Nedeľa, 22. apríl, 2018 | Meniny má Slavomír

Dramatické derby prinieslo víťazstvo Prievidze v predĺžení

Hornonitrianske derby číslo 103 vyhrali basketbalisti Prievidze, ktorí vo skvelom stretnutí zdolali domáci MBK 77:72 po predĺžení.

(Zdroj: IVAN MRIŠKA)

HANDLOVÁ/PRIEVIZDA. Tesne pred koncom viedli Handlovčania o šesť bodov, no hrdina hostí Guede poslal dvomi trojkami v úplnom závere zápas do predĺženia.

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

27. kolo:

MBK Handlová – BC Prievidza 72:77 pp (18:6, 13:22, 11:16, 22:20 – 8:13)

Fotogalériu zo zápasu nájdete TU:

MBK BANÍK: Vuletič 16, Veličkovič 13, Mrviš 9, Gudzič 8, Lehman 0 (Ďurišič 24, Haviar 2, P. Vojtek 0, Ridzoň 0, Štorcel 0, Židzik 0). Tréner: Ľ. Smačko.

BC: Guede 25, Jefferson 18, Jašš 9, Klarič 8, Plannthin 0 (Batina 15, Brliť 2). Tréner: K. Krajnovič.

TH: 25/16 – 15/9. FAULY: 22 – 24. 5 FAULOV: Vuletič. TROJKY: 22/8– 31/10. DIVÁCI: 900. ROZHODCOVIA: Ženiš, Tomašovič, Doušek.

Banícke derby číslo 103 pasovalo do úlohy mierneho favorita Prievidzu, ktorá hrá v oslnivej forme, veď pred zápasom sa mohla pochváliť deviatimi víťazstvami z posledných desiatich duelov. Doma si naposledy poradila aj so silnou Nitrou a doterajšie dve derby zvládla vo veľkom štýle, keď Handlovú zdolala poľahky 60:74 a 52:72.

Derby zápasy však bývajú nevyspytateľné a športovú logiku často obrátia nohami nahor, navyše, Handlová sa predstavila s novými posilami v podobe Vuletiča a Ďurišiča.

Hoci prvý kôš zápasu dal hosťujúci Jefferson, prvá štvrtina vyznela jasne v prospech Handlovej, ktorá Prievidžanov prevýšila vo všetkých smeroch. Bôbarom sa nedarila streľba, čo Smačkovci využili a viedli pomerne hladko 18:6.

Tréner Krajnovič mal po prvej „zbabranej“ desaťminútovke svojim zverencom určite, čo povedať. Jeho slová padli na úrodnú pôdu, čo Prievidžania potvrdili výborným vstupom do druhej štvrtiny, v ktorej sa dokonca aj ujali vedenia 19:20, či 21:23. Hoci sa hostia začali doťahovať, záver však predsa patril opäť basketbalistom MBK, ktorí v prestávke viedli 31:28.

V druhej polovici zápasu sa začalo prejavovať postavenie v tabuľke, hostia z Prievidze začali po spackanom začiatku na palubovke dominovať a pred vstupom do poslednej desaťminútovky viedli o dva body 42:44.

V úvode poslednej časti to vyzeralo, že po tretíkrát v sezóne Prievidza derby pohodlne ovládne, veď viedla už o osem bodov 42:50. Domáci sa však zomkli a skvelou bojovnou hrou viedli 64:58.

Napínavé derby malo vysokú úroveň aj v samotnom závere, misky váh sa prelievali z jednej strany na druhú. Hrdinom hosťujúceho BC sa v úplnom finiši stal Guede, ktorý najskôr korigoval na 64:61, aby druhou trojkou po sebe poslal atraktívne stretnutie 18 sekúnd pred klaksónom do predĺženia.

V ňom mali psychickú výhodu zverenci Krunoslava Krajnoviča, ktorí sa nakoniec tešili z víťazstva 72:77. Basketbalisti Handlovej si pripísali ďalšiu prehru, no rozhodne sa za svoj výkon v derby hanbiť nemusia. Odviedli kvalitný výkon, ktorý na dobre hrajúcu Prievidzu nestačil, no v stotreťom derby to boli oba celky, ktoré ukázali srdce a bojovnosť, za čo ich fanúšikovia odmenili potleskom.

Prievidza má momentálne dobrú formu, Handlová sa trošku trápi, no obaja zástupcovia v tradičnom derby ukázali, že v play-off budú mať určite, čo povedať.

Ľudovít Smačko, tréner MBK Handlová: „Zápas sme odštartovali agresívnou obranou, na ktorú Prievidza dlho hľadala recept a v úvodnej desaťminútovke nám nastrieľala iba šesť bodov. V druhom dejstve sme pokračovali v bojovnom výkone, no súper začal postupne kontrovať. Napriek tomu sme na prestávku odchádzali s trojbodovým vedením. V druhej polovici vyrukovala Prievidza s agresívnejším herným prejavom. Tesne pred koncom sme viedli rozdielom šiestich bodov a k dispozícií sme mali dva trestné hody. Ani jeden sme však nepremenili. Moje pokyny smerom k hráčom boli jasné, nedovoliť súperovi vystreliť spoza trojkového oblúka. Namiesto toho prišli dve fatálne a nepochopiteľné chyby mojich zverencov, ktorými sme ponúkli Prievidzi vyrovnanie. Predĺženie zvládla Prievidza takticky lepšie a vyfúkla nám po tretí raz víťazstvo v hornonitrianskom derby. Náš súper dnes nebol ani z jediného hľadiska lepší, no darované víťazstvo prijal všetkými desiatimi.“

Krunoslav Krajnovič, tréner BC Prievidza: „Dnes sa opäť potvrdilo, že derby zápasy favorita nemajú. Máme za sebou náročné stretnutie, na ktoré sa nám veľmi ťažko pripravovalo, pretože Handlovčania vyrukovali s dvoma novými posilami, o ktorých sme absolútne nič nevedeli. V obrane nám robil najväčšie starosti práve debutant v handlovskom drese Miloš Ďurišič, ktorý je výborne strelecky disponovaný. Po veľkej prestávke sa obraz našej hry diametrálne zlepšil, no aj v druhej polovici sme pociťovali absenciu klasického pivota. Našťastie sa môžeme oprieť hneď o niekoľko hráčov a dnes takým bol výborný Paul Guede, ktorý nás dvoma trojkami posunul do predĺženia. V ňom sme mali psychicky jasne navrch. Vybojované víťazstvo pod košmi Handlovej ma teší.“

Marek Jašš, hráč BC Prievidza: „V prvej časti nám to nepadalo, v útoku sme boli doslova nuloví, veď sme zaznamenali iba 6 bodov za štvrtinu, čo je hrôza. Potom sme sa však s chalanmi zomkli, zlomové bolo, že sme sa po dôležitých trojkách Guedeho dostali do predĺženia. V závere sme využili šancu a víťazstvo je naše. Obe handlovské posily sa ukázali v dobrom svetle.“

Ostatné výsledky 27. kola: Levice – Banská Bystrica 83:89, Nitra – Svit 92:78, S. N. Ves – Komárno 65:86