PRIEVIDZA. Nedávno sa niekoľko desiatok študentov a ich učiteľov z celého Slovenska vybralo na pozvanie europoslanca Petra Šťastného na exkurziu do Štrasburgu. Z Obchodnej akadémie v Prievidzi nás cestovalo jedenásť.
Cesta do Štrasburgu trvala niekoľko hodín cez Rakúsko, Nemecko až do Francúzska. Počas cesty sme mohli cez okno autobusu pozorovať krajinu, a tá bola fascinujúca.
Bývali sme v nemeckej časti mesta, mestečku Kehl Kork, aj keď naším skutočným cieľom bola francúzska časť Štrasburgu. Takto sme sa oboznámili hneď s dvoma kultúrami. Navyše sme si mali možnosť otestovať naše jazykové zručnosti.
Samotné mesto je sčasti kusom histórie, pretože mnohé budovy majú, skôr ako moderný vzhľad, práve nádych minulých storočí. Hneď na druhý deň sme si stihli, spolu s našou sprievodkyňou a zároveň asistentkou poslanca Šťastného Evou Ohrablovou pozrieť časť mesta, ktoré sme si neskôr pozreli z vyhliadkovej lode.
Potom sme však mesto spoznali aj z inej ako historickej stránky . Práve v tomto období sa tam, podobne ako v iných mestách, konali predvianočné trhy. Výzdoba mesta bola v tomto čase bohatá a uchvacovala na každom kroku.
A potom prišla edukačná časť výletu, teda návšteva významných európskych inštitúcií. Prvou zastávkou bol Európsky súd pre ľudské práva. Najskôr sme boli prostredníctvom krátkeho filmu oboznámení s tým, aké druhy prípadov rieši. Stretli sme sa so sudcom za Slovensko Jánom Šikutom.
Večerali sme s poslancom Petrom Šťastným. Postupne sa prihovoril všetkým skupinám študentov. Neformálne oblečený, vysmiaty si prisadol, rozprával o svojom postavení v rámci Európskeho parlamentu, o súčasnej situácií na Slovensku, o svojich osobných názoroch.
Na tretí deň sme sa dostali do Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde sme sa opäť oboznámili s jeho fungovaním a po druhýkrát sme sa stretli s Petrom Šťastným. Mali sme možnosť sa pozrieť na chod parlamentu na vlastné oči, čo bola pre mňa najzaujímavejšia časť celého výletu. Náhoda nás dostala k diskusnému príspevku nášho ďalšieho zástupcu v európskych inštitúciách – eurokomisára Maroša Ševčoviča. V pléne bolo síce prítomných iba zopár poslancov, no ako sme sa dozvedeli predtým, je to bežná prax. Nehlasovalo sa totiž o žiadnom návrhu, ani sa nepreberali záležitosti týkajúce sa celého parlamentu, ale iba časti poslancov, teda tých, ktorí boli prítomní. Poslancom v parlamente sekundovalo veľké množstvo simultánnych tlmočníkov, ktorí prekladajú slová poslancov do všetkých dvadsiatich štyroch oficiálnych jazykov Európskej únie.
Autor: Kristína Ištvániková