PRIEVIDZA. V centre Prievidze stál kráľovský dom. Potvrdzujú to viaceré zdroje a historické dokumenty, od minulého týždňa aj pamätná tabuľa, ktorú odhalila primátorka mesta Katarína Macháčková.
Dokument je v archíve
Podľa knihy Mikuláša Mišíka stál kráľovský dom na Milkinovej ulici, dnes Pribinovom námestí.
„Bola to v tom čase budova na krátkej a nevýraznej spojnici Hlavného námestia s Dreveným rínkom. Existenciu kráľovského domu potvrdila, overením dokumentu z roku 1550 citovaného Mikulášom Mišíkom, historička Daniela Dvořáková, ktorá v auguste 2008 bádala v Štátnom archíve Nitra aj v Urbáre panstva Illéšházi Trenčín z rokov 1549 – 1551,“ povedala v súvislosti s kráľovským domom Lýdia Ondrejková z Mestského úradu v Prievidzi. Doplnila, že „Dvořáková dokument prečítala a odborne potvrdila jeho hodnovernosť a nespochybniteľnosť. V súčasnosti sa tento historický dokument nachádza v Štátnom archíve v Bytči.“
Celý dokument preložil v prvej polovici tohto roka do pripravovanej publikácie Prievidza monografia mesta historik Branislav Geschwandtner.
„Zo zmienky o hornej komore, kde bolo uskladnených desať pôltov slaniny, by sa mohlo usudzovať, že išlo o dvojpodlažnú budovu, ktorá bola vzhľadom na vtedajšiu stavebnú technológiu akiste z kameňa. Na druhej strane sa touto hornou komorou môže označovať jednoducho pôjd či povala, kde sa zvykli vešať mäsové výrobky. Pivnica sa síce menovite nespomína, ale možno predpokladať, že tri nádoby či sudy, obsahujúce tridsaťdva okovov vína, uvedené na začiatku inventára prievidzského kráľovského domu, boli uložené práve v pivnici. Postupom rokov prešla budova niekoľkými rekonštrukciami, no napriek tomu zostali klenbové otvory zachované,“ zdôraznila Ondrejková.
Centrum výberu daní
Historické pramene dokladujú, že pôvodný kráľovský dom plnil v minulosti úlohu centra výberu daní, poplatkov, mýta, zhromažďovania i váženia zlata a striebra, ktoré bolo vyťažené v lokalitách hornej Nitry, napríklad vo Chvojnici, Malinovej alebo Čavoji.
Existenciu prievidzského kráľovského domu potvrdzuje aj Lexikon stredovekých miest týmito slovami: „Z polovice 16. storočia pochádza relatívne neskorý, ale cenný údaj pre topografiu stredovekej Prievidze o tom, že v mestskej zástavbe sa nachádzal aj kráľovský dom, resp. kúrie.“
O osadenie pamätnej tabule sa postarali mesto Prievidza a Klub priateľov histórie Prievidze.