PRIEVIDZA. Dva a pol ročný psík Jack Sparrow Moravia Campanella z Kynologického klubu Prievidza prekvapil na majstrovstvách sveta francúzskych ovčiakov všetkých svojich konkurentov. Napriek tomu, že to boli jeho prvé preteky, zvíťazil a stal sa svetovým šampiónom.
Jeho majiteľka Juliana Balnová, ktorá s ním súťaž absolvovala, je patrične hrdá. V prípade jej zverenca to nie je jediný tohtoročný úspech.
Bodoval v stopovaní
Dlhé meno úspešného psa je napísané len v jeho papieroch či vo výsledkových listinách majstrovstiev sveta. Jeho majiteľka ho volá Jamall.
„Plemeno francúzsky ovčiak, konkrétne briard, je moje vysnené. Prvého takéhoto psíka som mala už v šestnástich. Získal si ma priateľskou povahou, temperamentom, je hravý, verný, mimoriadne naviazaný na svojho pána,“ nešetrí slovami chvály Balnová.
Jamall v Rakúsku na majstrovstvách sveta vo svojej kategórii absolvoval tri disciplíny. V stopovaní dosiahol zo sto možných bodov až deväťdesiatosem, čo vyzdvihli aj porotcovia. V rámci overenia poslušnosti musel absolvoval niekoľko cvikov s maximálnou presnosťou. Pri chôdzi mal zo všetkých súťažiacich najlepší prejav. Uznanie cvičiteľov si získal pri tretej disciplíne, obrane, keď musel vyhľadať či zadržať páchateľa.
Vyhlásili ho za zaslúženého víťaza a môže sa hrdiť titulom majster sveta.
„Až na stupni víťazov, keď pred davom ľudí vyhlásili naše mená a hrala slovenská hymna, som si uvedomila, čo sme dosiahli. A to nielen pre seba, ale aj pre našu krajinu a región. Bol to silný zážitok,“ opísala krásne pocity pri dekorovaní víťazov Balnová.
Menia cvičiská
Úspech však neprišiel náhodou. Je za ním množstvo driny, cvičenia, ale aj širší tím ľudí.
„Ľubomír Hlinka a Miroslav Hvolka, ktorí už boli na majstrovstvách sveta, ma sledujú pri výcviku, upozorňujú ma na chyby. Výbornú robotu odviedol aj figurant Slavomír Lomnický. Pochopenie a podporu mám u priateľa Andreja Kuruštu. Nielen oni, ale aj tí, ktorí nás podporili finančne, majú na úspechu svoj podiel,“ zdôraznila Balnová, ktorá nezabúda ani na Ľuboša Krivošíka, ktorý sa jej ako prvý venoval, keď prišla do kynologického klubu.
Jamall počas súťaže v Rakúsku. Foto: ARCHÍV JB
Príprava na šampionát, to nebola len práca na jednom cvičisku. Navštevovali aj iné, vo vzdialenejších mestách. Pes totiž musí byť pripravený aj na neznáme prostredie, mal by si zvyknúť, že po dlhej ceste bude podávať športový výkon. Vyskúšať si musí aj prespanie v hoteli či cudzích figurantov pri obrane.
Napriek tomu, že ide o tvrdú drinu a doslova predsúťažnú stratégiu, pes to tak vnímať nemôže, všetko musí podľa Balnovej „robiť s radosťou. Pes musí byť majiteľovou spriaznenou dušou, musí s ním splynúť. Lebo výkon podá len vtedy, keď svojho pána oddane miluje, nie preto, že je na neho vyvíjaný nátlak. Svojho Jamalla cvičím s maximálnou láskou, bez nátlaku a na výsledkoch je to vidieť.“
Zaujal aj zovňajškom
Úspešná cvičiteľka sa o svojho štvrnohého zverenca stará nielen v rámci športovej kynológie, ale pripravuje ho aj na psie výstavy, na ktorých sa hodnotí ich zovňajšok. Aj v týchto „súťažiach krásy“ sa Jamallovi darí.
Na tohtoročnej klubovej súťaži francúzskych ovčiakov bol vyhlásený za najkrajšieho psa v exteriéri.
„V budúcom roku by sme chceli opäť uspieť v tejto súťaži, prioritou však pre nás budú majstrovstvá sveta francúzskych ovčiakov v športovej kynológii. Pozvánku sme už dostali, pocestujeme do Francúzska. Predtým nás však čaká ešte veľa práce nielen na cvičisku,“ dodala Balnová.
Úspešní Slováci
Slovenská kynológia má vo svete dobré meno. Majitelia psov sa zo súťaží vracajú vždy s oceneniami. Výnimkou neboli ani majstrovstvá sveta francúzskych ovčiakov v Rakúsku.
Napriek tomu, že na šampionáte sa predstavili len štyria psi a ich majitelia zo Slovenska, vo výsledkových listinách sa nestratili.
Juliana Balnová s Jamallom zvíťazili, cvičiteľka Inga Bátorová získala so svojím psom striebornú medailu, rovnako tak ak Silvia Ficová, psovod Zsolt Tóth a jeho štvornohý zverenec skončili na šiestom mieste.
Celkovo v Rakúsku na majstrovstvách sveta súťažilo 82 psov a ich majiteľov z dvanástich štátov.
(mak)