PRIEVIDZA. Členovia Zborov pre občianske záležitosti, kultúrno-osvetoví pracovníci a kronikári z obcí a miest hornej Nitry spoznávali odkaz významného slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča.
Počas poznávacieho zájazdu na Morave si tiež vymenili skúsenosti s predstaviteľmi samosprávy a kultúrno-osvetovými pracovníkmi zo Zlínskeho kraja. Podujatie organizovalo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi.
Čarovné Luhačovice
V prvý deň zájazdu si Hornonitrania pozreli Moravskú gobelínovú manufaktúru vo Valašskom Meziříčí a absolvovali prehliadku dreveného mestečka v rámci Valašského múzea v prírode v Rožnove pod Radhoštěm. Nasledovala prehliadka v turistickom stredisku Pustovny na hrebeni Beskýd a v Rožnove pod Radhoštěm, ktorých objekty navrhoval Dušan Jurkovič. Sú to slávne turistické chaty Libušín a Maměnka z prelomu 19. a 20. storočia, postavené v duchu ľudovej secesie. Aj kolibu Valaška navrhol Dušan Jurkovič.
Na druhý deň ich čakali kúpeľné Pozlovice a Luhačovice. Luhačovice podľa slov riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi Ľudmily Húskovej očarili účastníkov zájazdu svojou krásou.
„Videli sme desiatku dobre udržiavaných diel najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ochutnali tunajšie jedinečné minerálne vody a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí," objasnila.
Húsková pokračovala, že veľa ľudí ani netuší, že príchod a pôsobenie Dušana Jurkoviča v Luhačoviciach súvisí s tým, že začiatkom 20. storočia českí a slovanskí buditelia hľadali protipól Karlových Varov, kde sa stretávali spoločenské špičky nemeckých krajín v nemeckom salóne.
„Myšlienka vytvoriť protipól a tradíciu stretávania sa Slovanov v Luhačoviciach v slovanskom salóne, stála pri pozvaní Jurkoviča do Luhačovíc. Stavby Dušana Jurkoviča boli vytvorené pre toto mesto v priebehu troch rokov. Spájajú v sebe motívy regionálnej karpatskej ľudovej tvorby s dekoratívnymi princípmi secesie. Architektúra kúpeľov korešponduje aj s vrcholiacim emancipačným hnutím stredoeurópskych slovanských národov usilujúcich o sebaidentifikáciu, okrem iného prostredníctvom ľudovej kultúry," zdôraznila Húsková.
Jurkovič jubiluje
V samotných kúpeľoch sa zachoval súbor Jurkovičových stavieb ako Jurkovičov dom, Vila Chalúpka, Vila Jestřábí, Vodoliečebné kúpele, Riečne a slnečné kúpele či Hudobný pavilón, väčšina z nich slúži verejnosti.
V tomto roku si pripomíname aj 145. výročie narodenia Dušana Jurkoviča. „Zanechal svoju nezmazateľnú stopu v Luhačoviciach, na Pustovniach, ale aj v iných častiach Moravy. Každému môžeme len odporúčať, aby si našiel čas a navštívil tieto architektonické skvosty a odniesol si rovnako nezabudnuteľné dojmy ako my," uzavrela Húsková.