Deň venovaný jablku vyvrcholil ochutnávkou jedál, ktoré pripravili školáci.
PRIEVIDZA. V Odbornom učilišti - Praktickej škole v Prievidzi, ktorú navštevujú žiaci s mentálnym hendikepom, zavádzajú modernú formu výučby, takzvané projektové vyučovanie.
Nedávno vyvrcholil prvý projekt s témou „Jablkom proti obezite, s jablkom k štíhlosti“.
Rodičovská pomoc
Žiaci školy majú zníženú adaptabilitu na školské požiadavky, aj problémy s mechanickou a logickou pamäťou a so spomaleným chápaním učiva. Pri projektovom vyučovaní na rozdiel od bežnej formy vyučovania, keď žiaci sledujú výklad pedagóga, počúvajú a robia si poznámky.
„Na začiatku sme vybrali tému o prospešnosti jablka pre ľudské zdravie. Vytvorili sme dvadsaťčlennú skupinu prvákov a tretiakov z odboru obchodná prevádzka - práca pri príprave jedál a učebného odboru záhradníctvo,“ informovala riaditeľka školy Antónia Herková.
Žiaci najskôr diskutovali s učiteľmi, získali teoretické vedomosti o potrebe konzumácie ovocia a zeleniny v každodennom živote, ale aj o zbere ovocia, kompostovaní zvyškov a potom získavali recepty. Vlastnoručne si nazbierali jablká v sade, pri zabezpečení ďalších surovín pomohli aj ich rodičia.
Výsledkom bolo spracovanie jabĺk. Žiaci pod vedením pedagógov pripravili jablkovú bábovku, jablkové lievance, pyré a lisovaním získavali z jabĺk aj šťavu.
Pozitívne emócie
Cieľom novej formy vzdelávania je podľa Herkovej vzbudiť u žiakov záujem o učenie a s pomocou pedagógov vytvoriť výrobok, za ktorý zodpovedajú.
„Skutočnosť, že svoje jablkové jedlá mohli dať ochutnať nielen spolužiakom, ale aj učiteľom, rodičom, či iným návštevníkom, vyvoláva u nich pozitívne emócie, na ich základe majú trvácnejšie vedomosti, posilňuje to ich záujem o školu a školskú dochádzku,“ zdôraznila Herková.
Odborné učilište - Praktickú školu v Prievidzi v súčasnosti navštevuje 96 žiakov s poruchou intelektu. Vyžadujú si individuálny prístup učiteľov, väčšiu trpezlivosť, aj častejšie usmerňovanie.