PRIEVIDZA. V týchto dňoch radnica predstavuje verejnosti dielo, ktoré vzniklo pri príležitosti výročí mesta v tomto roku. Za zrodom knihy stálo veľké úsilie autorov a ťažká päťročná práca.
Spracovanie novovekých dejín sa v knihe opiera najmä o prvú monografiu mesta, ktorú napísal Mikuláš Mišík. „Prínosom je využívanie dokumentov z Bojnického panstva, čo umožnilo vytvoriť vskutku ucelený obraz o novovekej Prievidzi,“ myslí si recenzent knihy Marek Púčik.
Dielu predchádzala drina
Kniha Prievidza monografia mesta vychádza na 272 stranách, obsahuje osem kapitol a stovky fotografií. „V jednotlivých častiach prináša čitateľovi informácie o prírodných pomeroch mesta a blízkeho okolia, o jeho histórii a živote od praveku cez stredovek a novovek až po rok 1948 a v poslednej kapitole sú spracované pamiatky Prievidze,“ priblížila zodpovedná redaktorka knihy Lýdia Ondrejková.
Kolektív autorov začal na knihe pracovať v roku 2009, kedy sa mesto rozhodlo vydať ďalšiu knihu, ktorá by bola bohatým zdrojom odborných informácií o meste.
„Dlhé týždne prác na rukopise a príprava bohatého fotografického materiálu sa odrazili na diele, ktoré sa snaží byť presným zrkadlom histórie Prievidze,“ povedala Ondrejková a doplnila, že „na pozadí udalostí v nej popísaných môže každý pochopiť, ako sa vyvíjalo mesto a zároveň si pripomenúť časy, ktoré sú pre mnohých Prievidžanov zdrojom spomienok. Táto kniha dáva možnosť spoznávať udalosti, fakty a osobnosti, ktoré formovali život v Prievidzi.“
Kolektív autorov
Na knihe pracovalo viacero autorov, zostavil ju Ján Lukačka, za grafický dizajn je zodpovedná Ľubica Škrinárová a autorom fotografií je Lukáš Grešner.
„Monografia Prievidze je kolektívnym dielom. Pri jeho písaní spojili svoje sily starší a skúsenejší historici a šancu prezentovať sa dostala aj mladšia generácia historikov, ktorí stoja na začiatku svojej profesionálnej kariéry,“ informuje v úvodne knihy Ján Lukačka.
Tvorivého partnera a spolupracovníka našla publikácia v osobe prievidzského výtvarného fotografa Lukáša Grešnera. Stovky jeho brilantných fotografií sú pridanou hodnotou monografie, píše sa v závere knihy.
„Teším sa, že sa Prievidza zaradila medzi slovenské mestá, ktoré dokázali svoju históriu postaviť na veľmi kvalitný knižný piedestál. Grafický a fotografický vizuál tejto knihy sa bude v budúcnosti ťažko prekonávať,“ povedal fotograf.
Celkový grafický dizajn a výtvarná koncepcia knihy z dielne Štúdia Harmony z Banskej Bystrice a najmä grafičky pani Ľubice Škrinárovej zodpovedá aj tým najprísnejším kritériám pre publikácie monografického typu.
Dôvodom vydania knihy sú dve výročia, ktoré si v tomto roku Prievidza pripomína – 900. výročie prvej písomnej zmienky a 630. výročie udelenia kráľovských výsad. „Je to dôstojné zakončenie našich osláv a vzdanie úcty našej histórii a predkom,“ povedala primátorka Prievidze Katarína Macháčková.
Druhý diel je v pláne
Lukáš Grešner upozornil, že „prvý diel monografie sa končí rokom 1948. V čase eufórie uvedenia na knižný trh by mala prebiehať diskusia o vydaní pokračovania knihy, ktoré by dokumentovalo históriu mesta od roku 1949 až po súčasnosť. Roky utekajú a pamätníkov ubúda. No bez nich sa kvalitné spracovanie textov nepodarí,“ myslí si.
Radnica plánuje vydanie druhého dielu monografie, na budúci rok však pre tento účel v rozpočte peniaze nie sú. „Príprava monografie trvá istý čas, predpokladáme preto, že by mohla vyjsť najskôr v roku 2015. Dovtedy bude na autoroch, aby do nej pripravili materiály,“ vysvetlil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Publikácia Prievidza monografia mesta vychádza v týchto dňoch v náklade dvetisíc kusov. Mesto do jej vydania investovalo celkovo 69 950 eur.