PRIEVIDZA. V tradičnej vianočnej kuchyni hornej Nitry prevládali v minulosti jednoduché jedlá, ktoré sa pripravovali zo surovín dostupných na každom gazdovstve. Ich príprava nebola náročná a väčšinou pozostávali z dvoch či troch základných surovín. Obrady celého dňa spolu s početnými chodmi štedrej večere mali zabezpečiť budúcu prosperitu gazdovstva a priniesť hojnosť i zdravie celej rodine. Počas Štedrého dňa sa zvyčajne dodržiaval zákaz konzumácie mäsa, ktorý zaviedla cirkev a neboli ani výnimky, že v tento deň, považovaný za veľký sviatok, sa nejedlo vôbec nič.
Rozdiely v skladbe jedál na štedrovečernom stole možno zaznamenať aj dnes a sú dôsledkom prirodzenej migrácie ľudí. Stačil príchod nového člena do rodiny z inej oblasti a skladba jedál sa zmenila. Zavádzanie nových druhov jedla spôsoboval aj pobyt mimo domova, teda odchod na roboty do zahraničia, často až do zámoria a neraz aj dostupnosť produktov.
Varia planú kapustnicu
Na slávnostne upravenom stole nechýbal chlebík, ktorý si každá gazdiná v minulosti piekla sama. Po spoločnej modlitbe sa ako prvé podávali oblátky potreté medom a so strúčikom cesnaku. Dospelí dostali pohárik hriateho alebo domácej pálenky.
V Diviackej Novej Vsi sa po oblátkach pil teplý čaj s medom. Ešte aj dnes vidno rozdiely v podávaní polievok. Napríklad v Nitrianskych Sučanoch sa varila smotanová polievka z húb, taká istá ako v Kamenci pod Vtáčnikom či na Vieske a v Diviakoch nad Nitricou podávali kapustnicu s hríbmi zahustenú smotanovou zátrepkou a v chudobnejších rodinách iba s mliečnou zátrepkou.
V Koši okrem planej kapustnice, do ktorej pridávali iba sušené huby, s maslovou zápražkou sa večerala aj mliečna „slížiková poliovka“ na slano. Do kapustnice sa pripravovala často aj kaša zo strukovín – pučiavka alebo kaša zo zemiakov – fučka.
V niektorých rodinách sa varievali až dva či tri druhy polievok, ale všetky bez použitia bravčovej masti. Medzi nimi nechýbala ani rybacia polievka, pripravená z hlavy, chvosta a vnútorností kapra.
Zo sladkého kysnutého cesta gazdiné pripravovali ďalší chod jedla – púčky alebo pupáčky. Drobné kúsky zaliate sladkým mliekom a roztopeným maslom sa posýpali najčastejšie zomletým makom.
Štedrák je stále obľúbený
Na štedrovečernom stole nechýbali ani rôzne druhy koláčov – calty, biaľošky – okrúhle koláčiky vo vnútri plnené lekvárom a navrchu tvarohom, rybky – drobné koláčiky plnené makom, tvarohom, lekvárom, orechmi, rožky – koláčiky s plnkami v tvare podkovy, štricle – záviny a najmä štedrák koláč z kysnutého cesta so štyrmi plnkami.
Prievidzské gazdinky pripravovali chomút, ktorý niektorí považujú za polievku a iný za sladký múčnik. Vo veľkých sitách bývalo naložené ovocie – jablká, hrušky, orechy, lieskovce a sušené druhy záhradného ovocia.
Výbornou pochúťkou v okolí Vesteníc, ale aj v Bystričanoch, boli korenačky – sušené slivky, do ktorých sa pred sušením vkladalo namiesto kôstky orechové jadro. Ešte počiatkom 20. storočia ku koláčom z kysnutého cesta pribudli rôzne druhy drobného pečiva – medovníčky, zázvorníky, vanilkové rožky, medvedie labky, linecké kolieska a iné.
V ďalšom období sa skladba múčnikov rozšírila o torty a zákusky z treného cesta, pľundrového, piškótového či iného cesta s rozmanitými plnkami a poliate cukrovou či čokoládovou polevou. Ako nápoje sa v našom prostredí podávali domáce pálenky pre dospelých a deťom sa dával odvar zo sušeného ovocia.
Niektorých láka exotika
V evanjelických rodinách konzumovali ľudia mäso, ktoré v katolíckych rodinách nahradila ryba. K vysmážanej či na masle dusenej rybe sa pripravoval a dodnes pripravuje zemiakový šalát s majonézou.
