Originál súsošia zostane umiestnený na čestnom mieste v kostole.
MALINOVÁ. Po viac než polstoročí obnovili v Malinovej trojičný stĺp, ktorý postavili v roku 1822 po epidémii kiahní. Renovácia pamätníka stála viac ako päťtisíc eur.
Modlili sa k svätej trojici
Iniciátorkou obnovy trojičného stĺpu bola starostka obce Mária Luprichová. Vedela, že v miestnom kostole sa nachádza originál súsošia svätej trojice, o ktorom starší ľudia tvrdili, že bolo umiestnené na vysokom podstavci uprostred obce. V päťdesiatych rokoch vraj odlomený konár z líp, ktoré tam rástli, súsošie poškodil, a tak celý trojičný stĺp odstránili.
Starostka sa márne snažila získať aspoň fotografiu, ako trojičný stĺp vyzeral. Vychádzala teda iba z opisu pamätníkov. Ešte väčší problém bol dopátrať sa, z akých dôvodov ho postavili.
V archívoch to nakoniec zistil pracovník Múzea Bojnice Erik Kližan. Dôvodom postavenia trojičného stĺpa v roku 1822 vo vtedajšom Cachu bola prosba svätej trojice o ochranu a vďaka za záchranu života pred smrťou, ktorá v tom roku skutočne kosila nevídanou mierou. Dôvodom bola epidémia pravých kiahní.
V Cachu a v susednej obci Chvojnica vtedy za pár mesiacov zomrelo osemdesiatštyri ľudí, prevažne detí. Len v Malinovej od februára do apríla pochovali tridsať detí vo veku od troch mesiacov do štyroch rokov.
Pretože kronika obce sa nezachovala, pomohli údaje o úmrtiach, ktoré aj s príčinou smrti zaznamenal miestny farár Alojz Reuth. V tejto farnosti pre obe spomínané obce pôsobil v rokoch 1820-1832.
„Epidémia skončila až v júni toho istého roku. O tom, kto súsošie vytvoril, ani z akých peňazí stĺp postavili, sa nezachovali žiadne údaje,“ povedal Kližan.
Vytvorili kópiu súsošia
Pôvodné súsošie už bolo značne poškodené, preto sa zastupiteľstvo rozhodlo dať vytvoriť kópiu. Práce zverili Marekovi Dolníkovi, skúsenému odborníkovi venujúcemu sa obnove podobných pamiatok. Ten originál čiastočne zreštauroval, doplnil o chýbajúce prvky a urobil pomerne vernú kópiu.
Obnova pamätníka si vyžiadala viac ako päťtisíc eur. Značnú časť peňazí poskytla istá nadácia, časť
nákladov hradila obec zo svojho rozpočtu. Trojičný stĺp odhalili na mieste, kde pôvodne stál.
Obnovený trojičný stĺp. Foto: TASR