Víťazná šnúra Prievidze pokračuje, Handlová prehrala pod Urpínom

V 24. kole zaznamenali Prievidžania už ôsmu výhru v rade. Horšie na tom boli Handlovčania, ktorí prehrali s Banskou Bystricou.

(Zdroj: ARCHÍV: KAROL SCHOLTZ)

V 24. kole basketbalovej extraligy zaznamenali Prievidžania už ôsmu výhru v rade. Horšie sú na tom Handlovčania, ktorí prehrali s Banskou Bystricou o dvadsať bodov.

SLOVAK SPORT.TV BASKET EXTRALIGA

24. kolo:

MBK Rieker Com Therm Komárno - BC Prievidza 69:82 (22:24, 13:23, 17:13, 17:22)

Najviac bodov: Myles 19, Hall 16, Stojanov 12 (4 trojky) - Klarič 23 (4 trojky), Santee 16, Guede 13 (3 trojky)
TH: 27/18 - 16/13, fauly: 16 - 24, trojky: 5 - 11, rozhodovali: Tomašovič, Turčin a R. Hricišin, 750 divákov

Komárno bolo pred zápasom jediným celkom, ktoré basketbalisti Prievidze zatiaľ nezdolali. Naposledy mu podľahli na domácej palubovke o jediný bod 71:72, no od tohto zápasu zvíťazili sedemkrát za sebou a dostali sa na tretie miesto tabuľky.

V posledne hraných zápasoch sa tím pod vedením trénera Krunoslava Krajnoviča prezentuje disciplinovaným herným prejavom založeným na dôslednej obrane, navyše, Prievidžania ukážkovo zvládajú aj vyhecované momenty a tesné koncovky.

Podľa stávkových kancelárií boli pred zápasom miernym favoritom basketbalisti Riekeru, no od úvodu prevzali opraty zápasy do rúk Prievidžania, ktorých zdobila hlavne agresívna obrana a výborná streľba, vďaka ktorej po prvej štvrtine viedli o dva body 22:24.

V druhej desaťminútovke Krajnovičovci skvele doskakovali, ku čomu sa pridala i úspešná streľba a hostia viedli už o 12 bodov – 35:47.

V druhej polovici zápasu sa súper z juhu Slovenska pokúšal dotiahnuť, no umnou a kvalitnou hrou ho Prievidžania ubránili. Hoci tretia časť vyznela v prospech Riekeru, v poslednej dominovali opäť basketbalisti z hornej Nity, ktorí po víťazstve 69:82 dosiahli skalp vicemajstra Slovenska.

Prievidzskí basketbalisti dovolili Komárňanom zaznamenať na domácej palubovke iba 69 bodov, ktoré hovoria o kvalitnej defenzíve BC, veď priemer zaznamenaných bodov Riekeru doma je oveľa vyšší. V stretnutí u ťažkého súpera ukázali basketbalisti BC Prievidza stúpajúcu formu a po kvalitnom výkone sa tešili už z ôsmej výhry v rade.

Marek Jašš, hráč Prievidze: „Podali sme ďalší bojovný a koncentrovaný výkon. Zápas nám dnes vyhrala, ako aj po iné zápasy kvalitná obrana, navyše, boli sme úspešní aj z trojkových pokusoch. Čo je u nás trošku nezvyčajné, išli nám aj šestky, a tak sme si na polčas vybudovali dvojciferný náskok, a až do konca sme tento výsledok udržiavali. Bol tam aj tlak domácich, no úspešne sme bránili a kontrovali dobrým útokom. Víťazstvo znamená pre nás veľa, pretože sme Komárno ešte v tejto sezóne neporazili. Čo sa týka tabuľky, tak sme sa osamostatnili na treťom mieste.“

Dražen Klarič, hráč Prievidze a najlepší strelec zápasu: „Zápas s Komárnom predstavoval pre nás boj o tretie miesto. Vedeli sme, že momentálne ťaháme víťaznú šnúru, a že hráme dobre, a tak môžeme vyhrať aj v Komárne. Dnes sa mi podarilo byť najlepším strelcom zápasu, ale každý z mojich spoluhráčov ním mohol byt, pretože máme dobrý tím a nebezpeční sme na každej pozícii. Týmto víťazstvom sme ostali v kontakte so špičkou tabuľky, a to je pre nás mimoriadne dôležité.“

Františk Rón, tréner Komárna: „Prievidza si zaslúžila vyhrať, keďže v prvom polčase jej vychádzala obrana na našich kľúčových hráčov, ktorým nedovolila presadzovať sa. My sme nepremieňali trestné hody, a keď k tomu pripočítame aj to, že v prvom polčase Prievidza bola omnoho aktívnejšia pri doskakovaní, tak sa polčas musel skončiť víťazstvom súpera. Hon na súpera bol potom v druhom polčase veľmi zložitý a hoci som dúfal, že keď sme sa dostali na šesť bodov, so zápasom sa dá niečo urobiť, Prievidza nám zase odskočila. Z nášho hľadiska to nebolo tak dobré, ako proti Svitu. Zahodili sme 11 trestných hodov, čo v takomto zápase bolo tiež dôležité. Prievidza bola v tomto dueli skrátka lepšia.“

