Prievidzská radnica nemieni korigovať výsledky súťaže, v ktorej komisia hodnotila návrhy na modernizáciu plochy za pamätníkom v centre mesta.
PRIEVIDZA. Bývalý hlavný architekt Prievidze Stanislav Mečiar podal protest proti výsledkom architektonickej súťaže na obnovu časti Námestia slobody. Nepáči sa mu, že komisia za najlepšie označila návrhy, ktoré nerešpektujú vopred zadané požiadavky.
Vedenie Prievidze tvrdí, že súťaž a jej výsledky sú v poriadku. Pripomína, že jej odborným garantom bola Slovenská komora architektov.
Sporný vodný prvok
Komisia, ktorej členmi boli odborní zamestnanci mestského úradu, jeho prednosta, primátorka a dvaja zástupcovia Slovenskej komory architektov nedávno vyhodnotila architektonickú súťaž na modernizáciu plochy za pamätníkom na Námestí slobody v Prievidzi. Hodnotili deväť návrhov. Víťazný od bratislavských architektov Mariana Trcku, Jaroslava Tarajčáka a Branislava Lackoviča ocenilo mesto sumou tisíc eur. Za druhý najlepší návrh bola odmena šesťsto a za tretí štyristo eur.
Výsledky súťaže spochybnil bývalý hlavný architekt Prievidze Stanislav Mečiar, ktorý mal spolu s kolegom v súťaži dva návrhy. Upozornil, že víťazné práce nerešpektujú podmienky, ktoré boli vopred známe.
Najvýraznejšie je podľa neho porušenie podmienok pri vodnom prvku, ktorý má byť zakomponovaný do priestoru za pamätníkom. V súťažných podmienkach sa píše, že „vodný prvok nemá byť klasická fontána s vodnou plochou a zopár trysiek, ale väčšia plocha z kamennej dlažby...“
„Víťazný návrh tejto podmienky v žiadnom prípade nevyhovuje, pretože je v ňom veľká vodná plocha, takmer ako plavecký bazén,“ povedal Mečiar.
Nepáči sa mu, že vyhlasovateľ súťaže už do podmienok vložil riešenia a obmedzenia. Pokiaľ by tam neboli, mohli by podľa neho architekti pracovať slobodnejšie a objaviť sa mohli skvelé nápady.
„Je však nepochopiteľné, že porota nerešpektovala svoje vlastné záväzné požiadavky a víťazom súťaže sa stal návrh s vodnou plochou s rozlohou takmer dvesto metrov štvorcových,“ zdôraznil Mečiar, ktorého dva návrhy v súťaži neuspeli.
Tvrdí, že sa po oznámení výsledkov neozval preto, lebo jeho práce komisia neuprednostnila. Upozorniť vraj chcel na nesúlad zadaných podmienok s parametrami víťazných návrhov.
Odborný dohľad
„Rázne odmietame takéto zásahy do výberového konania,“ reagovala na námietky Mečiara primátorka Prievidze Katarína Macháčková a označila jeho správanie za nedôstojné a nekorektné.
Ku konkrétnej pripomienke Mečiara o nesúlade podmienok súťaže v prípade vodného prvku a najlepšie hodnotených návrhov povedala, že „o obmedzení plochy vodného prvku nie je v podmienkach nič spomenuté. Zámerom bolo iba usmerniť riešiteľov s tým, aby im bola ponechaná patričná voľnosť v koncepcii.“
Macháčková zdôraznila, že radnica sa snažila o transparentnú súťaž, pričom nad rámec zákona sa konala pod odborným dohľadom Slovenskej komory architektov.
„Z deviatich návrhov od ôsmich autorov sme vybrali tri najlepšie. Súťaž bola anonymná, takže až keď boli známe víťazné návrhy, otvorili sme obálky s menami autorov. Kým sa neozval architekt Mečiar, ani sme netušili, že aj on predložil dva návrhy. Nerozhodovali teda mená, ani to, odkiaľ kto je, ale kvalita návrhov,“ vysvetlila primátorka s tým, že podmienky súťaže vopred nikto nenamietal a odobrila ich aj Slovenská komora architektov.
Mečiar žiada, aby práve komora architektov vyhlásila súťaž za zmarenú a spolu s obstarávateľom, teda mestom, riešila všetky právne dôsledky tohto kroku.
Radnica však podľa Macháčkovej nevidí žiadny dôvod na korekciu výsledkov súťaže.
Komora architektov Slovenska, ako overovateľ súťažných podmienok, preveruje námietky Mečiara. Zatiaľ však z administratívnych dôvodov nemá k dispozícii zápisnicu ani výsledky hodnotenia poroty.
„V porote boli naši zástupcovia, s ktorými budeme súťaž, jej priebeh a regulárnosť konzultovať na zasadnutí výboru pre súťaže 26. novembra,“ informoval predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel. Dodal, že oficiálne stanovisko k problému zverejnia až po preverení všetkých skutočností.
Návrh rozpočtu
Prievidzská radnica chce s dvomi najlepšími návrhmi, ktoré vzišli zo súťaže, ďalej pracovať. Podľa ktorého nakoniec obnovia plochu za pamätníkom, rozhodne aj ich finančná náročnosť.
„V návrhu rozpočtu na rok 2014 figuruje aj 150-tisíc eur na obnovu časti Námestia slobody. Ak by bola potrebná vyššia suma, budeme čiastku v rozpočte primerane upravovať. Vodný prvok, ktorý by mal v centre pribudnúť, chceme vybudovať v budúcom roku, prípadne v tom ďalšom,“ dodala Macháčková.