KANIANKA. Exotické zlaté, strieborné, diamantové i kráľovské bažanty a ďalšie druhy vzácnych exotických vtákov, najmä holúbkov, chová v rozľahlých voliérach v Kanianke Vladimír Falat.
Chovatelia spolupracujú
Povolaním je architekt, ale chovateľstvu ako záľube sa venuje už štyridsaťpäť rokov. Najskôr to boli zajace, potom kanáriky, papagáje a iné druhy. Vždy však túžil chovať pestrofarebné bažanty, na to však potreboval vybudovať chovnú základňu, väčšie voliéry. Podarilo sa mu to približne pred pätnástimi rokmi a v súčasnosti patrí medzi najväčších chovateľov bažantov na Slovensku.
Je aj zakladateľom Klubu chovateľov bažantov, holúbkov, vodnej hydiny a mäkkožravého vtáctva, ktorý patrí pod Slovenský zväz chovateľov. Jeho predsedom je v súčasnosti práve Vladimír Falat.
„Klub sústreďuje chovateľov uvedenej skupiny vtákov, pretože sú to všetko vtáky, ktoré si navzájom nezavadzajú a môžu sa prakticky chovať na jednom mieste," vysvetlil chovateľ.
Klub má približne päťdesiat členov, ktorí medzi sebou úzko spolupracujú. Vydáva adresár chovateľov, aby si mohli medzi sebou vymieňať mláďatá na ozdravenie chovu. Neprerušili ani spoluprácu s českými chovateľmi.
Používa liaheň
Chovateľ Falat má šestnásť chovných bažantov. Ročne vychová približne tridsať až štyridsať mláďat. V týchto dňoch už bažantie sliepky poznášali vajíčka. Musí im ich však odobrať a necháva ich vyliahnuť v liahni.
„Niektoré bažantie sliepky by ich aj dokázali vysedieť v hniezde, ale viaceré, pretože už trochu zdomácneli, strácajú prirodzený pud a tak istota, že sa vyliahnu mláďatá zo všetkých vajíčok, je len v umelej liahni," konštatoval.
O bažantoch vie chovateľ dlho a zaujímavo rozprávať. Chová iba základné druhy bažantov, ktoré sú okrasné vtáky. Celkom ich však v prírode žije päťdesiatdva druhov a až 360 poddruhov. Všetky pochádzajú z Ázie. Bažanta priviezli do Európy asi pred 150 rokmi. Najskôr do Nemecka a potom aj do Čiech. Bol to bažant kolchidský, z ktorého sa stala významná lovná zver.