KAMENEC POD VTÁČNIKOM. Traja mladí ľudia sa snažia zachrániť historickú pamiatku v obci. Z ruín bývalej papierne chcú spraviť turistickú atrakciu. Nápad mladých dobrovoľníkov nadchol obyvateľov aj vedenie obce.
Slávne časy
Peter Pisár, Ivica Nechalová a Roman Fio založilo občianske združenie Handrári. Jeho hlavným cieľom je obnova ruín papierne v Kamenci. Názov združenia nie je náhodný. Obyvateľov Kamenca dodnes volajú Handrári, pretože kedysi sa živili zberom starých handier práve pre potreby fabriky, ktorá z nich vyrábala papier.
Kamenická papiereň bola kedysi veľkým objektom, pri jej výstavbe bol dokonca odklonený aj potok. Nešlo o jedinú fabriku na Slovensku, no predsa bola niečím výnimočná. Zatiaľ čo ostatné vyrábali papier prevažne pre tuzemský trh, z Kamenca ho vyvážali až do Budapešti či Viedne.
Na jeho výrobu používali tradičné technológie. Stroje poháňala voda z mlynských kôl, hlavnými prímesami boli handry a glej.
„Všetci obyvatelia Kamenca sa kedysi venovali prevažne zbieraniu starých handier z celého Slovenska,“ objasnil dobrovoľník Peter Pisár.
Chátra stopäťdesiat rokov
Papiereň postavili v roku 1758, papier sa v nej vyrábal sto rokov. Po jej zatvorení sa o budovu nemal kto starať, preto schátrala tak, že z nej ostali len múry.
„Tento rok je výročie vzniku papierne, ale nie je veľmi čo oslavovať, lebo sú tam len ruiny a smetisko,“ povedal Peter, ktorý sa o fabriku zaujímal už od detstva.
„Najskôr som chcel len vidieť ruiny, ktoré boli ukryté pod hustým porastom a kopou odpadu. Neskôr som sa zamýšľal nad ich historickou hodnotou a to ma priviedlo k nápadu ich obnovy,“ vysvetlil.
Peter s dvomi kamarátmi pripravili projekt na obnovu papierne, pracujú na ňom už od marca minulého roka. Obnova múrov v pôvodnom stave nebude jednoduchá.
„Dnes nikto nevie, ako papiereň vyzerala v čase, keď fungovala, súčasníci si pamätajú už len múry bez strechy. Nezachovali sa ani žiadne dobové nákresy, aspoň sa o nich nevie,“ vysvetlil a doplnil: „Prosíme ľudí, ktorí majú v súkromných archívoch staré nákresy či fotografie papierne, aby sa prihlásili a pomohli nám.“
Trojfázový projekt
Projekt obnovy ruín papierne má tri fázy. Najskôr však bolo potrebné získať povolenia od majiteľov pozemkov.
V súčasnosti prebieha prvá fáza, dobrovoľníci čistia priestor od kríkov a odpadkov. Prvá brigáda bola vlani začiatkom júla. Odvtedy sa viaceré opakovali počas celých prázdnin.
„Práce zaujali aj obyvateľov obce, mnohí z nich sa do brigád zapojili a pomáhali. Prístupom obyvateľov aj vedenia obce sme nadšení. Ľudia sú ochotní, sami nám ponúkajú pomoc. Papiereň sa stala všeobecným záujmom v dedine,“ povedal Peter.
Najúspešnejšia bola októbrová brigáda, na ktorú prišlo okolo štyridsať detí zo základnej školy. Bola to pekná akcia, počas ktorej sa spravilo veľa práce.
„V druhej fáze máme v pláne sanáciu múrov a ich zabezpečenie. Bude to trvať asi tri roky. Keďže presne nevieme, kde sú obvodové či vnútorné múry papierne, všetko robíme ručne bez použitia techniky, aby sme pamiatku nepoškodili,“ objasnil.
Dobrovoľníci sa aj v projekte zaviazali, že nebudú používať moderné technológie, ale postupy, ktoré sa používali kedysi. Na pomoc si zavolali aj odborníkov z rôznych oblastí.
Tretia fáza je zameraná na úpravu okolia papierne a osadenie informačných tabúľ. „Chceme, aby sa obnovená pamiatka prilákala do obce nových turistov. Nielen, že sa tu dozvedia niečo nové, v pláne máme aj prípravu kultúrnych a spoločenských akcií,“ priblížil Peter.
Záujem teší
Podľa dobrovoľníkov má papiereň pre Kamenčanov veľký význam. „Je dôležité, aby sme vedeli, odkiaľ sme, čomu sa venovali naši predkovia a aké máme korene. Som šťastný, že pre náš projekt majú pochopenie aj ostatní obyvatelia, ktorí nám veľmi pomáhajú. V ústrety nám vyšlo aj vedenie obce, hasiči, miestny pán farár aj podnikatelia. Všetci nás podporujú, či už finančne, materiálne alebo radami a brigádnickou prácou,“ uzavrel.