PRIEVIDZA. Krajské voľby budú už túto sobotu 9. novembra. Volebné miestnosti sa otvoria o siedmej ráno, hlasovanie skončí o 22. hodine.
O dokladoch, ktoré volič potrebuje, spôsobe hlasovania, prenosných schránkach, ale aj sčítaní hlasov sme sa porozprávali s predsedom Obvodnej volebnej komisie v Prievidzi Michalom Ďurejem.
S akými dokladmi musí prísť volič do volebnej miestnosti?
- Volič si nesmie zabudnúť priniesť so sebou občiansky preukaz. Cudzinci musia predložiť aj doklad o pobyte cudzinca.
Je možné pri krajských voľbách využívať voličský preukaz, ak niekto nebude počas volieb v mieste svojho trvalého pobytu?
- Vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa nevydáva voličský preukaz.
Ako by mal volič postupovať, ak ho okrsková volebná komisia nenájde zapísaného v zoznamoch voličov?
- Ak sa volič dostaví do volebnej miestnosti podľa miesta trvalého pobytu a nie je v zozname voličov, okrsková komisia dopisuje do zoznamu voliča, ak má rozhodnutie súdu o vykonaní opravy alebo doplnení do zoznamu voličov. Zapíše aj voliča na základe predloženého preukazu totožnosti, teda občianskeho preukazu alebo dokladu o pobyte cudzinca. V každom prípade pri jednotlivých prípadoch preveruje okrsková komisia trvalé pobyty a robí potrebné administratívne úkony, aby bol voličovi umožnený výkon volebného práva.
Na samotné hlasovanie dostane volič dva lístky - pre voľbu poslancov a župana. Ako má potom postupovať pri odovzdaní hlasu kandidátom, ktorých si vybral?
- Na hlasovacom lístku na voľby predsedu volič zakrúžkuje poradové číslo iba jedného kandidáta. Na hlasovacom lístku na voľby poslancov zastupiteľstva zakrúžkuje najviac toľko poradových čísiel, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku. V prievidzskom volebnom obvode to je maximálne desať poslancov. V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok na voľby predsedu samosprávneho kraja a jeden hlasovací lístok na voľby do zastupiteľstva.
Čo môže urobiť volič, ak sa pri krúžkovaní kandidátov pomýli?
- Pokiaľ človek upraví hlasovacie lístky nesprávne, vydá mu na požiadanie okrsková volebná komisia nové hlasovacie lístky. Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, nie však člena okrskovej volebnej komisie, aby za neho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky. Rovnako môže niekto iný, nie však člen okrskovej komisie, vložiť obálku s hlasovacími lístkami do urny za voliča, ktorý to nie je schopný urobiť sám pre zdravotné postihnutie.
Bude možné hlasovanie do prenosných schránok? Pre koho je takáto schránka určená a ako je možné o ňu požiadať?
- Áno, bude to možné. Volič, ktorý nemôže prísť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať o hlasovanie do prenosnej schránky. O takúto formu hlasovania treba požiadať okrskovú volebnú komisiu. Najmenej dvaja členovia komisie zoberú hlasovací lístok a obálku, prídu na určenú adresu a umožnia voličovi hlasovanie. O prenosnú schránku stačí požiadať v priebehu volebného dňa. Dá sa tak spraviť telefonicky. Praktické však je obrátiť sa napríklad na suseda alebo člena rodiny, aby komisii oznámil, že volič nemôže prísť do volebnej miestnosti a žiada o hlasovanie do prenosnej schránky.
Ústredná volebná komisia prijala uznesenie, podľa ktorého majú okrskové komisie umožniť obyvateľom, aby boli pri sčítavaní hlasov. Bude to teda možné a za akých podmienok?
- V miestnosti, kde okrsková volebná komisia sčítava hlasy, majú právo byť prítomní pozorovatelia, ktorým na to dal povolenie predseda okrskovej komisie, v rámci svojej zodpovednosti za poriadok vo volebnej miestnosti.