Odborná porota rozdeľovala ocenenia v troch vekových kategóriách.
PRIEVIDZA. Výstava z najnovšej tvorby fotoamatérov hornej Nitry s názvom Prizma, ktorú sprístupnili v Prievidzi, je každoročným príspevkom k Mesiacu fotografie. Predchádzala jej súťaž, do ktorej päťdesiatšesť autorov prihlásilo dvestopätnásť fotografií.
Pribudli mladí
„Potešiteľné je, že v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi sme zaznamenali výrazný nárast mladých fotografov. Dôvodom je, že v minulosti sa o výchovu mládeže v tomto odbore staral hlavne Fotoklub Junior pri Centre voľného času Spektrum v Prievidzi pod vedením skúsenej fotografky Magdy Malichovej, ale v tomto roku sa úspešne prezentoval aj fotografický krúžok pri Základnej umeleckej škole v Nitrianskom Pravne. Spolu ich bolo tridsaťpäť,“ povedala Ľudmila Húsková, riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi, ktoré je hlavným organizátorom súťažnej výstavy.
Súťaž bola rozdelená na tri vekové kategórie - do 16 rokov, do 21 rokov a nad 21 rokov. Porota hodnotila zvlášť čiernobiele a farebné fotografie.
V prvej kategórii si ceny odniesli Marcus Oliver Obert, Viktória Witkovská, Lýdia Krpelanová, Kristína Hubová a Filip Šebesta. V druhej to boli Michaela Hirtlová, Ivan Kadlečík, Karolína Kvočiková, Kamil Oulehle a Dominika Nagyová.
Medzi dospelými sa výbornou sériou krajinárskej fotografie predstavil prievidzský autor Karol Kobela, za ktorú si prevzal aj prvú cenu. Úspešný bol takisto Milan Marko, Rastislav Hustý, Peter Maděránek, Mária Melicherčíková, Roman Nagy a Vanda Mesiariková. Najlepšie fotografie postupujú do krajského kola.
Navštevujú výstavy
„Konkurenciu medzi mladými fotografmi som úprimne privítala,“ povedala po odovzdaní cien vedúca Fotoklubu Junior Magda Malichová, ktorá mohla blahoželať k úspechu siedmim svojim zverencom.
Konfrontácia tvorby je podľa nej veľmi dôležitá, nielen na celookresnej Prizme, ale aj vo vyšších súťažiach. Môže mladých ľudí podnietiť k ďalšej tvorbe.
Fotografickej práci sa Malichová venuje už štyridsaťtri rokov. Za toto obdobie naučila základom fotografovania viac než štyristo detí. Za najdôležitejšie považuje, aby najskôr zvládli prácu s čiernobielou fotografiou, prácu vo fotokomore, fotografovanie s klasickými a analógovými fotoaparátmi. To im potom pomôže úspešne pracovať aj s digitálnymi prístrojmi.
Okrem toho by začínajúci fotografi mali tiež poznať históriu fotografie, osobnosti, ktoré prispeli k jej rozvoju, i tvorbu súčasných popredných fotografov. Preto s členmi fotoklubu spoločne navštevuje rôzne výstavy, nedávno sa oboznámili s tvorbou známeho slovenského fotografa Martina Plicku.