PRIEVIDZA. Nezvyčajne teplá zima na prelome rokov znepokojila poľnohospodárov. Obávajú sa vývoja ozimín, množenia škodcov a plesňových ochorení.
Nadšení nie sú ani prevádzkovatelia zimných stredísk na hornej Nitre. Vianočné a novoročné sviatky, keď očakávali najviac návštevníkov, boli bez snehu.
Spokojné sú len spoločnosti, ktoré sa starajú o zimnú údržbu ciest. Darí sa im šetriť, pretože počas tejto zimy minuli len minimum posypového materiálu a technickej soli.
Boja sa škodcov
Teplé počasie počas zimy podporuje rozvoj plesňových ochorení nielen na ozimných obilninách, ale aj na ozimnej repke. Porastom krmovín tiež viac škodia hlodavce.
„Sklamaní sú aj ovocinári, pretože hrozí predčasné pučanie kvetov na stromoch, ktoré sú základom pre tohtoročnú úrodu,“ povedal riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian s tým, že hrozbou pre ovocné dreviny sú podkôrni škodcovia.
Na riziká teplého januára upozorňovali už v minulosti pestovateľov pranostiky. Podľa jednej z nich čo január v prírode zobudil, to máj na jar spálil.
Oveľa väčšiu radosť majú poľnohospodári, keď sú polia pod snehom. Znamená to, že sa tvorí zásoba pôdnej vlahy.
„Keď je príroda bez snehu a mrazov, všetky zrážky odchádzajú z povrchu pôdy do potokov a riek. Nočné mrazy vždy podržia zimnú vlahu, ktorá môže chýbať v jarných mesiacoch pri oseve jačmeňa a jarín všeobecne. Silný mráz výrazne reguluje počas zimy stavy škodcov a poľných hlodavcov,“ vysvetlil Fabian.
Spomenul tiež, že oráčina sa v dôsledku mrazov fyzikálne a mechanicky rozdrobuje do požadovanej pôdnej štruktúry.
Zatiaľ je podľa Fabiana predčasné hovoriť, či bude mať teplé počasie počas zimy vplyv na celkovú úrodu.
„Príroda má svoje pevné pravidlá a vždy sa z nerovnováhou počasia snaží vyrovnať a dobehnúť aj zmeškané. Bilancovať straty na úrode bude možné až počas jarnej inventarizácie a samotný zber ozimín ukáže, koľko si príroda ukrojila z úrody,“ dodal Fabian.
Nemohli zasnežovať
Sklamaní z doterajšieho priebehu zimy sú prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk na hornej Nitre. Niektoré z nich, napríklad Remata alebo Fačkovské sedlo, začali sezónu v decembri a privítali prvých lyžiarov. Postupne sa však podmienky na lyžovanie aj v týchto centrách zhoršovali, v polovici minulého týždňa boli pri desať či pätnásťcentimetrovej vrstve snehu obmedzené.
Na Remate, vo Fačkovskom sedle, ale aj v Cigli si môžu vyrábať umelý sneh, nie však pri vysokých teplotách, ktoré pretrvávali už od vianočných sviatkov.
Cestári sú v strehu
Z počasia, ktoré pripomínalo skôr jar, sa tešili mnohí vodiči, ale aj ľudia, ktorí sa starajú o zjazdnosť vozoviek.
V Prievidzi sa o miestne cesty po rokoch stará nová spoločnosť – Správa majetku mesta Prievidza. Jej konateľ Ján Dobrovodský mal aj v polovici minulého týždňa dôvod na úsmev.
„Počasie, ktoré máme už pár týždňov, nám vyhovuje. Šetríme naše stroje, ale predovšetkým posypový materiál,“ zdôraznil Dobrovodský.
Pripomenul však, že sú v neustálej pohotovosti, nonstop je v službe pracovník, ktorý sleduje situáciu.
„Technika aj ľudia sú neustále pripravení vyraziť na cesty a chodníky. Počasie sa môže zo dňa na deň zmeniť, to máme stále na pamäti,“ dodal Dobrovodský.