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Všetko vychádzalo z našej obrany. Nenechali sme dobrých strelcov Komárna dostávať sa do streleckých pozícií a udržali sme ich pod 70 bodov. Žiadny hráč nemá zakázané vystreliť na kôš, keď je sám, preto si hráči veria a z toho vyplýva aj naše vysoké percento streľby. Som veľmi spokojný, bola to naša ôsma výhra za sebou a to nie je malá šnúra. Chalanom som pred zápasom povedal, že Komárno bude pod väčším tlakom, pretože domáci vedeli, že ak prehrajú, budú mať o dve prehry viac ako my. Ak by sme však prehrali, nič sa nedeje. Teraz však môžeme hľadieť aj na druhú priečku v tabuľke. Čakajú nás dva zápasy doma a môžeme hrať uvoľnenejšie. Chalani sú veľmi koncentrovaní, zodpovedne sa pripravujeme aj počas tréningov. Ešte som asi netrénoval mužstvo, kde od prvého do posledného, od najmladšieho po najstaršieho, všetci chalani idú na maximum a takisto potom vyzerá aj zápas.“

ŠKP Banská Bystrica - MBK Handlová 90:70 (28:17, 22:11, 18:27, 22:15)

Najviac bodov: Lowe 19, Žiak a Rendla po 16, Dorazil 14 - J. Vojtek 15, Gudzič 13, Haviar 12
TH: 26/18 - 19/14, fauly: 22 - 23, trojky: 4 - 6, rozhodovali: Brziak, Karniš a Kiss, 550 divákov

Bodový účet zápasu otváral Jozef Vojtek a Handlovčania sa po ďalšom koši Lehmana dostali hneď v úvode do vedenia 4:0. Prvý kôš domácich prišiel z ruky Lowa, ktorý sa presadil spoza trojkového oblúka a chvíľu na to už Bystrica viedla 6:4. Handlovčania sa síce dostali k pomerne vysokému počtu striel, no úspešní neboli. Bystričania streleckú odmlku baníkov trestali rýchlymi protiútokmi a do konca prvej desaťminútovky si dokázali vytvoriť až jedenásťbodový náskok 28:17.

V druhej štvrtine domáci nadviazali na výkon z úvodného dejstva. Handlovčania túto časť odštartovali štyrmi zahodenými pokusmi, čím ponúkli domácemu celku možnosť vytvárať si pohodlné vedenie. Už po minúte hry svietil na ukazovateli stav 33:17 a prvé body hostí zaznamenal Veličkovič. Baníci ale pokračovali naďalej v streleckej mizérií, zahadzovali jeden pokus za druhým a ich bodové manko začalo rapídne narastať. Po polčase prehrávali na palubovke bystrického ŠKP 28:48 a tréner Smačko mal čo svojim zverencom v šatni dohovárať.

Po prestávke domáci upustili od herného prejavu z konca prvého polčasu, naopak Handlovčania spresnili streľbu a defenzívnu činnosť. Basketbalisti ŠKP si aj napriek tomu svoje dvadsaťbodové vedenie kontrolovali a nedovolili dostať sa zeleno-čiernym do tesnejšieho bodového závesu. Policajti si dvadsaťbodový dištanc udržali len do 28.minúty, kedy dovolili hosťom skorigovať a pred záverečnou desaťminútovkou viedli už iba o trinásť bodov, 68:55.

V záverečnej perióde sa Bystrica vrátila k zodpovednému výkonu a hostia, ktorí dohrávali bez svojej najväčšej opory, vyfaulovaného krídelníka Mrviša, nemali šancu domácim úspešne kontrovať. V závere siahli tréneri oboch tímov po hráčoch z lavičky a stretnutie, v ktorom bolo o víťazovi predčasne rozhodnuté, sa prakticky iba dohrávalo. Sekundu pred koncom viedla Bystrica 23-bodovým rozdielom, no so záverečným klaksónom kozmeticky upravil konečný stav na 70:90 trojkou Haviar.

Maroš Rendla, hráč Banskej Bystrice: „Konečne sme sa dočkali vytúženého víťazstva po predchádzajúcich neúspešných pokusoch zdolať súpera. Stalo sa tak hlavne vďaka kolektívnemu výkonu, dodržaniu taktických pokynov a vysokému nasadeniu. Dúfam, že týmto spôsobom hry sa budeme prezentovať aj naďalej a víťazstiev bude čoraz viac.“

Ondrej Haviar, hráč Handlovej: „Ušiel nám prvý polčas, a to rozhodlo. Súper bol agresívnejší, hral rýchlejšie dopredu a dal ľahké koše z protiútokov. V druhom polčase sme zdvihli hlavy, hrali rýchlejšie a hlavne sme premieňali otvorené strely. Chvíľami sme sa dotiahli na 11 bodov, no na viac už sily neboli.“

Ostatné výsledky 24. kola: Inter Bratislava – Nitra 74:75, Levice – S. N. Ves 80:77