BOJNICE. Po tridsiatich siedmich rokoch sa zmení poskytovateľ zdravotnej záchrannej služby v Bojniciach a Prievidzi.
Bojnickú nemocnicu by v tejto činnosti mala na základe výsledkov výberového konania vystriedať súkromná spoločnosť Falck Záchranná Košice.
Keďže ide o ziskovú činnosť, bojnická nemocnica príde približne o stotisíc eur ročne.
Zvážia odvolanie
Výsledky výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby zverejnilo na svojej webovej stránke ministerstvo zdravotníctva. O licenciu na záchranky v Bojniciach a Prievidzi sa uchádzala aj bojnická nemocnica.
„Bohužiaľ, neboli sme úspešní. Znamená to, že po tridsiatich siedmich rokoch nebudeme prevádzkovať záchrannú zdravotnú službu a prídeme o stotisícový ročný prevádzkový zisk z tejto činnosti, ktorý sme plne dávali do nemocnice,“ povedal riaditeľ bojnickej nemocnice Ján Belanský.
Pripomenul, že nemocnica prevádzkovala záchranku aj v časoch, keď to nebolo lukratívne a ekonomicky ziskové. Zmenilo sa to po roku 2006, keď došlo k významnému navýšeniu paušálnej platby za ambulancie záchrannej služby a táto činnosť začala byť zisková. Väčšinu sídiel záchraniek na Slovensku po týchto zmenách získali súkromné spoločnosti, len niektoré zostali nemocniciam. Po poslednom výberovom konaní prišlo o licencie na prevádzkovanie záchraniek až osem nemocníc na Slovensku, medzi nimi aj bojnická.
„Znamená to pre nás stratu prevádzkového zisku a teda zhoršenie ekonomických podmienok a prehĺbenie negatívneho hospodárskeho výsledku,“ zdôraznil Belanský.
Vedenie nemocnice zatiaľ nemá rozhodnutie ministerstva o výsledkoch výberového konania a o novom prevádzkovateľovi záchranky v Bojniciach a Prievidzi. Keď ho získa, zváži odvolanie, prípadne ďalšie právne kroky, aby rozhodnutie zvrátilo. Belanský však priznáva, že „nevieme dopredu predpokladať, aký bude záver našich právnych krokov.“
Rozhodovala komisia
Ministerstvo zdravotníctva na otázku, prečo pri prevádzkovaní záchranky v Bojniciach a Prievidzi dostala pred bojnickou nemocnicou prednosť košická spoločnosť Falck Záchranná, reagovalo vyjadrením, že komisia rozhodovala na základe kritérií a v súlade s príslušným zákonom.
„Proti rozhodnutiu sa môžu účastníci výberového konania odvolať,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Vysvetlila, že dôvodom na vyhlásenie výberového konania bolo uplynutie lehoty licencií na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby.
„V minulosti boli licencie udeľované na štyri roky, v súčasnosti platia až šesť rokov. Každý prevádzkovateľ takejto ambulancie má po skončení licencie právo zúčastniť sa na výberovom konaní a opätovne si obhájiť licenciu na poskytovanie tejto služby,“ dodala Čižmáriková.
Rokujú so zamestnancami
Bojnická nemocnica bude záchrannú službu prevádzkovať do 5. decembra 2013. Čo bude po tomto termíne so zamestnancami záchranky, v súčasnosti jasné nie je. Vedenie nemocnice s nimi rokuje.
„Vieme im ponúknuť pracovné zaradenie aj u nás v nemocnici na miesta, na ktoré momentálne nemáme dosť zamestnancov v potrebných kvalifikáciách, ktoré oni spĺňajú. Navyše sa v ďalšom kole plánujeme zúčastniť na výberovom konaní prevádzkovateľov pre záchranky v Novákoch, Handlovej, Nitrianskom Rudne a Nitrianskom Pravne a tam tiež počítame so zamestnancami, ktorých máme teraz. Výberové konanie by mohlo byť koncom novembra,“ predpokladá Belanský.
Pracovníci bojnickej záchranky sú v súčasnosti prepojení s urgentným príjmom. V prípade, že záchranku preberie súkromná firma, môže to chod tohto oddelenia poznačiť.
Belanský vysvetľuje, že „tak ako je prednemocničná zdravotná starostlivosť v podobe záchranky ekonomicky efektívna a výhodná, tak činnosť urgentných príjmov v nemocniciach je stratová. V našej nemocnici je to ročne 400-tisíc eur. Nemocnica urgentný príjem napriek tomu prevádzkuje, lebo to náš región potrebuje. Pretože pri náhlej zmene zdravotného stavu, pri každej bolesti môže pacient kedykoľvek prísť, teda každý deň v roku, dvadsaťštyri hodín denne a bude ošetrený.“
Získali ocenenia
Vedenie bojnickej nemocnice ubezpečuje, že pre obyvateľov hornej Nitry zostane aj po zmene prevádzkovateľa záchranky zdravotná starostlivosť v odbore urgentnej medicíny zachovaná tak, ako doteraz.
„Pre región je to strata v tom, že nemocnica nebude mať z tejto ekonomicky efektívnej činnosti príjmy. Bude musieť hľadať rezervy a obmedziť určitú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v odboroch, ktoré boli dotované z činnosti záchranky,“ poznamenal Belanský.
Prekvapilo ho, že vo výberovom konaní bojnická nemocnica neuspela napriek tomu, že má s prevádzkou záchranky dlhoročné skúsenosti.
„V posledných rokoch sme boli dokonca opakovane ocenení za záchranársku činnosť, napríklad aj po nešťastí vo VOP Nováky v roku 2007,“ uzavrel Belanský.
Hodnotiace kritériá
Komisia, ktorá rozhodovala o prideľovaní licencií na prevádzkovanie záchraniek, hodnotila žiadosti na základe týchto kritérií:
personálne zabezpečenie prevádzkovania ambulancie záchrannej zdravotnej služby
materiálno - technické vybavenie ambulancie záchrannej zdravotnej služby
výška peňažných prostriedkov vinkulovaných v banke alebo pobočke zahraničnej banky
projekt stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby.