PRIEVIDZA. Denne stretávajú obyvatelia prievidzského sídliska Zapotôčky 66-ročného Rudolfa Hlavnu s odpadkovým košom. Bez nároku na odmenu už dlhé roky upratuje okolie bytového domu, v ktorom žije, neraz sa pri zbieraní odpadkov „zatúla“ aj ďalej.
V období, keď v Prievidzi prekvitá vandalizmus, je bývalý baník príkladom, ako by sa ľudia mohli starať o svoje okolie.
Našiel aj kusy nábytku
Na sídlisku Zapotôčky býva Rudolf Hlavna už tridsať rokov. Okolo domu upratoval od začiatku, prvých päť rokov len sporadicky, neskôr už pravidelne.
„Nezbieram len odpadky, ale polievam aj stromčeky. Zrátal som, že za tie roky som na verejnú zeleň použil asi 7-tisíc vedier vody. Naplnil som už asi 11-tisíc odpadkových košov, našiel som odhodených okolo 50-tisíc fliaš, pričom mnohé z nich boli rozbité a vtedy som ich vyzbieral do posledného sklíčka. Myslím, že celkovo som pri upratovaní okolia domu strávil najmenej 13-tisíc hodín,“ zhodnotil svoje aktivity v číslach energický penzista.
Keď sa ho spýtame, čo všetko za tie roky našiel pod oknami paneláku, len zalomí rukami.
„Celé kusy nábytku, topánky, zo šatstva všetko od spodnej bielizne až po kabáty. Raz asi niekomu nechutilo, čo mu žena navarila, tak z okna vyhodil tanier s jedlom aj s príborom. Je pre mňa nepochopiteľné, čoho všetkého sú ľudia schopní,“ posťažoval sa Prievidžan.
Ťažké srdce má na niektorých majiteľov psov, ktorí podľa neho „nezbierajú exkrementy, pokojne ich nechávajú pod oknami bytov. Zvlášť v lete si na ne sadá hmyz a potom vletuje do domovov, kde je aj jedlo. Je to nehygienické a zo zdravotného hľadiska aj nebezpečné. Psíčkari by si to mali uvedomiť.“
Nedokáže sa len pozerať
Starostlivosť Rudolfa Hlavnu o okolie si ľudia všímajú. So začiatku sa stretával aj s častými posmeškami a pohŕdaním. Tie sa objavujú aj teraz, no je ich už menej. Naopak, mnohí si ho za túto dobrovoľnícku prácu vážia. Pred pár rokmi ho dokonca vedenie mesta ocenilo, čo si Hlavna doteraz mimoriadne váži.
„Samozrejme, že ma takéto uznanie potešilo. Oveľa radšej by som však bol, keby ľudia konečne dostali rozum a nerobili okolo seba neporiadok,“ želá si penzista.
Genetika podľa neho môže za to, že toľké roky zadarmo upratuje okolie bytového domu. Vysvetlil, že „každý normálny človek má rád poriadok, rovnako aj ja. No v mojom prípade mám asi geneticky dané, že sa na neporiadok nedokážem pozerať, že ho musím upratať.“
Prácu Rudolfa Hlavnu si všímajú aj mestskí policajti, no nie preto, že by sa dopúšťal niečoho zlého. Práve naopak. Dávajú ho za príklad ostatným obyvateľom Prievidze.
„Je akousi bielou vranou či svetlou výnimkou, pretože väčšinou sa stretávame s ľuďmi, ktorí svoje okolie znečisťujú a poškodzujú. On ho zveľaďuje a v tom môže byť príkladom pre ostatných. Nepredpokladám, že by teraz všetci začali upratovať svoje okolie, no stačilo by, keby ho aspoň neznečisťovali,“ povedal Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície.
Žiada tvrdšie tresty
Prievidza v poslednom období čelí útokom vandalov, ktorí ničia, čo im príde do cesty. Zdemolovali či odcudzili úplne nové lavičky, zničili aj nanovo namontované basketbalové koše.
Hlavna takéto správanie nedokáže pochopiť. Tvrdí, že pokiaľ sa niekto dopustí vandalizmu, zodpovední sú za to jeho rodičia, ktorí ho nevychovali správne.
„Zmeniť by sa mala aj legislatíva, ktorá by vandalské konanie viac trestala,“ navrhuje Hlavna.
Vít Zajac hovorí, že „pokiaľ sa ľudia aktívne zapájajú do starostlivosti o svoje okolie, tak im na ňom záleží, všímajú si, či ho niekto poškodzuje. Keď niekoho spozorujú pri vandalizme, upozornia ho, že nekoná správne, prípadne zavolajú na mestskú políciu.“
Dôležité podľa Zajaca tiež je, či rodičia do upratovania okolia domov zapájajú aj svoje deti.
„Ak áno, je to nádej do budúcnosti, že tieto deti sa ako dospelí budú správne starať o životné prostredie,“ dodal Zajac.