PRIEVIDZA. Viac ako šestnásťtisíc eur sa podarilo za prvý polrok získať Kultúrnemu a spoločenskému stredisku v Prievidzi z mimorozpočtových zdrojov. Inštitúcia, ktorá sa spolieha predovšetkým na príspevok od mesta, uspela vo viacerých grantových programoch.
Napriek tomu by potrebovala ďalšie tisíce eur na modernizáciu budov, ktoré má vo svojej správe, predovšetkým v prímestských častiach. Do nich dlhé roky samospráva neinvestovala.
Kultúra nie je zisková
Na financovanie kultúry v Prievidzi sa pýtala primátorka mesta Katarína Macháčková (nezávislá) počas kontrolného dňa v Kultúrnom s spoločenskom stredisku. Ocenila snahu vedenia inštitúcie o získavanie peňazí z grantov, ale aj z ďalších činností, napríklad z predaja starých kníh či z prenájmu priestorov na komerčné účely.
„Mesto prispieva ročne na kultúru sumou približne 300-tisíc eur. Táto oblasť nikdy nebola zisková, preto ma teší, že sa darí našim zamestnancom získavať peniaze z rôznych iných zdrojov, aj keď viem, že to vôbec nie je jednoduché,“ zdôraznila primátorka.
Ubezpečila, že sa vedenie mesta spolu s kultúrnym strediskom snaží prinášať nové pútavé formáty, aby zaujali všetky generácie divákov.
Osobitne primátorka spomenula mestskú galériu, ktorá vznikla pred rokom v niekdajšom kine Baník, v súčasnosti Art Point Centre. Ocenila, že za vznikom galérie, ale aj za záchranou budovy kina na umelecké účely sú aj dobrovoľníci, ktorým záleží na kultúre v meste.
Známe mená lákajú
Niekoľko rokov trvajúca ekonomická kríza má vplyv na návštevnosť na podujatiach. Nízka však nie je vždy, aj tu platia výnimky.
„Koncert Richarda Müllera a skupiny Fragile je už v súčasnosti takmer vypredaný a to napriek tomu, že vstupenka stojí tridsať eur. Pokiaľ ide o známych umelcov, ľudia sú ochotní za ich predstavenia utratiť aj viac peňazí,“ prezradila riaditeľka Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi Petra Štefániková.
V poslednom období sa podľa nej osvedčili kultúrne formáty pod holým nebom, na ktoré sa neplatí vstupné. Takým bola v júli a auguste Letná čitáreň v centre Prievidze. Organizátorov prekvapila účasť ľudí, predovšetkým mladej generácie, preto chcú v podobných akciách pokračovať aj v budúcnosti.
Nakúpili inventár
„Najväčším problémom v oblasti kultúry v Prievidzi je jej materiálno-technické vybavenie. Potrebovali by sme do neho viac investovať. Trápi nás aj vysoká energická náročnosť šiestich budov, ktoré spravujeme,“ posťažovala sa Štefániková.
Najhoršia situácia je v kultúrnych domoch v mestských častiach Hradec, Malá a Veľká Lehôtka. Na ich modernizáciu by samospráva potrebovala tisíce eur. Snaží sa preto aspoň o ich postupnú opravu. Vybavili ich napríklad novým drobným inventárom a plynovými sporákmi, v Hradci vymenili drevené okná za plastové, vo Veľkej Lehôtke v týchto dňoch znižujú strop.
„Dlhé roky do týchto kultúrnych domov nikto neinvestoval. Snažíme sa o to teraz a chceme v tom pokračovať aj v budúcnosti,“ sľúbila Macháčková.
Modernejší by mohol byť onedlho aj dom kultúry priamo v okresnom meste. Vedenie kultúrneho centra chce totiž od Audiovizuálneho fondu získať peniaze na digitalizáciu veľkej sály.
Kultúrne stánky v Prievidzi
Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi má vo svojej správe šesť budov.
* Dom kultúry v Prievidzi je na sídlisku Píly. Zatiaľ najväčšou rekonštrukciou prešiel v roku 1999, keď bol pre stavebné práce asi rok uzavretý.
* Dom kultúry na prievidzskom sídlisku Necpaly je v súčasnosti moderným kultúrnym stánkom. Obnovili ho po roku 2008, keď na jeho opravu prispela na výjazdovom zasadnutí v Prievidzi slovenská vláda sumou takmer 200-tisíc eur.
* Kultúrne domy v mestských častiach Hradec, Veľká a Malá Lehôtka sa po rokoch dočkali prvých investícií až v tomto období. Získali nový inventár do kuchýň, plynové sporáky, niekde vymenili okná, či vykonali ďalšie stavebné úpravy.
* Kino Baník alebo Art Point Centrum prešlo za posledné mesiace viacerými zmenami v interiéri, ale aj exteriéri. Na jeho zachovaní a zveľadení majú zásluhu aj dobrovoľníci.
(mak)