HORNÁ NITRA. Rokovania mestských a obecných zastupiteľstiev sú prístupné pre verejnosť. Záujem o sledovanie práce poslancov však v posledných rokoch klesá. Ľudia prídu väčšinou len vtedy, ak sa ich niektorý prerokovávaný bod programu dotýka.
Vedenie Prievidze stále organizuje aj diskusie s obyvateľmi v jednotlivých volebných obvodoch, v Handlovej pre malý záujem ľudí od takýchto pravidelných stretnutí upustili.
Rušenie škôl zaujalo
Prievidzskí poslanci rokujú zväčša každý posledný utorok v mesiaci, vždy od ôsmej ráno. Ľudia sa môžu do diskusie zapojiť od 10. do 11. hodiny.
„Ľudia rokovania mestského zastupiteľstva skôr nenavštevujú. Prídu až v okamihu, ak sa ich prejednávaný problém osobne dotýka. Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že výnimky potvrdzujú pravidlo,“ zhodnotil účasť ľudí na rokovaniach zastupiteľstva hovorca Prievidze Michal Ďureje.
V tomto volebnom období bolo najviac obyvateľov v rokovacej sále pravdepodobne koncom roka 2011, keď poslanci hlasovali o zrušení dvoch základných škôl v meste.
Prievidzská radnica už niekoľko rokov organizuje aj stretnutia s obyvateľmi v jednotlivých volebných obvodoch. V súčasnosti sa konajú vždy na jar a na jeseň.
Diskusie sa konajú aj v prímestských častiach. V Hradci, v Malej a Veľkej Lehôtke je účasť obyvateľov vždy najvyššia, v priemere je to asi tridsať ľudí.
„V ostatných obvodoch priamo v Prievidzi je účasť menej početná. Ako komunikačný kanál s verejnosťou sa nám najviac osvedčili stretnutia s predsedami bytových spoločenstiev a s podnikateľmi z centra mesta,“ doplnil Ďureje.
Primátor zvoláva diskusie
Verejné diskusie s obyvateľmi sa konali v Handlovej pravidelne do roku 2009.
„Pre nízky záujem ľudí, keď prišli len štyria či piati, sme ich prestali organizovať. Systém sme nastavili tak, že teraz primátor zvoláva diskusie ku konkrétnym témam. V minulosti to bolo napríklad k výstavbe bytov na Mostnej ulici alebo k rekonštrukcii plavárne. Prišlo na ne tak do dvadsať obyvateľov. Občas sa stalo, že zamestnancov úradu bolo občas viac ako ľudí,“ povedala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Trochu iná situácia vždy bola v prímestských častiach Nová Lehota a Morovno. Tam na stretnutia s vedením mesta prichádzalo 15 až dvadsať ľudí. Tieto mestské časti majú svojich poslancov a obyvatelia prostredníctvom nich riešia svoje problémy.
Podobne ako v Prievidzi, aj v Handlovej prídu ľudia na rokovanie zastupiteľstva vtedy, ak poslanci prejednávajú niečo zaujímavé.
„Napríklad, keď sa rokovalo o zmene územného plánu a budúcnosti Handparku, prišlo asi dvadsať Handlovčanov. Bežne sú to len jeden až traja ľudia,“ dodala Paulínyová.
„Výjazdové“ rokovania
Ani na dedinách, kde každý pozná každého, teda aj svojich poslancov, nie je o rokovania zastupiteľstiev veľký záujem. Potvrdzuje to starosta Nitrianskeho Pravna Jozef Balčirák, podľa ktorého „prídu väčšinou len tí, ktorých sa prejednávaná problematika priamo dotýka, alebo ľudia, ktorí chcú riešiť rôzne iné problémy.“
Súčasťou Pravna sú aj Solka a Vyšehradné. V každej z nich jedenkrát do roka rokujú poslanci obce, takže sa venujú aj konkrétnym problémom, ktoré trápia tunajších obyvateľov.