PRIEVIDZA. Betlehemy patria k typickým symbolom Vianoc na Slovensku.
Vyrábajú sa z rôznych materiálov, asi najjednoduchšie sú papierové. Prekvapujúco však práve papierové betlehemy na Slovensku v minulosti nevznikali.
Doteraz boli vytvorené len štyri, z toho dva len tento rok. Jeden v Prievidzi, druhý vo Vyšehradnom.
Viac papierových betlehemov si môžete pozrieť tu
Zberateľ z Bojníc
O papierových betlehemoch či jasličkách, ako sú na Slovensku nazývané, sa pred tohtoročnými Vianocami hovorí vďaka Hornonitrianskemu múzeu v Prievidzi, ktoré pripravilo ich výstavu.
Jej základ tvoria betlehemy zo zbierky Jozefa Lenharta z Bojníc, ďalšími papierovými ozdobami prispel aj Rastislav Haronik z Vyšehradného a samotné múzeum.
Autorom vyšehradninskeho betlehema je Rastislav Haronik. Foto: MARIÁN KUCMAN
Jozef Lenhart zbiera papierové betlehemy posledných dvanásť rokov, v súčasnosti ich má päťdesiatosem.
„Keď ich držím v rukách, spomínam si na detstvo,“ vyznal sa Bojničan.
Mal osem rokov, keď dostal od pána farára veľké papiere, na ktorých boli obrázky. Nevedel, čo s nimi. Otec ho prekvapil, keď ich povystrihoval, prilepil na preglejku a postavil z nich betlehem.
„Bol to môj prvý papierový betlehem, ktorý som dostal. To som vtedy ešte nevedel, že je od významnej českej maliarky a ilustrátorky Marie Fischerovej Kvěchovej a je aj slovenský. Označovaný je ako národopisný, lebo je v ňom znázornených šesťdesiat postavičiek z rôznych regiónov Slovenska, Čiech a Moravy, teda aj z hornej Nitry,“ predstavil jeden zo slovenských papierových betlehemov, ktoré má vo svojej zbierke, Lenhart.
Druhý je Važecký betlehem. Vznikol vo Važci, kde sa usadil český maliar Jan Hála a označovaný je ako prvý slovenský papierový vystrihovací betlehem.
Noví tvorcovia
Kým na Slovensku papierové betlehemy nevznikali, v Čechách sa vždy tešili veľkej popularite. Vznikali a stále u našich západných susedov vznikajú nové, mnohé z nich má Lenhart vo svojej zbierke.
„Zdá sa to až neuveriteľné, ale niektoré skladacie papierové betlehemy stoja šesť až osemtisíc českých korún. Takú majú hodnotu,“ prezradil zberateľ.
Na Slovensku sa príliš neudomácnili. K skromným dvom papierovým slovenským betlehemom pribudli tento rok ďalšie dva. Prvý je prievidzský, pretože na pozadí príbehu z betlehema je znázornený niekdajší život v Prievidzi, jeho súčasťou sú aj niektoré stavby z tohto mesta. Jeho autorkou je Soňa Beláková.
Druhý papierový betlehem, vyšehradniasky, urobil zas keramikár Rastislav Haronik.
Výstava papierových betlehemov, ktorá má názov Zvesť preveľká, potrvá v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi do 13. januára budúceho roka.
História betlehemov
Za prvého tvorcu betlehemu je považovaný svätý František z Assisi. Kedysi sa stavali výhradne v kostoloch, až neskôr sa dostali do meštiackych domácnosti. Svoje miesto si našli aj v dedinskom prostredí.
„V slovenských domoch sa v minulosti jasličky postavili najčastejšie pod stromček, prípadne do kúta izby. Niekde stavali figúrky aj do okna. Tak, ako pribúdali dni, v betleheme bolo stále viac postáv,“ priblížila tradície spojené s betlehemami riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Iveta Géczyová.
Dodala, že betlehemy zostávali v domácnostiach často do Hromníc, ktoré pripadajú na 2. februára.