Ponuka obchodných reťazcov najmä v posledných desaťročiach ovplyvňuje skladbu jedálneho lístka a benevolentnejší prístup zavádza nové druhy. Namiesto kapra sa konzumuje pstruh či losos, ba dokonca aj iné druhy morských plodov.
Moderný spôsob života, hlavne možnosti cestovania a pestrá ponuka obchodov láka na dobroty aj z iných krajín. Z nemeckých krajín sa dováža štóla, z Talianska panettone – koláč pôvodom z Milána i korenisté medovníčky zo Švédska – ochutené zmesou klinčekov, škorice, zázvoru a kardamonu, ale aj iné.
Tradičná kuchyňa hornej Nitry patrí do kultúrneho dedičstva, recepty na prípravu štedrovečernej večere tvoria jej významnú časť a je na nás, súčasníkoch, aby hornonitrianska kuchyňa so svojimi kulinárskymi špecialitami ostala uchovaná aj pre gurmánov budúceho obdobia.
RECEPTY NA PRÍPRAVU DOBRÔT
Oblátky
Suroviny: 500 g hladkej múky, 1 - 2 žĺtky,50 grozpusteného tuku, 1 vrecúško vanilkového cukru, trošku mletej škorice, 1 polievková lyžica medu, práškový cukor podľa chuti, 500 ml mlieka.
Postup: Vypracujeme redšie cesto, z ktorého po troške lejeme na rozpálenú formu. Oblátky môžeme nechať rovné, alebo ešte horúce skrútime.
Kapustnica s maslovou zápražkou
Dve hrste kyslej sudovej kapusty treba variť s jednou hrsťou umytých sušených húb. Ak je všetko dobre uvarené zahustíme maslovou zápražkou. Ak je dobre naložená a vykysnutá kapusta, treba na ochutenie použiť iba soľ. V závere možno vložiť zopár sušených sliviek (už netreba variť).
Smotanová hríbová polievka
Na jej prípravu potrebujeme iba sušené huby (nemusia byť iba dubáky, môže byť zmes húb), ktorých musí byť také množstvo, aby polievka bola dostatočne hustá. Umyté huby varíme v osolenej vode s cesnakom a bobkovým listom. Zahustíme zápražkou z masla a hladkej múky (s maslom treba pracovať opatrne, nesmie sa pripáliť, polievka by potom bola horká), vlejeme zátrepku zo smotany a múky. Nakoniec ochutíme soľou a octom.
Štedrák
Suroviny: 500 g polohrubej múky,100 grastlinného tuku,50 gcukru, 2 žĺtky,25 gdroždia, 250 ml mlieka, štipka soli.
Plnka 1:250 gslivkového lekváru
Plnka 2:150 gmletých orechov,60 gcukru, 1 dcl mlieka
Plnka 3:200 gmletého maku,60 gcukru, 1 vanilkový cukor, 10-20 ml mlieka
Plnka 4:250 gtvarohu,40 gcukru, 1 vanilkový cukor, lyžica hrozienok
Postup: Z droždia, malého množstva mlieka a lyžičky cukru pripravíme kvások. Vykysnutý kvások zmiešame s múkou a ostatnými prísadami. Spracujeme hladké cesto, ktoré musí byť lesklé a odlepovať sa od misy. Posypeme múkou, prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť. Vykysnuté cesto na pomúčenej doske ešte raz dobre premiesime, rozdelíme na štyri diely, ktoré postupne vyvaľkáme na veľkosť plechu a prenesieme na vymastený plech. Diely potierame plnkou – každý diel inou – tak, aby na vrchu bola tvarohová plnka. Necháme ešte chvíľu nakysnúť a pomaly pečieme vo vyhriatej rúre.
Zázvorníky
Suroviny: 2 vajcia, 2 žĺtky,250 gpráškového cukru,250 ghladkej múky,1 PL zázvoru
Postup: Vajcia, žĺtky a cukor vo vodnom kúpeli šľaháme, až zmes zhustne. Potom ju odstavíme a šľaháme do vychladnutia. Po častiach pridáme múku s mletým zázvorom. Dobre premiešame, cesto zľahka rozvaľkáme na tenký plát, formičkou vykrojíme zázvorníky, dáme na vymastený plech a necháme cez noc v chlade odpočívať. Na druhý deň v mierne vyhriatej rúre pečieme do ružova. Majú mať povrch lesklý a vnútro duté.
Autor: Iveta Géczyová