Zriaďovateľ nemocnice sa pre nedostatok peňazí nemôže pustiť do investičnej akcie, ktorá je naplánovaná už od roku 2010.
BOJNICE. Na deväťdesiat percent hotové nové operačné sály v bojnickej nemocnici už desať rokov čakajú na dokončenie. Problémom sú peniaze. Na dobudovanie chýba približne desať miliónov eur.
Nemocnica sa pred pár rokmi uchádzala o peniaze z eurofondov, no neuspela. Nemocnica patrí pod kraj, tomu sa však doteraz prostriedky na dokončenie nájsť nepodarilo. Pacienti, ale aj lekári teraz vkladajú nádeje do nového predsedu kraja a zastupiteľstva.
Investovali už milióny
Myšlienka vybudovať nový operačný komplex v bojnickej nemocnici vznikla na začiatku deväťdesiatych rokov. Už vtedy odborníci tvrdili, že existujúce operačné sály „nevyhovujú súčasným požiadavkám, normám, ich technické a dispozičné vybavenie je nevhodné.“
Uplynulo ďalších dvadsať rokov a v sálach, ktoré už vtedy neboli v požadovanom stave, sa stále operuje.
Problém v roku 1993 navrhli riešiť vybudovaním nových operačných sál, ministerstvo zdravotníctva, pod ktoré vtedy nemocnica patrila, vypísalo verejnú súťaž.
S výstavbou začali v roku 1999, posledné práce boli urobené v roku 2003. Vtedy prešla nemocnica do zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho kraja. Zo štátneho rozpočtu sa dovtedy na stavbe preinvestovalo takmer 141 miliónov korún, čo je viac ako 4,6 milióna eur.
„Blok operačných sál je dokončený približne na deväťdesiat percent,“ hovorí riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský.
Podľa neho sú sály po stavebnej stránke takmer dokončené, hotová je aj väčšina rozvodov, treba ich len dokompletizovať. Sály a ďalšie miestnosti treba ešte zariadiť potrebnou technikou, technológiami, prípadne nábytkom.
„Vieme si predstaviť, že by sme operačné sály zariadili aj technikou, ktorú máme. No technológie, ktoré sú tam potrebné, musia byť nové,“ zdôraznil Belanský.
Mohli by stihnúť viac
Operačné sály sú v súčasnosti rozložené až na štyroch poschodiach, čo komplikuje organizáciu operácií.
„Nové sály by sme mohli oveľa efektívnejšie využívať, efektívnejšie by v nich mohli pracovať aj lekári a ďalší zdravotníci, hygienu a s tým spojenú bezpečnosť pacientov by sme dokázali zabezpečiť oveľa jednoduchšie. Poskytujeme ju v maximálnej miere aj teraz, no musíme pre to robiť množstvo opatrení. V novom operačnom bloku je bezpečnosť pacientov v základnom režime,“ ozrejmil Belanský.
V súčasnosti prechod lekárov medzi jednotlivými sálami na poschodiach je komplikovaný z hľadiska hygieny. Každé dva roky musia byť operačné sály nanovo vymaľované. Nové sály sú už vybudované z materiálov, ktoré môžu byť automaticky vydezinfikované.
Nový operačný blok má pripravenú aj takzvanú dospávaciu izbu, kde budú pacienti monitorovaní a pod dozorom ešte dve hodiny po prebudení. V súčasnosti sa to deje na pooperačných izbách, čo výrazne narúša ich prevádzku.
Po dokončení deviatich operačných sál, ktoré budú mať aj isté špecializácie, by lekári mohli robiť viac operácií ako doteraz.
„Ročne urobíme v bojnickej nemocnici približne sedemtisíc operačných zákrokov a toto číslo z roka na rok rastie,“ pripomenul Belanský.
Celkovo treba na dokončenie operačných sál približne desať miliónov eur, z toho na stavebné práce necelé tri milióny eur.
Nemajú peniaze
Operačné sály v bojnickej nemocnici sú podľa hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja Petry Čimovej súčasťou investičnej akcie, na ktorú bola ešte v roku 2010 spracovaná projektová dokumentácia. V nej sú náklady na dokončenie vyčíslené na 10 309 113 eur.
„Trenčiansky samosprávny kraj momentálne nemá peniaze na takúto veľkú investičnú akciu,“ dodala Čimová.