NOVÁKY. Cestovný poriadok železníc, ktorý platí od polovice decembra, nahneval mnohých žiakov a zamestnancov Spojenej školy v Novákoch. Po siedmej vyučovacej hodine totiž musia na spoj čakať hodinu a pol.
Pokiaľ využijú autobus, cestovanie sa im predražuje. Navyše žiaci si krátia čas čakania na vlak posedávaním v pohostinstvách, čo sa vedeniu školy nepáči.
Dlhý čas čakania
„Siedma vyučovacia hodina nám končí o 14.15 hodine. Presne v tom istom čase odchádza z nováckej stanice vlak smerom na Prievidzu. Na ďalší musíme čakať až do 15.44 h, čo je hodina a pol zabitého času,“ hnevá sa žiačka Spojenej školy Nováky Nina Hotáková.
Jej spolužiačka Kristína Galusová doplnila: „Kedysi chodil vlak o 14.40 h, čo bolo fajn. Neskôr ho posunuli na 14.54 h, čo síce znamenalo dlhšie čakanie, dalo sa to však zvládnuť. Teraz čakáme až do trištvrte na štyri.“
Pokiaľ nechcú žiaci strácať čas čakaním na vlak, idú na autobus.
„Cestovanie sa tým však predražuje. Načo nám je zľava na vlaky, keď ich nemôžeme využívať?“ pýta sa ďalšia stredoškoláčka Petra Mníchová.
Jediným pozitívom nového cestovného poriadku podľa nej je, že vlak, ktorý chodí z Novák po pol druhej popoludní, odchádza teraz o čosi neskôr, takže žiaci majú po skončení šiestej hodiny o trochu viac času na presun na stanicu.
Komplikované cestovanie
O problémovom cestovaní vie aj vedenie Spojenej školy v Novákoch, ktoré sa vždy pred vydaním nového cestovného poriadku k nemu vyjadruje. Ich pripomienky však ostávajú väčšinou bez odozvy.
„Občas mám pocit, že železnice nastavujú vlakové spoje tak, aby neboli dostatočne využívané a mohli ich potom pri najbližšej príležitosti zrušiť,“ zamyslela sa riaditeľka školy Katarína Piačková.
Podľa nej je totiž nelogické dávať do cestovného poriadku vlak do Prievidze s odchodom z Novák o 14.15 h, keď to nevyhovuje nielen žiakom, ale ani pracujúcim, ktorí robia v chemičke a v elektrárňach do štrnástej hodiny.
„Myslím si, že nikto z nich nemôže stíhať vlak, ktorý ide o štvrť na tri. Nerozumiem tomu, lebo železniciam by malo záležať na tom, aby zarábali, teda mali čo najviac cestujúcich,“ zdôraznila Piačková.
Negatívom podľa nej je, že žiaci si čakanie na vlak krátia posedávaním v pohostinstvách. Komplikované cestovanie navyše odrádza rodičov, aby svoje deti dávali do Spojenej školy v Novákoch.
Piačková pripomína prípad dvoch mamičiek, ktoré nedávno požiadali o preradenie žiakov z nováckej na iné školy.
„Dôvodom bolo práve komplikované cestovanie. Mrzí nás to, lebo naša škola je zlým nastavením cestovných poriadkov znevýhodňovaná a poškodzovaná,“ vyhlásila riaditeľka.
Škola plánuje zmeniť časy vyučovacích hodín a prestávok, veľký manévrovací priestor však nemá. Nultá hodina totiž nemôže začínať pred siedmou hodinou a aj čas na oddych medzi hodinami musí byť dodržiavaný.
„Uvidíme, čo sa nám podarí vymyslieť v tomto smere, ale veľa možností nemáme,“ dodala Piačková.
Otázky zatiaľ bez odpovedí
S výhradami nespokojných žiakov a zamestnancov školy k novému cestovnému poriadku sme sa obrátili na Železnice Slovenskej republiky. Táto spoločnosť koordinuje zostavovanie cestovného poriadku pre trasy vlakov, ktoré si objednávajú dopravcovia.
„Všetky zmeny, ktoré sú vykonávané v cestovnom poriadku, robíme na základe objednávky dopravcu,“ vysvetlila Katarína Martinkovičová z odboru komunikácie železníc SR.
Odporučila nám, aby sme sa obrátili na najväčšieho dopravcu u nás, teda Železničnú spoločnosť Slovensko. Odpovede na naše otázky nám prisľúbili.