BOJNICE. Parlament seniorov, ktorý rokoval v Bojniciach, požaduje prísnejšie trestať zneužívanie a doslova týranie starších ľudí nekalou činnosťou obchodníkov. Táto tematika dominovala zasadnutiu seniorského parlamentu.
Časopis nevychádzal
„Požiadavka zvýšiť trestné sadzby voči podvodníkom na starších ľuďoch je jedným zo záverov, ktoré sme prijali a o ktorých chceme informovať príslušné orgány a organizácie vrátane krajských zastupiteľstiev, ministerstiev a poslancov Národnej rady SR,“ povedala Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším - národná sieť, so sídlom v Prievidzi, ktoré pred štyrmi rokmi podnietilo vznik celoslovenského Parlamentu seniorov.
Zástupcovia seniorov podľa nej tiež očakávajú prijatie príslušných zákonov, ale aj väčšiu kampaň v médiách, ktoré budú odhaľovať špekulačné praktiky rôznych obchodných systémov, exekútorov či nebankových subjektov, ktoré považujú dôverčivosť seniorov za ľahkú korisť pre svoje podvody. Dôraz je treba zvýšiť na prevenciu, vzdelávať starších, aby nenaleteli podvodníkom.
„Starší človek musí byť chránenou osobou v spoločnosti,“ zdôraznila Gálisová.
V tejto súvislosti členovia parlamentu tiež očakávajú finančnú podporu časopisu Fórum seniorov, špeciálne určeného pre staršiu a strednú generáciu, ktorý pred piatimi rokmi začalo vydávať Fórum pre pomoc starším.
„V tomto roku sme však pre nedostatok peňazí nemohli vydať žiadne nové číslo. Pritom na tento časopis si seniori už zvykli, pretože sa zaoberal ich problémami, poskytoval aj právne rady a príklady zo života,“ zdôraznila Gálisová.
Sľubujú nové zákony
S prednáškami k spomínanej problematike vystúpilo viacero odborníkov, medzi nimi aj predseda Komisie pre posudzovanie spotrebiteľských zmlúv na Ministerstve spravodlivosti SR Milan Budjač.
Podnety, ktoré získal od členov parlamentu, iba potvrdili, že problém ochrany starších obyvateľov je stále vypuklejší. Preto víta aktivity, ktoré Fórum pre pomoc starším a Parlament seniorov vyvíjajú.
„Máme desiatky tisíc prípadov súdov a exekúcií, kde starší ľudia po podpise obchodných zmlúv prichádzajú o svoje majetky. Ministerstvo spravodlivosti však v súčasnosti pripravuje viacero zákonov, aby tí najslabší, medzi ktorých patria aj seniori, boli viac chránení,“ povedal Budjač.
Parlament seniorov má viac než tristo individuálnych i kolektívnych členov. Je neformálnym združením predstaviteľov klubov dôchodcov, organizácii a zariadení zo všetkých regiónov Slovenska, ktoré sa venujú a pomáhajú starším ľuďom.
„Cieľom je, aby o problémoch a požiadavkách rokovali sami seniori a predkladali vlastné návrhy. Takéto stretnutia slúžia zároveň aj na veľmi užitočnú výmenu skúseností a vzájomnú podporu,“ uzavrela Gálisová.