/16 – 30/22. FAULY: 26 – 23. 5 FAULOV: Strzelecki – Vuletič. TROJKY: 23/6 – 25/4. DIVÁCI: 600. ROZHODOVALI: Tomašovič, Pipíška a Kovalčík.

Spišiaci si uvedomovali dôležitosť tohto stretnutia a do Handlovčanov sa pustili bez rešpektu. Po troch minútach síce prehrávali 4:9, no do vyššieho bodového náskoku hostí nepustili. Baníci napriek množstvu streleckých príležitostí začali zahadzovať a kaziť všetko na čo siahli. Na doskoku dominovali domáci a z rýchlych brejkov trestali každé ofenzívne zaváhanie Hornonitranov. V závere úvodnej štvrtiny sa Spišiakom podarilo dostať do vedenia a po prvom dejstve viedli20:15.

Druhú periódu začali opäť lepšie domáci a Handlovčania nadviazali na streleckú mizériu z úvodných minút zápasu. Spišiaci ich herný výpadok naďalej trestali a štyri a pol minúty pred koncom prvého polčasu, natiahli svoje vedenie na rozdiel pätnástich bodov 33:18. Zaskočeným Handlovčanom sa síce podarilo nepriaznivé bodové manko znížiť, no na veľkú prestávku odchádzali so sedembodovým vedením 38:31spišskonovoveskí basketbalisti.

Po prestávke otváral bodový účet druhej polovice Baldovský a po následnom koši Strzeleckeho, domáci viedli o deväť bodov 42:33. Handlovčanom sa nedarilo vrátiť do stretnutia a na každý jeden kôš sa poriadne nadreli. Nervozita, straty, školácke chyby a bezradnosť boli hlavnými strojcami handlovskej nemohúcnosti. Premotivovaní Spišiaci svoje deväťbodové vedenie kontrolovali a ani v týchto minútach zverencom trénera Smačka príliš nedovoľovali. Necelé dve minúty pred koncom tretej štvrtiny vrátil hostí do zápasu Gudzič, keď trojkou znižoval na 45:50. Do konca štvrtiny zeleno-čierni dotiahli nepriaznivý stav na rozdiel koša a v záverečnej desaťminútovke sa za stavu 48:50 začínalo prakticky od začiatku.

Prvý bod poslednej časti padol až po minúte hry z trestného hodu Barnesa. V zápätí sa spoza trojkového oblúka presadil veľmi dôležitým košom Štorcel, ktorý vyrovnával na 53:53. Potom sa Handlovčanom aj napriek veľkému trápeniu podarilo dvoma košmi Vuletiča dostať do vedenia 57:53. Proti tomu bol domáci krídelník Baldovský a trojkou znížil na 56:57. Handlovskí basketbalisti začali opäť kaziť a ponúkli domácim šancu na zvrat. Tí ponúknutú príležitosť nevyužili a dnešný antibasketbal sa dohrával prevažne z čiary trestných hodov. V šestkovej prekáračke si lepšie počínali Handlovčania, napriek tomu mohol so záverečným klaksónom dostať duel do predĺženia Znanec, no zahodil tutovku spod koša. Po divácky neatraktívnej štyridsaťminútovke, sa z tesného víťazstva 64:62 tešili basketbalisti handlovského Baníka.

BK Levickí Patrioti – BC Prievidza 73:61 (13:19, 16:15, 15:15, 29:12)

BK PATRIOTI: Obade 24, Lockhart 20, Klein 10, Galata 8, Anuna 3 (Klár 8, Nemčok 0, Drapák 0). Tréner: L. Lutovský.

BC: Jefferson 14, Klarič 11, Guede 10, Batina 9, Brliť 4 (Jašš 7, Plannthin 6, Podhorský 0, Biňovský 0). Tréner: K. Krajnovič.

TH: 27/18 – 15/7. FAULY: 20 – 26. 5 FAULOV: Obade - Jefferson. TROJKY: 15/5 – 37/8. DIVÁCI: 900. ROZHODCOVIA: Gabara, Hricišin, Doušek.

Ladislav Lutovský, tréner Levíc: „Z dnešného víťazstva sa veľmi teším. Teším sa najmä kvôli chalanom, pretože konečne dotiahli dobre rozbehnutý zápas, nezľakli sa víťazstva. Druhý polčas sme odohrali naozaj vo veľkom nasadení a bojovnosti, za čo im veľmi pekne ďakujem. Chcel by som im k tomu pogratulovať. Úvod zápasu som očakával, že taký bude, pokým zápas naberie obrátky. Najmä tretia a štvrtá štvrtina boli o bojovnom basketbalovom prejave najmä z našej strany. Skutočnosť, že sme sa na zápas pripravovali šiesti – siedmi, nenasvedčovala, že budeme hrať takýto dobrý duel. Vlado Klár bol takmer celý týždeň chorý, Martin Brecska si vyvrtol členok, Rišo Klein tiež laboroval pre problémy s chodidlom. Trénovali sme teda a aj napriek tomu sme uhrali solídny výsledok. Dnes sme splnili všetky ciele, ktoré sme si pred zápasom stanovili. Cieľom bolo, aby sa vyfaulovali kľúčoví hráči súpera. Klarič mal v prvom polčase 4 fauly a Jefferson pochytal takisto dosť faulov, čo bolo dosť kľúčové. Dobre sme aj doskakovali. Teší ma, že chalani bojovali. Pomohlo nám aj to že do zápasu nastúpil Rišo Klein a Vlado Klár, ktorý výborne zapadol a priniesol energiu do tímu. Strelil aj dve dôležité trojky a výborne potiahol tím v obrane, dodal mužstvu sebavedomie."

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Som veľmi sklamaný z výkonu, ktorý sme dnes podali. Gratulujem Leviciam k víťazstvu. Najmä v druhom polčase sme mali katastrofálny pohyb v útoku a v útočnom doskoku, domáci dobre bránili. Levičania hrali v poslednej štvrtine výborne a zaslúžene obrátili skóre vo svoj prospech. Našich hráčov som celý týždeň upozorňoval na levický útočný doskok, no nedali sme si naň pozor. Takto nemôže stratiť zápas mužstvo, ktoré chce hrať o medaily. Levičania dnes boli agresívnejší, my sme nemali potrebnú agresivitu, nemali sme tlak na loptu. Dvakrát, či trikrát sme mali 12-bodový náskok, ale nepodarilo sa nám ho udržať. To hovorí o našej koncentrácii. Nemôžeme sa vyhovárať na to, že nemáme dvoch pivotov, lebo sme hrali s oveľa lepšími mužstvami a nemali sme problém. Dnes nám robil veľké problémy pod košom najmä Obade. Myslím si, že sme ho mali oveľa viac brániť, ale naši dvaja hráči pod košom boli príliš mäkkí. Dnes zaslúžené víťazstvo domácich, keďže sme poslednú štvrtinu prehrali 12:29, čo je príliš veľa."

Ostatné výsledky 30. kola: B. Bystrica – Komárno 100:96pp, Svit – Inter Bratislava 67:70